الهیان در گفتگو با «سراج24»:

کدخبر: 4162

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مسئولان به‌جای هزینه‌کرد 200 میلیون یورویی برای واکسن‌های خارجی بهتر است برای ادامه سیر نزولی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا از طرح شهید سلیمانی حمایت حداقلی داشته باشند تا همزمان طی یکی دو ماه آینده تولید انبوه واکسن داخلی را هم برای حفظ سلامت و جان هم‌وطنان و به‌عنوان یک افتخار ملی شاهد باشیم.

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24، پیرامون تولید واکسن ایرانی کرونا اظهارکرد: راهبرد اصلی کشور در شرایط حاضر می‌بایست حمایت از تولید واکسن‌های داخلی باشد و واکسن‌هایی که وارد کشور می‌شوند نیاز به بررسی‌های علمی، مستندات و زیر‌‌ساخت‌های شرکت تولیدکننده آن واکسن دارند.

وی ادامه داد: متأسفانه در شرایط اضطرار و وضعیت کرونا این مستندات علمی را در دست نداریم و در بین متخصصین نسبت به شرکت آمریکایی فایزر و شرکت‌های انگلیسی موارد ابهام و سوال وجود دارد چون موارد متعددی از عوارض جانبی، فوت ناشی از این تزریق این واکسن‌ها و شوک آنافیلاکتیک ناشی از واکسن‌های این شرکت‌ها مشاهده شده است.

جریان غرب‌گرا دچار نوعی تعجیل در واردات واکسن هستند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مورد واکسن‌های خارجی جای سوال و ابهام زیادی مطرح است، خاطرنشان کرد: چگونه می‌شود که آمریکا شرکت تولیدکننده واکسن کرونا را در ایران را تحریم و در همین شرایط واکسن‌های شرکت فایزر به ایران اهدا کند؟! باید به این تناقض و پارادوکس پاسخ داده شود که چرا آمریکا داروهای ضروری مورد نیاز بیماران خاص و صعب‌العلاج را تحریم می‌کند ولی به ما واکسن کرونا هدیه می‌دهد؟! متأسفانه جریان غرب‌گرا در کشور دچار نوعی تعجیل در واردات واکسن هستند و هرگز پاسخی برای این تناقضات ندارند.

وی عنوان کرد: اهدای واکسن کرونا آن هم در ارقام پایین، عملاً مشکلی را حل نمی‌کند و تنها قرار است هم‌وطنان ما را به‌عنوان نمونه‌های تست آزمایشگاهی در نظر بگیرند که مقام معظم رهبری به درستی با قاطعیت با این موضوع برخورد و عنوان کردند که به‌هیچ وجه نباید این واکسن‌ها در ایران روی هم‌وطنان تست شود چون در کشور مبدأ، این عوارض ایجاد شده است و ایمنی این واکسن‌ها مورد سوال بوده و ممکن است عوارضی را برای هم وطنان ما ایجاد کند.

الهیان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تأکید داشتند از کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا واکسن وارد نکنیم به جهت اینکه این واکسن‌ها تأثیری در این کشورها نداشته است و خودشان در وضعیت بحرانی کرونا به سر می‌برند.

امید به تولید انبوه واکسن داخلی در اسفندماه

وی افزود: به لحاظ تولید واکسن در کشور تاریخچه خوب و قابل قبولی داریم و شرکت‌های داخلی با حمایت می‌توانند در ماه‌های آینده و حتی از اسفند واکسن‌های داخلی کرونا را به تولید انبوه برسانند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص واکسن داخلی کرونا بیان کرد: تا به امروز عوارضی از واکسن داخلی کرونا در بین متقاضیان دریافت‌کننده آن مشاهده نشده است و فازهایی را با موفقیت پشت‌سر گذاشتیم و امید می‌رود این شرکت‌ها در اسفندماه واکسن داخلی کرونا را وارد بازار کنند.

به‌جای شتاب‌زدگی در واردت واکسن، از طرح شهید سلیمانی حمایت شود

وی متذکر شد: بهتر است به‌جای شتاب‌زدگی در واردت واکسن، از طرح‌هایی مانند طرح شهید سلیمانی حمایت شود چون طی 2 ماه گذشته با اجرای این طرح تعداد فوت و موارد ابتلا به کرونا به یک چهارم کاهش پیدا کرده و اکثر شهرها از وضعیت قرمز خارج شدند؛ این طرح با کمک بسیج، سپاه پاسداران، وزارت بهداشت و استانداری‎‌ها در حال انجام بوده و توفیقات بسیار چشمگیری را کسب کرده است. لازم است متذکر شویم که در این طرح بیماریابی فعال، درمان بیماران، حمایت‌های اقتصادی و معیشتی از خانواد‌های آسیب دیده از کرونا انجام شده است.

الهیان با تأکید بر اینکه باید طرح شهید سلیمانی استمرار پیدا کند، افزود: مسئولان به‌جای هزینه‌کرد 200 میلیون یورویی برای واکسن‌های خارجی بهتر است برای ادامه سیر نزولی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا از طرح شهید سلیمانی حمایت حداقلی داشته باشند تا همزمان طی یکی دو ماه آینده تولید انبوه واکسن داخلی را هم برای حفظ سلامت و جان هم‌وطنان و به‌عنوان یک افتخار ملی شاهد باشیم.

نباید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی از طریق کشورهای ثالث و واسط به ایران منتقل شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان تشریح کرد: برخی از کشورها مانند کوبا و هند سابقه خوبی در تولید واکسن داشته و شیطنت‌هایی مثل آمریکا را ندارند بنابراین می‌توانیم وارد گفت‌وگو، مذاکره و قرارداد با آن‌ها شویم ولی به هیچ‌وجه نباید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی از طریق کشورهای ثالث و واسط به ایران منتقل شود چراکه ماهیت بسیاری از این شرکت‌ها صهیونیستی است و احتمال کارگذاشتن نانوبردها در این واکسن‌ها وجود دارد. کمیسیون امنیت ملی در این خصوص جلسه‌ای در هفته جاری برگزار و مسئولین را فراخوان خواهد کرد تا در ارتباط با واکسن‌های خارجی و واردات آنان گزارشی از دستگاه‌های مسئول دریافت و نگرانی‌های خود را نسبت به سلامت واکسن‌های وارداتی به این مسئولین اعلام کند.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار