بعد از جهش شدید قیمت دلار و ورود به کانال 19000 تومان، حال شاهد بازگشت به کانال 9000 تومان هستیم و به گفته برخی کارشناسان احتمال تثبیت نرخ دلار در کانال 8000 تومان وجود دارد.

این کاهش نرخ ارز که باعث تثبیت شرایط روانی جامعه شده، اما در مقابل باعث شکل گیری موجی از خبرسازی در رسانه های ضانقلاب شده است. از BBC فارسی بگیرید تا کانال های معاندی چون آمدنیوز.

اما دلیل اصلی این موج سازی های سینوسی چیست؟
یکی از اصول مهم عملیات روانی، موج سازی سینوسی حول یک سوژه است. بدین معنی که اخبار مرتبط با سوژه ای حساس همانند نرخ دلار باید در طول یک بازه زمانی مشخص چنان به بازی گرفته شود تا افکار عمومی نسبت به آن حساس شوند. این حساسیت سبب میشود منبع تولید اخبار بتواند هر زمان نیاز دارد بتواند افکار عمومی را نه تنها کنترل بلکه بازمهندسی کند.

این پروژه از اوایل سال جاری و بعد از تهدید ترامپ به بازگشت تحریم ها آغاز شد. علیرغم اینکه اعلام شده بود تحریم ها از 13 آبان اجریی خواهد شد ولی شاهد بودیم که به یکباره موجی از ترس عمومی ایجاد شد و همین ترس عمومی سبب شتاب روزافزون نرخ دلار شد؛ وضعیتی که باعث تحیر کارشناسان اقتصادی هم بود، که چرا باید علیرغم شرایط عادی اقتصادی نرخ ارز چنین دستخوش تغییر شود.

نکته مهم اما همزمانی این وضعیت نابسامان با زمزمه مذاکره مجدد با آمریکا بود. وضعیتی که سبب شد بسیاری از تحلیلگران سیاسی این همزمانی را برنامه ای از پیش تعیین شده برای استفاده از اهرم دلار برای هدایت افکار عمومی به سمت مذاکره مجدد معرفی کردند.

همزمان با نزدیک شدن به 13 آبان این روند سینوسی شدت بیشتری یافت اما با مدیریت انتشار اخبار توسط حاکمیت شاهد بودیم که بعد از 13 آبان جو روانی کشور بشدت فروکش کرد و همین شرایط سبب شد بحث مذاکره مجدد با آمریکا از دور خارج شود.

این وضعیت سبب شد تا پروژه آشوب اقتصادی و به اصطلاح «انقلاب نان» با شکست موجه شود. در این پروژه رسانه ای، کشور بعد از تحریم های جدید آمریکا با ورشکستگی اقتصادی مواجه میشد به حدی که رادیو فردا خبر از اجرای قراردادی بین ایران و عراق برای تبادل گاز در برابر دارو و غذا منتشر کرد. براساس تحلیل رسانه های ضدانقلاب، گسترش و تعمیق این اخبار سبب میشد تا مردم اعتراضات گسترده را اغاز کرده و بعد از احساس فروپاشی اقتصادی، احساس فروپاشی سیاسی حاکمیت در جامعه شکل گرفته و جامعه به سمت آشوب پیش برود.

اما تثبیت وضعیت دلار سبب شده تا کل این پروژه با تردید جدی مواجه شود. ب همین دلیل است که رسانه هایی که مستقیما با سرویس های جاسوسی درارتباط هستند بشدت در حال تبلیغ این گزاره هستند که نرخ دلار موقتا کاهش پیدا کرده و در اینده نزدیک بشدت افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین مردم باید از فروش ارز و طلای خود منصرفشده و منتظر گرانی مجدد باشند.

به نظر میرسد شکست کلی طرح فروپاشی اقتصادی و سیاسی (با بازمهندسی افکارعمومی) سبب شده تا موج جدیدی از ایجاد ترس عمومی در دستور کار دشمن قرار بگیرد. بنابراین روزهای آینده شاهد تلاطم های موقت در بازار ارز به این علت خواهیم بود.

ارسال نظرات

آخرین اخبار