در حالی که زمزمه استیضاح چهار وزیر در مجلس شنیده می شود اما هیئت رئیسه مجلس تا کنون هیچ استیضاحی را اعلام وصول نکرده و در مقابل این اقدام نظارتی نمایندگان و مجلس مقاومت می کند.

در روزهای  گذشته زمزمه استیضاح چهار وزیر در مجلس شنیده شده و به رغم اصرار نمایندگان بر اعلام وصولاستیضاح از سوی هیئت رئیسه مجلس ولی هیچ کدام از این استیضاح ها هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته است.

به گزارش خبرنگار افکارنیوز، از میان این چهار استیضاح، استیضاحوزیر کشور جدی ترین استیضاحی است که در دولت دوازدهم مطرح شده است.

به گفته عبدالحمید خدری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی که طراح اصلی این استیضاح است، این استیضاح به امضای بیش از 30 نماینده رسیده است.

این استیضاح در اوایل ابان ماه در 14 محور تهیه شد.

عزل و نصب ها در استانداریها و فرمانداریها، تائید صلاحیت برخی از شهرداران علی رغم رد صلاحیت آنان، سخت گیری و افزایش هزینه های زائرین اربعین و نابسامانی در صدور گذرنامه ها و نارضایتی وسیع زائرین، رشد شدید بیکاری به دلیل عدم هماهنگی دستگاهها و استفاده از ظرفیت آنان توسط مدیران وزارت کشور در استانها و شهرستانها و عدم برنامه ریزی وزارت کشور برای کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش بی رویه آسیب های اجتماعی از جمله پدیده شوم طلاق و اعتیاد از محورهای این استیضاح است.

طراحان این استیضاح در جلسات چهارشنبه گذشته مجلس تلاش کردند تا هیئت رئیسه مجلس آنرا اعلام وصول و در دستور کار قرار دهند اما هیئت رئیسه مقاومت کرد.

حتی در جلسه روز چهارشنبه گذشته متقاضیان استیضاح وزیر کشور این استیضاح را به مسعود پزشکیان رئیس جلسه مجلس تحویل دادند اما پزشکیان از تحویل و قرائت این طرح خودداری کرد.

استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم  در نیمه اول آبان ماه در مجلس کلید خورد و حتی به امضای 50 نماینده مجلس هم رسیده است.

حسین مقصودی نماینده سبزوار طراح اصلی این استیضاح است.

این استیضاح چندین محور دارد که محقق نشدن وعده وزیر برای بهبود وضعیت کارگران، وضعیت بد صندوق بازنشستگی و ناراحتی بازنشستگان از این موضوع و نداشتن نظارت وزیر بر زیر مجموعه های خود از جمله محورهای این استیضاح است.

به رغم تلاش طراحان این استیضاح برای اعلام وصول این طرح در مجلس اما با مقاومت هیئت رئیسه مجلس، این استیضاح هم بلاتکلیف است.

همچنین استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در مجلس مطرح شد.

این استیضاح از سوی روح‌الله حضرت‌پور نماینده ارومیه در مجلس مطرح شد. 

نداشتن برنامه‌ برای صادرات و مصرف داخلی تولیدات باغداران آذربایجان غربی و سایر استان‌ها، وضعیت نامناسب باغداران و کشاورزان بخصوص در آذربایجان غربی و نبود برنامه برای مصرف داخلی و تبدیل این محصولات به کنسانتره و آبمیوه  از محورهای این استیضاح است.

این استیضاح در حد تهدید در مجلس مطرح شده اما از جزئیات بیشتر آن از جمله تعداد امضاهای آن اطلاعی در دست نیست.

استیضاح محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش نیز در روز چهارشنبه دهم آبان در حاشیه جلسه علنی مجلس مطرح شد.

بکارگیری و ابقاء مدیران متهم و دخیل در سوء استفاده‌های مالی صندوق ذخیره فرهنگیان از مهمترین محورهای آن است.

این استیضاح هم در حد تهدید مطرح شده و هنوز به جدیت 2 استیضاح وزیر کشور و تعاون نیست.

در حالی زمزمه استیضاح این چهار وزیر در مجلس شنیده می شود که هیئت رئیسه مجلس در برابر این اقدام نظارتی مجلس مقاومت و از اعلام وصول آنها خودداری می کند.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار