محمد صادق جهان بخش

کدخبر: 2824

شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که یک کانال تلگرامی بتواند، با شایعه سازی ها و دروغ پردازی هایش چنین آشفتگی ای در رسانه های رسمی کشور ایجاد کند! بله، «آمدنیوز» کانالی که رسالت خود را «آگاهی» و «مبارزه» برای رسیدن به «دموکراسی» می نامید. این کانال که با درخواست توئیتری وزیر ارتباطات دولت اعتدال از موسس تلگرام بسته شد، داستانی عبرت آموز و البته تکراری داشت.

سرویس سیاسی پایگاه تحلیلی خبری قزوین خبر؛ شاید کسی فکرش را هم نمی کرد که یک کانال تلگرامی بتواند، با شایعه سازی ها و دروغ پردازی هایش چنین آشفتگی ای در رسانه های رسمی کشور ایجاد کند! بله، «آمدنیوز» کانالی که رسالت خود را «آگاهی» و «مبارزه» برای رسیدن به «دموکراسی» می نامید. این کانال که با درخواست توئیتری وزیر ارتباطات دولت اعتدال از موسس تلگرام بسته شد، داستانی عبرت آموز و البته تکراری داشت.

آمدنیوز از ابتدای فعالیت خود با هدف قرار دادن همه ی نهادهای حاکمیتی به تخریب گسترده آنها پرداخت. داستان هایی جذاب از فساد سران و وابستگان به انقلاب که بدون هیچ منبع و سند متقنی نوشته می شد، تا ادعاهایی که یک به یک کذب بودنشان اثبات می شد. دروغ هایی که پس از اثبات کذب بودنشان هم، مدیران این رسانه غیر رسمی را برای عدم تکذیب و پاسخگویی به زحمت نمی انداخت! به راحتی به فردی انواع و اقسام برچسب ها زده می شد، اما در اختیار نبودن ادمین و گمنام بودن منابعش مانع پیگیری این تهمت پراکنی ها شده بود.

کافی بود بنویسد دیشب در دفتر رهبری با حضور فلان سردار و فلان مسئول ارشد نظام، طرح سر بریدن مردم تصویب شده است! جذابیت این داستان های مبالغه آمیز، تخیلی و بزرگ بودن دروغش اگر مخاطب را قانع نمی کرد، حداقل در دل می گفت حتماً «چیزکی» شده که آمدنیوز «چیزهایی» می گوید!

لازم نبود چیزی را اثبات کند، صرفاً همین که آمدنیوز گفته بود، می شد سند، به همین راحتی! حتی اگر اصلاً چنان شخصی در چنان روزی که ادعا شده بود اصلاً در چنان جایی نبود و چنان حرفی نزده بود، باز هم حرف آمدنیوز وحی مُنزَل برخی کاربران تلگرام بود! اگر دروغش مشخص می شد هم پیروان ورژن جدید گوساله سامری، می گفتند خوب، آن یکی حرفش هیچ، این یکی ادعایش را چه می گویی؟!

از ابتدا روح الله زم، پسر یکی از اصلاحطلبان مشهور و مسئولان فرهنگی سابق به عنوان ادمین اصلی کانال معرفی شد؛ اما با ادامه راه و حاشیه سازی های گاه و بی گاه این کانال جنجالی، زم هر گونه همکاری و همراهی با تیم آمدنیوز را تکذیب کرد و گفت خیلی وقت است که آن را واگذار کرده است؛ چند وقتی از همین ادعا هم نگذشته بود که هر چه آمدنیوز می نوشت با اسناد تولیدی زم انتشار می یافت! حتی روح الله زم که به گفته خودش هیچ ربطی به آمدنیوز نداشت، برای اثبات ادعاهای آمدنیوز با تلویزیون های ضدانقلاب غربی نیز مصاحبه می کرد! اسنادی جعلی ارائه می داد که حتی ضدانقلاب همپیاله خود را نیز به خنده وامی داشت  و ادعاهایی که به دلیل دُز بالای تخیلی بودن، بارها با اعتراض اپوزیسیون هم رو به رو می شد!

اما همچنان این آمدنیوز بود که می تاخت! در این راه آمدنیوز نیازی به اثبات مدعای خود نداشت؛ هر چه بود فقط افراد یا نهاد مورد هجوم را به زحمت می انداخت؛ دروغ یا راست، آمدنیوز نیازی به توضیح نداشت؛ آنقدر قصه هایش جذاب و معمایی بود که کودکان ریش دار را نیز به خواب می برد.

اگر اتفاقی افتاده بود، این آمدنیوز بود که با شایعه سازی هایش و ربط همه ی مشکلات به سپاه زلزله را هم تقصیر نظام معرفی می کرد! اگر اتفاقی هم نیافتاده بود، وقت بروز خلاقیت و استعداد قصه سرایی نویسندگان کانال بود تا حس کنجکاوی مخاطبان خود را قلقلک دهند!

بدلی برای رهبر از جالبترین و مهیج ترین داستان های آمدنیوز بود! بدلی که چه از نظر چهره، تن صدا و حرکات و سکنات و چه خلقاً و منطقاً همان فردی است که ما به نام آیت الله سید علی خامنه ای می شناسیم؛ اما یک روز در خبرهای آمدنیوز خود اوست و یک روز بدلش. و در اتفاقی محیرالعقول و شگفت یک روز در آن واحد و در یک مکان، هم خودش است و هم بدلش!(به اخبار حضور رهبر معظم انقلاب در مناطق زلزله زده کرمانشاه در این کانال مراجعه کنید)

ادامه بررسی سوابق این کانال و داستان های ژول ورنی اش خارج از حوصله ی این نوشته است.

اما چرا آمدنیوز به اینجا رسید؟

یک کانال ضد انقلاب و داستان سرا چرا این چنین قوت گرفت تا در برخی موارد جریانی هم ایجاد کند؟ چرا به همین راحتی قوای مختلف، سران ارشد نظام و افراد وابسته به انقلاب اسلامی را به زحمت انداخت؟ اگر او «مگسی» نبود که «عرصه سیمرغ» رسانه ای جایگاهش باشد، چرا به چنین توفیقاتی در جذب و نگه داشت مخاطب دست یافت؟ چرا و هزاران چرای دیگر...

اما به جای اطاله کلام با این سوالات باید گفت، که همین کانال کذاب ضد انقلاب، تا چند روز پیش بازوی رسانه ای جریان سیاسی حاکم در دولت بود! همان حضراتی که امروز رقیب سیاسی خود را مقصر ایجاد آشوب ها می نامند!

تا دیروز حتی این کانال ستاد انتخاباتی دولت بوده است و هر شعار و ادعایی در انتخابات مطرح می شد، قبل از طرح در آمدنیوز منتشر شده بود؛ به همه ی گوشه و کنار کشور پرداخته است جز دولت؛ به همراه یک جریان سیاسی در انتخابات های پیشین «تکرار» کرده است و حتی ضعف های رسانه ای آنها را پوشش داده است؛ حتی در مناظرات انتخاباتی همه ی ادعاهای همین کانال از زبان دو تن از کاندیداها، مورد استناد برای پرخاش به رقبایشان بوده است؛ بارها اخبارش(که کذب بودن آن اثبات شد) سندی در دست نمایندگان لیست به اصطلاح«امید» بوده است؛ بارها و بارها از منتسبان به اصلاحات به نیکی یاد کرده است و رقبایشان را با انواع تهمت و دروغ نواخته است و...

آیا کسی امروز به آشوب آفرینی و تهییج برای اغتشاش این کانال شک دارد؟ آیا ادمین هایش عوض شده اند و دیگر همان افراد شب انتخابات نیستند؟ پس چرا امروز بر خلاف آمدنیوز همان رفیق شفیق سابق، همه ی اصلاحطلبان و اعتدالیون از لزوم آرامش جامعه و عدم التهاب آفرینی علیه دولت سخن می گویند؟ چرا اوامر و اعمال عوامل آمدنیوز را محکوم می کنند؟ آیا تدبیر «کاشت باد» جواب نداده است، یا فکرشان به «درو طوفان» نمی رسید؟

پ.ن:

خاطرات هیلاری کلینتون را بخوانید، کتاب جالبی است؛ از سفرهای طولانی اش به چهار گوشه جهان برای ایجاد دولتی تروریستی به نام «داعش» با هدف درگیر سازی و التهاب آفرینی در زمین رقبای سیاسی می نویسد.

درست است که تروریست های داعش مردم بی گناه زیادی را سلاخی کرده اند و جنایات زیادی کرده اند، اما امروز همان حرام زاده ها به جان پدران و مادرانشان افتاده اند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار