امیرعبداللهیان در نشست خبری جشنواره بین‌المللی ساعت شنی:

کدخبر: 3039

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها فاجعه‌ انسانی در غوطه شرقی به‌ راه انداخته‌اند، گفت: ایران اجازه نمی‌دهد صهیونیست‌ها امنیت غرب آسیا را به بازی بگیرند.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل صبح امروز سه‌شنبه 8 اسفند 96 در نشست خبری اولین جشنواره بین‌المللی ساعت شنی که از سوی سازمان فضای مجازی سراج در خبرگزاری فارس برگرار شد، با اشاره به اینکه این جشنواره به همت نهادها و مردم‌نهادهای مختلف حامی فلسطین شروع به کار می‌کند تحولات منطقه و نظام بین‌الملل را موجب تقویت انگیزه برای برگزاری این جشنواره خواند و گفت: دوران پساداعش در عراق و سوریه دورانی جدید و با روند شتابان و پیچیده و با دایره‌ای گسترده‌تر از سال‌های قبل است.

وی با ذکر اینکه رژیم صهیونیستی می‌کوشد در دوران پسا داعش اهداف شوم خود را از طریق مثلث شوم ریاض، تلاویو، واشنگتن در حوزه بیداری اسلامی و غرب آسیا محقق کند، گفت: این مثلث به صورت علنی برخی برنامه‌های  خود را دنبال می‌کند.

امیرعبداللهیان با یادآوری اینکه رژیم صهیونیستی در زمان اشغال بخش‌هایی از عراق و سوریه علنا در کنار گروه‌های تروریستی تکفیری قرار گرفت، گفت: نمونه آن اینکه در شرایطی که آتش بس حاکم شده است رژیم صهیونیستی با بکارگیری گروه تروریستی جبهةالنصره بار دیگر در روزهای اخیر فاجعه‌ای انسانی را در غوطه شرقی به راه انداخته است و این به آن معنا است که این رژیم می‌خواهند منطقه را بی‌ثبات نگه دارد و از هیچ امکانی برای بحران‌آفرینی در منطقه کوتاهی نمی‌کند، اما جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد که رژیم صهیونیستی امنیت غرب آسیا را به بازی بگیرد.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران و متحدانش با عنوان پیروز در جنگ علیه تروریسم اجازه نمی‌دهند رژیم صهیونیستی به بحران افکنی ادامه داده و اقداماتی مشابه ترور دانشمندان هسته‌ای را با کمک مثلث شوم ریاض،‌ تلاویو، واشنگتن تکرار کنند و جشنواره ساعت شنی، نماد آغاز شمارش معکوس رژیم صهیونیستی است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره موضع انگلستان در قبال بحران یمن در مورد ایران و عربستان، گفت: انگلستان از همان ابتدا اعلام کرد که ما حمایت اطلاعاتی از حمله عربستان به یمن می‌کنیم و در سطح پنهانی نیز با روش موزیانه این کشور پشت تحولات بحرین و یمن به صورت جدی قرار دارد و در حوزه امنیتی و نرم‌افزاری بیشترین تحرک در قبال یمن از سوی انگلیسی‌ها در این سال‌ها انجام شده است.

وی ادامه داد: اتهام بی‌اساسی که به جمهوری اسلامی ایران درباره انتقال موشک به انصارالله یمن زده می‌شود ‌بارها از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف تکذیب شده است؛ من از زبان نماینده سابق دبیرکل سازمان ملل در امور یمن بارها شنیدم که به ازای هر یمنی چهار اسلحه در این کشور وجود دارد و این وضعیت در یمن به دلیل رفتار خصمانه و رویکرد غلط عربستان سعودی به گونه‌ای شده است که عربستان با وادار کردن نخست‌وزیر یمن به استعفا تلاش کرد که یمن را بی‌ثبات سازد.

امیرعبداللهیان گفت: در نتیجه  این بی‌ثبات‌سازی در هیچ رسانه معاندی نمی‌شنوید که در بخش شمالی یمن که در اختیار انصارالله است القاعده و داعش اقداماتی انجام دهند اما در جنوب یمن که جولانگاه عربستان و امارات با حمایت انگلستان و آمریکا است تروریست رشد فزاینده دارد و یک خطری که یمن و آب‌های منطقه را تهدید می‌کند این است امروز در جنوب یمن در نتیجه تجاوز سه ساله عربستان سعودی بی‌ثباتی و ناامنی ایجاد شده است که القاعده و داعش از غرب آسیا و بوکوحرام و الشباب از شرق آفریقا در این منطقه تجمع کردند و در آینده اگر این روند مدیریت نشود و عربستان تجاوز خود را علیه مردم مظلوم یمن متوقف نکند کانون جدید بحران ترویستی در جنوب یمن و تنگه باب‌المندب شکل می‌گیرد و مسئولیت این خطر به عربستان،‌ ا مارات، انگلستان و آمریکا برمی‌گردد که در موضوع یمن همراهی کردند و جامعه بین‌المللی هم متاسفانه با سکوت خود در این سال‌های هیچ کمکی به حل مشکل نکرد.

وی با تاکید مجدد بر اینکه ادعای اینکه ایران به یمن موشک می‌دهد کاملا بی‌اساس است خاطرنشان کرد: ما از راه‌حل سیاسی، ثبات، امنیت، ارامش، وحدت ملی و بازگشت یمن به شرایطی که همه گروه‌ها و احزاب در اینده سیاسی این کشور نقش داشته باشند حمایت می‌کنیم.

وی در ادامه و در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: پس از برقراری روابط ایران و انگلیس در سفری که به انگلستان داشتم دیداری با آقای هاموند کردم و طی آن به ایشان گفتم که در بحرین بیش از 65 درصد مورد تبعیض جدی قرار دارند و خواسته‌شان این است که هر بحرینی یک رای داشته باشدو خواسته دوم اینکه نخست‌وزیر بحرین که از سال1971 که این کشور از ایران جدا شد تا امروز نخست‌وزیر است برکنار شود یا حداقل مجلس بتواند او را برکنار کند.

عبداللهیان گفت: آقای هامون به من جواب داد که بله! من در جریان هستم که یک اقلیت شیعی در بحرین زندگی می‌کنند؛ من به ایشان گفتم نگاه ما به بحرین نگاه «شیعه و سنی» نیست اما آقای وزیر! اگر اطلاعات شما از سایر مسائل منطقه‌ای ما در این حد نادرست باشد من متاسفم.

وی با ذکر اینکه رفتارهای انگلیسی‌ها در قبال مسائل منطقه دوگانه است، اظهار داشت: آنطور که شنیده‌ام به علت نقشی که انگلیسی‌ها در بحران یمن دارند به منظور پیشبرد راه حل سیاسی گفت‌وگوهایی میان ایران و انگلیس انجام شده است اما همزمان با آن قطعنامه شب گذشته نیز از سوی انگلستان علیه کشورمان پیشنهاد شده است که یکی از همان رفتارهای دوگانه انگلیسی‌ها در قبال مسائل منطقه ما است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره به این معتقد بوده و تکرار کرده است که مساله یمن صرفا راه حلی سیاسی دارد و به دور از بازی‌های دوگانه باید به کمک مردم مظلوم یمن آمد که بیش از سه سال است در محاصره قرار دارند و با بحران و فاجعه انسانی روبرو هستند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری مهر که درباره تاکید مقام معظم رهبری بر تسلیح کرانه باختری پرسیده بود بیان داشت: رژیم صهیونیستی در این سال‌های حیات نامشروع خود نشان داده است که به هیچ توافقی پایبند نیست؛ شما اگر از آقای ابومازن که خود در تشییع جنازه رئیس جمهور نامشروع این رژیم شرکت کرد بپرسید، امروز به این موضوع باور دارد که گفت‌وگو با رژیم صهیونیستی هیچ نتیجه‌ای برای فلسطین به بار نیاورده است چرا که آنها به هیچ تعهدی پایبند نیستند.

امیرعبداللهیان با ا شاره به اینکه حضور ترامپ در مسند ریاست جمهوری آمریکا موجب شده تا امید رژیم صهیونیستی برای ادامه تجاوزات و تثبیت وضعیت خود افزایش یابد، گفت: متاسفانه رفتار معدود کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی در تلاش برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی گستاخی این رژیم را در پی داشته است، اما امروز همه رهبران مقاومت حتی بخش مهمی از جریان سازش در مقابل صهیونیست‌ها که امیدوار بودند روزی بتوانند مذاکرات صلحشان به نتیجه برسد به این باور رسیده‌اند راهکار فلسطین صرفا مقاومت و مبارزه است تا بتوانند حقوق خود را بدست بیاورند و در این باره اقدامات لازم را جهت تقویت بنیه نظامی خود انجام داده‌اند.

وی افزود: البته در آنچه مربوط به حمایت‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در حوزه مقابله با رژیم صهیونیستی و دفاع از مردم فلسطین است کوتاهی نشده است و در بحث تقویت مقاومت همواره با صدای بلند اعلام کرده‌ایم که از جهاد اسلامی و گروه‌های مقاومت در راستای دستیابی‌شان به اهداف مردم فلسطین حمایت می‌کنیم.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل خطاب به نسل جوان کشور گفت: آنها که شعار «نه فلسطین و نه سوریه» را با هدایت برخی خارجی‌ها سر می‌دهند بدانند که اگر از امنیت ملی کشورتان در پشت مرزهای رژیم نامشروع صهیونیستی دفاع نکنید فردا باید صهیونیست‌ها را در حال ترور دانشمندان و مردم عادی خود در متروهای تهران ببینید.

وی تصریح کرد: امنیت حداکثری کشور هزینه‌هایی دارد و این بخشی از آن هزینه‌ای است که ما در جهت تامین امنیت کشور خود، منطقه و آرمان‌هایمان می‌دهیم و کاملا هم آن را به جا می‌دانیم.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری که از سهم جنگ در بودجه امسال دولت آمریکا پرسیده بود، گفت: آمریکایی‌ها اینقدر به بحث فروش سلاح اهمیت می‌دهند که در داخل کشور خودشان هم به جای آنکه دانش‌آموزان را خلع سلاح کنند، رئیس جمهورشان پیشنهاد می‌دهد که معلمان هم مسلح شوند. بالاخره این سیاست ایجاد اشتغال از طریق تجارت اسلحه در دوره رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز از طریق تسلیح اتباع این کشور در داخل اجرا می‌شود.

وی افزود: در سطح منطقه، سیاست‌ راهبردی آمریکا در منطقه این است که بی‌ثبات‌سازی در منطقه را تا جایی ادامه دهند که نتیجه آن تضعیف همه کشورهای منطقه و تقویت رژیم صهیونیستی باشد البته عربستان سعودی هم در درگیر شدن در بحران یمن صرفاً خودش تصمیم نگرفت بلکه این کشور در یک بازی صهیونیستی و آمریکایی نقش ایفا کرد که نتیجه آن می‌تواند تجزیه عربستان در سال‌های آینده باشد.

امیر عبداللهیان گفت: آنچه دشمنان ما دنبال می‌کنند یک سیاست دووجهی است که از یک طرف از راه‌حل سیاسی سخن می‌گویند اما از طرف دیگر همه توان خود را به کار گرفته‌اند تا بی‌ثباتی‌ها و ناامنی‌ها را تا رسیدن به اهداف حداکثری خود و تأمین امنیت رژیم صهیونیستی ادامه دهند. 

وی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از خبرنگاران درباره اقدامات صورت گرفته درباره تحقق سخن مقام معظم رهبری در مورد نابودی رژیم صهیونیستی تا 25 سال آینده، اظهار داشت: اتفاق مهمی که اخیراً افتاد اعلام انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس و شکل‌گیری یک جریان در مقابل آن و حمایت از مردم مظلوم فلسطین بود و با اینکه رئیس جمهور آمریکا به زعم خود با این کار بحران‌آفرینی کرد اما کمک بزرگی هم در این راستا به مردم فلسطین شد.

امیرعبداللهیان گفت: فرمایش مقام معظم رهبری لزوماً ناظر به این مطلب نیست که ما در جمهوری اسلامی ایران تکلیف داریم به آن بپردازیم؛ یکی از کارهایی که جمهوری اسلامی ایران در هر 4 یا 5 سال انجام می‌دهد برگزاری کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین است و در چارچوب آن در هر دوره هم با سخنرانی و حضور مقام معظم رهبری همراه است راجع به چگونگی حمایت از انتفاضه با نگاه حمایت از امنیت منطقه و تأمین حداکثری امنیت و منافع ملی دنبال می‌شود.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قطعاً در این زمینه (اشاره به سوال درباره تحقق نابودی اسرائیل تا 25 سال آینده) برنامه دارد اما اینکه این برنامه‌ها را می‌تواند رسانه‌ای اعلام کند یا نه قطعاً نمی‌تواند اعلام کند.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار