مقایسه بین قرائت ایرانی و آمریکایی از بیانیه لوزان

کدخبر: 517

برای بهتر فهمیدن اختلاف دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و آمریکایی‌ها در مورد متن بیانیه لوزان، مواردی را که دو طرف از منظر خود اعلام کرده اند که متعهد شده‌اند لیست کرده و در یک جدول واحد باهم مقایسه نموده‌ایم. این بررسی به وضوح نشان می‌دهد که آنچه دولت ایالات متحده آمریکا مدعی آن است نه اختلاف یک ترجمه که بصورت کامل ادعایی مستقل و عجیب است.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛ برای بهتر فهمیدن اختلاف دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و آمریکایی‌ها در مورد متن بیانیه لوزان، مواردی را که دو طرف از منظر خود اعلام کرده اند که متعهد شده‌اند لیست کرده و در یک جدول واحد باهم مقایسه نموده‌ایم. این بررسی به وضوح نشان می‌دهد که آنچه دولت ایالات متحده آمریکا مدعی آن است نه اختلاف یک ترجمه که بصورت کامل ادعایی مستقل و عجیب است.

 

تعهدات دولت ایران

تعهدات ایران به قرائت ایرانی

تعهدات ایران به قرائت آمریکایی(موارد دارای تناقض یا اختلاف)

به مدت ده سال تعداد سانتریفیوژهای فعال در کشور به بیش از 5000 دستگاه کاهش پیدا می‌کند و حدود 13000 سانتریفیوژ تحت نظارت شدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انبار و نگهداری خواهد شد.

تعداد سانتریفیوژهای ایران از 19000 کنونی به 6104 دستگاه میرسد، که در 10 سال آینده تنها 5060 عدد از آن‌ها اورانیوم غنی‌سازی خواهد کرد. تمامی سانتریفیوژها از نوع IR-1 خواهد بود.

ایران به مدت ده سال تنها مجاز است اورانیوم را تا غلظت 3.67 درصد غنی‌سازی نماید.

ایران به مدت دستکم 15 سال تنها در حد 3.67 درصد اورانیوم غنی خواهد کرد.

تأسیسات فردو به مدت ده سال غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کرده و تعداد 1000 سانتریفیوژ فعال در آن تحت نظارت شدید آژانس انبار و نگهداری خواهد شد. این تأسیسات به مرکز تحقیقات هسته‌ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد.

ایران به مدت 15 سال نه تنها هیچ غنی‌سازی در فردو نخواهد داشت، بلکه هیچ برنامه تحقیق و توسعه‌ای در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم در فردو صورت نمی‌گیرد و ایران هیچ مواد شکافت پذیری در فردو نخواهد داشت.

 

راکتور اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و تنها با اعمال پاره‌ای تغییرات و تبدیل مرکز، میزان تولید پلوتونیوم در آن کاهش پیدا خواهد کرد.

رآکتور آب سنگین اراک باز طراحی و بازسازی می‌شود و هسته اصلی رآکتور که می‌توانست مقادیر قابل توجه پلوتونیوم سطح تسلیحاتی تولید کند، نابود شده یا از کشور خارج می‌شود. ایران در طول عمر رآکتور، تمام سوخت مصرف‌شده رآکتور را به خارج از کشور منتقل می‌کند. ایران به صورت نامحدود، متعهد شده است که دست به بازفرآوری یا تحقیق و توسعه بازفرآوری بر سوخت هسته‌ای مصرف‌شده، انجام ندهد. ایران به مدت 15 سال، فراتر از نیازهای رآکتور اصلاح‌شده اراک، آب سنگین انباشت نکرده و تمامی آب سنگین باقی مانده را در بازارهای بین‌المللی به فروش می‌رساند. ایران به مدت 15 سال، هیچ رآکتور آب سنگین دیگری نمی‌سازد.

 

ایران پروتکل الحاقی را بصورت داوطلبانه و موقت اجرا کرده و سپس فرایند تصویب آن بر اساس اختیارات رئیس‌جمهور و مجلس‌ شورای اسلامی طی خواهد شد.

 

-

ایران به مدت دستکم 15 سال، 10000 کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به میزان 300 کیلوگرم کاهش خواهد داد.

-

ایران تا مدت 15 سال هیچ‌گونه تأسیسات تازه غنی‌سازی تازه‌ای نخواهد ساخت.

 

-

زمابندی گریز ایران (زمانی که طول می‌کشد ایران مواد غنی‌شده کافی برای یک سلاح داشته باشد) در حال حاضر بین 2 تا 3 ماه ارزیابی می‌شود. این زمانبندی ذیل این چارچوب، برای دستکم 10 سال، به دستکم یک سال افزایش می‌یابد.

-

ایران برای مدت ده سال تنها در نطنز به غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهد داد، همچنین 1000 عدد سانتریفیوژ مدل IR-2m خود را که در نطنز نصب شده را حذف کرده و تحت نظارت آژانس انبار خواهد کرد.

 

ایران برنامه تحقیق و توسعه خود را بر روی ماشین های پیشرفته ادامه خواهد داد و مراحل آغاز و تکمیل فرایند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهایIR-4، IR-5 ،6IR- و IR-8 را در طول دوره زمانی 10 ساله برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهد داد.

ایران برای دستکم 10 سال از مدل‌های IR-2، IR-4، IR-5، IR-6 یا IR-8 برای تولید اورانیوم غنی‌شده استفاده نمی‌کند.

-

برای 10 سال، غنی‌سازی و تحقیقات و توسعه غنی‌سازی محدود خواهد بود، تا از زمان گریز یک ساله اطمینان حاصل شود. پس از 10 سال، ایران به طرح غنی‌سازی و تحقیقات و توسعه غنی‌سازی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده و مطابق با برنامه اقدام مشترک جامع و ذیل پروتکل الحاقی مقید خواهد بود،‌ که منجر به محدودیت‌های مشخص بر ظرفیت غنی‌سازی می‌شود.

-

آژانس بین‌المللی به تأسیسات هسته‌ای ایران، از جمله به تأسیسات غنی‌سازی این کشور در نطنز و تأسیسات غنی‌سازی پیشین آن در «فوردو» دسترسی منظم خواهد داشت و در این راستا از پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین فناوری‌های نظارتی استفاده خواهد کرد. بازرس‌ها به زنجیره تأمین که پشتیبان برنامه هسته‌ای ایران است، دسترسی خواهند داشت. بازرس‌ها به معادن اورانیوم و کارخانه‌های تولید کیک زرد دسترسی خواهند داشت.

هیچ یک از تاسیسات و فعالیت های مرتبط هسته ای متوقف، تعطیل و یا تعلیق نمی شود. ادامه برنامه غنی‌سازی در کشور تضمین شده و بخصوص ایران می‌تواند به تولید سوخت هسته‌ای مورد نیاز برای نیروگاه‌های هسته‌ای ادامه دهد.

بازرسان تأسیسات تولید و ذخیره اورانیوم ایران را برای 20 سال در معرض نظارت قرار خواهند داد. پایگاه ساخت سانتریفیوژ ایران متوقف شده و تحت نظارت مستمر قرار خواهد گرفت.

 

-

ایران ملزم خواهد بود به آژانس دسترسی‌های لازم برای تحقیق درباره تأسیسات مشکوک این کشور یا تحقیق درباره ادعاهای وجود تأسیسات غنی‌سازی پنهان، تأسیسات تبدیل (اورانیوم)، تأسیسات تولید سانتریفیوژ یا تأسیسات تولید کیک زرد در هر نقطه از آن کشور فراهم کند.

 

 

تفاوت دیدگاه در مورد تحریم‌ها

سرنوشت تحریم‌ها از نظر دولت ایران

سرنوشت تحریم‌ها از نظر دولت آمریکا

تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت با تصویب یک قطعنامه جدید تحت فصل هفتم منشور لغو شده و نیز تمامی تحریم‌های اتحادیه اروپایی و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا که مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌شود بصورت فوری لغو خواهد شد.

ایران در صورتی که به صورتی قابل راستی‌آزمایی به تعهدات خود پایبند باشد، تخفیف تحریمی دریافت خواهد کرد.

 

آمریکا و اتحادیه اروپا زمانیکه آژانس تائید کند ایران تمام گام‌های کلیدی مرتبط با هسته‌ای را برداشته، تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای را تعلیق خواهند کرد. در هر زمان که ایران به تعهدات خود عمل نکند، این تحریم‌ها فورا به جای خود باز می‌گردند.

 

معماری تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایالات متحده در بخش اعظم دوره توافق حفظ شده و امکان بازگشت فوری آن‌ها درصورت بروز مورد جدی عدم-کارایی را فراهم می‌کند.

 

 

تمامی قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل مرتبط با مسئله هسته‌ای ایران همزمان با تکمیل اقدامات مرتبط با هسته‌ای که نگرانی‌های کلیدی (غنی‌سازی، فردو، اراک، ابعاد احتمالی نظامی و شفافیت) را پاسخ دهد، برداشته می‌شود.

 

با این حال، مجوزهای اصلی در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل (آن‌هایی که مربوط به انتقال فعالیت‌ها و فناوری‌های حساس است)، با یک قطعنامه‌های جدید شورای امنیت سازمان ملل که برنامه اقدام مشترک جامع را تائید می‌کند، بار دیگر برقرار می‌شوند. این (قطعنامه) همچنین کانال اکتساب فوق‌الذکر را ایجاد می‌کند، که یک تمهید شفاف‌سازی کلیدی به شمار می‌آید. در این قطعنامه، محدودیت‌های مهم بر تسلیحات متعارف و موشک‌های بالستیک و همچنین مجوزهایی که اجازه بازرسی محموله‌ها و بلوکه دارایی‌ها را می‌دهد، وجود خواهد داشت.

 

یک روند حل مناقشه تعریف می‌شود که تمامی طرف‌های برنامه اقدام مشترک جامع را قادر می‌سازد برای حل اختلاف نظرها در مورد اجرای برنامه اقدام مشترک جامع، تلاش کنند.

 

در صورتی که یک مسئله عدم-کارایی قابل توجه را نتوان از طریق آن روند حل کرد، آنوقت تمامی تحریم‌های پیشین سازمان ملل می‌توانند بار دیگر اعمال شوند.

 

 

ذیل توافق، تحریم‌های ایالات متحده مرتبط با مسئله تروریسم، نقض حقوق بشر و موشک‌های بالستیک پابرجا خواهند بود.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار