نقدی بر عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان

کدخبر: 301

نیاز به بالابردن سطح فرهنگ عمومی و فرهنگ شهروندی، در کنار جلوگیری از فرهنگ سوزی و تهاجم فرهنگی یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری بوده و هست؛ تا جایی که ایشان امسال را سال فرهنگ نیز نامیده اند.

  1. نشست های ماهانه شورا به طور مرتب و منظم برگزار شود.
  2. نشست آذر ماه در تاریخ پنجشنبه 93/09/27 بر پا شود.
  3. مقرر گردید از تمامی اعضای غایب نسبت به ارایه پاسخ به نامه 46654/5/27 این دبیرخانه استعلام شود.

4khalili

محمدمهدی خلیلی ؛ در نگاه نخست اینگونه برداشت می شود که مصوبات فوق مربوط به شورایی متشکل از 10 نفر از اعضای یک ساختمان است که بر سر استفاده از آسانسور مجتمع خود به مشکل خورده اند و با تشکیل شورای ساختمان در صدد رفع آن برآمده اند.

ولی جالب است بدانید، مصوبات اشاره شده مربوط می شود به شورایی که در باب تعریفش چنین گفته می شود : « وظيفه سياست گذاري ، هدايت و نظارت ، تجزيه و تحليل وضع فرهنگ عمومي جامعه را بعهده دارد و در اين راستا با حضور انديشمندان ، صاحب نظران و مسئولين فرهنگي مي تواند بنيانگذار حركت نو و پويا در همه ابعاد فرهنگي باشد. از اين ديدگاه توجه به جايگاه و نقش ويژه آن در بررسي و شناخت مسائل فرهنگي ، پيش بيني و برنامه ريزي هاي لازم و ايجاد هماهنگي در فعاليت هاي فرهنگي دستگاهها و سازمانهاي مختلف ضروري است».

اگر هنوز متوجه اهمیت این شورا و نقش آن در فرهنگ جامعه نشده اید نگاهی هم به اتفاقات به وقوع پیوسته در جلسه نود و پنجم این شورا می اندازیم : « در این نشست پس از اکران فیلم تهیه شده در خصوص بخش هایی از بیانات مقام معظم رهبری در جمع اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ارائه روند شکل گیری شورای فرهنگ عمومی کشور و استان ها و نمایش عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان قزوین ، ویدئوی تهیه شده در مؤسسه شهید آوینی پیرامون جوانب الگوی سبک زندگی پخش شد . در ادامه نشست اعضای شورا به بحث و مشورت در راستای نحوه مطالعه سبک زندگی مطلوب ملی و دینی پرداختند».

با توجه به موارد اشاره شده بی شک تاکنون فهمیده اید که ارتقای امروز سطح فرهنگی استان مرهون چه مجاهدت هایی است!!!

شورای فرهنگ عمومی کشور زمانی تشکیل شد که کارد ناتوی فرهنگی بر استخوان باورهای دینی امت رسید و حالا پس از گذشت نزدیک به 8 سال از تشکیل آن ، شاهد جلساتی فرمایشی در استان هستیم. جلساتی که مثل معروف « نشستند و گفتند و برخاستند ...» را در ذهن متواتر می کند.

شاید نیازی به یادآوری نام سالی که در آن هستیم نباشد ولی حسب عادت باید بگوییم : نامگذاری سال 93 از سوی حضرت آقا بعنوان سالی فرهنگی، آن هم پس از سالها نامگذاری اقتصادی، اهمیت موضوع فرهنگ را دوصد چندان می کند.

شورای فرهنگ عمومی هر استان که متشکل از مسئولین ارشد استان و مدیران کل ادارات درگیر با مساله فرهنگ، در کنار نخبگان و فعالان فرهنگ و هنر است، می توانست بعنوان قرارگاه فرهنگی استان معرفی شود. قرار گاهی که چشم امید رهبری و دلسوزان نظام بدان دوخته شده است.

شورای فرهنگ عمومی استان قزوین نودوسومین جلسه خود را تیر ماه امسال، نودوچهارمین آن را مهر ماه و آخرین آن را نیز بیستم آذرماه برگزار کرده است که اینگونه برگزاری جلسات آنهم با مصوبات یاد شده در نوع خود بی نظیر بوده و باعث سرافکندگی مردم استان در برابر منویات حضرت آقا شده است.

اهمیت برگزاری مستمر جلسات شورای فرهنگ عمومی استان و مهمتر از آن ضمانت اجرایی مصوبات این شورا، زمانی بیش از پیش قابل درک خواهد بود که بدانیم استان قزوین با قرار گرفتن در نقطه ی حساس جغرافیایی - سیاسی و با پیشینه ای درخشان در زمینه فرهنگ ایرانی و اسلامی، مورد تهاجم فرهنگ ستیزان واقع شده است.

گذشته از چالش عدم برگزاری به هنگام جلسات شورای فرهنگ عمومی، یکی دیگر از چالش های پیش روی این شورا، تعاریف متفاوت اعضای آن از مقوله فرهنگ است. تعاریفی که گاه آنقدر با هم زاویه دار می شوند که نتیجه ای جز خنثی کردن فعالیت های آن دیگری ندارند؛ این در حالی است که می توان با نگاهی متواضعانه به بیانات حضرت آقا تحت عنوان فصل الخطاب و یک سند بالا دستی به تعریفی مشترک دست یافت و گام های واحدی را برداشت.

چالش دیگری که کارشناسان از آن به مهمترین چالش شورای فرهنگ عمومی یاد می کنند، عدم پیگیری و نداشتن ضمانت اجرایی مصوبات است. چالشی که با رفع موانع آن می توان به آینده برگزاری جلسات این شورا امید بست.شایع ترین دلیل لغو مصوبات در این شورا ، عدم تامین منابع و بودجه مناسب با آن طرح بوده که آن مصوبه را شامل گذر زمان کرده و به آرامی از ردیف مصوبات حذف می نماید.

البته همه موضوعات طرح شده زمانی می تواند کاربردی باشد که مصوبات جلسه شورای فرهنگ عمومی استان ما چیزی بجز پیگیری علت عدم حضور اعضاء و موضوع جلسات چیزی بجز دیدن فیلم و نماهنگ باشد.

اینکه ما - پیش از برگزاری - موضوع جلسه را توسط دبیر این شورا « تدوین سیمای فرهنگی استان قزوین و مباحث آسیب های اجتماعی» بشنویم و خروجی جلسه را « مشورت در خصوص هماهنگی دستگاه های فرهنگی – اجرایی به منظور استقبال از فرا رسیدن ماه محرم» ببینیم، جای بسی ناامیدی است. چرا حضرات بجای نگاهی کلی به مقوله فرهنگ وارد جزئیاتی می شوند که سالهاست توسط عامه مردم با سبکی خاص در حال برگزاری است و اصلاً محرم نیازی به ورود مسئولین ندارد.

همه اینها را گفتیم تا رجال فرهنگی سیاست زده بدانند ، افسران جنگ فرهنگی منتظر گردهم آیی نمی مانند و در حد بضاعت خود فرمان فرمانده را اطاعت می کنند، فقط کافی است نگاهی به فضای مجازی و حقیقی جامعه کنید تا ببینید با دست خالی چه کارهای بزرگی را انجام داده اند.

پایان پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار