دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف

کدخبر: 2739

وقوع انقلاب اسلامی که الهام گرفته از مبانی حقیقی اسلام و سنت ناب محمدی(ص) است ضرورت(شکل گیری) بسیج نیروهای انقلابی و ایفای نقش و امادگی آنهارا در عرصه های مختلف ایجاب کرد.

رخداد با برکت انقلاب سر منشا تحولات عمیقی در ادبیات،مفاهیم و ساختار سیاسی کشور بود. یکی از این تحولات بسیج مستضعفین است. در اساسنامه ی بسیج مستضعفین، بسیج این گونه تعریف شده است “نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری که هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی ودستاوردهای آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاکمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت کامل بنیه دفاعی از طریق همکاری با سایر نیروهای مسلح و همچنین کمک به مردم، هنگام بروز بلایا و حوادث غیر مترقبه می باشد”(۱). با این حال با گذشت زمان و توسعه ی ابعاد فعالیت های سازمانی بسیج می توان آن را نوعی شاکله ی سازمانی با درون مایه ی امنیت ملی، فعالیت های آموزشی، ساماندهی نیروهای مردمی و امکانات به منظور حفظ و بسط منافع و ارزشهای ملی، اسلامی و انقلابی تحت امر ولایت فقیه دانست.

 بسیج نیروهای مردمی یک حرکت داوطلبانه ی اجتماعی_فرهنگی است که فلسفه ی نخستین تجربه ی آن به صدر اسلام بر می گردد( انگاه که مردم تازه مسلمان شده خودجوش به مقابله با تهدیدات کفار و مشرکان برآمدند)لذا مساله ای جدید نیست. وقوع انقلاب اسلامی که الهام گرفته از مبانی حقیقی اسلام و سنت ناب محمدی(ص) است ضرورت(شکل گیری) بسیج نیروهای انقلابی و ایفای نقش و امادگی آنهارا در عرصه های مختلف ایجاد کرد. در پی ایفای نقش نیروهای داوطلب مردمی در پیروزی انقلاب و سرنگونی طاغوت و البته مهم تر از همه حفظ دستاورد های گران انقلاب در بهبوهه ی ناآرامی های داخلی، تحرکات و اقدامات مذبوهانه ی چپ و راستی ها و ضد انقلاب در ترور شخصیت ها، کارشکنی های نظام سلطه و در راس انها امریکا و اسرائیل باعث شد ضرورت نیاز به سازمانی متشکل از حضور داوطلبانه ی نیروهای مردم با روحیه ی معنوی و انقلابی که در امادگی کامل برای مقابله با انواع تهدیدات و خباثت هاست در اندیشه ی عمیق امام (ره) احساس شود. در ادامه با هوشمندی و آینده نگری بنیانگذار انقلاب (ره) در ۵ آذر ۵۸ فرمان ارتش ۲۰ میلیونی صادر شد. و در ۵ دی ماه ۵۹ مجلس شورای اسلامی با تصویب آن رسما سازمان بسیج سازندگی به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی و و یکی از بازوهای قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت و شروع به فعالیت کرد.

سازمان بسیج مستضعفین در سالهای جنگ داخلی و جنگ هشت ساله ی تحمیلی با روحیه ی انقلابی، ایثار، گذشت و تقوای الهی، تخصص و حضور به موقع و فعال، ولایت مداری، مردم یاری و کارامدی خود را در عمل و به خوبی نمایش گذاشت این سازمان نشان داد نه تنها در حفظ دستاوردهای انقلاب(مقابل تهدیدات داخلی خارجی) بلکه در رفع موانع و چالش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز کارامد است.

پس از انقلاب و پایان جنگ تحمیلی هسته ها و گروههای مقاومت عمق راهبرد و فرهنگ تفکر بسیجی را در حوزه ها، زمینه ها و اقشار مختلف گسترش دادند(سازندگی، فرهنگ، اقتصاد، خودسازی و تقویت باورهای اسلامی) ضمن آنکه همواره با جدیت تمام بر راهبرد اصلی خود (دفع تهدید دشمنان انقلاب به ویژه استکبار جهانی )در حال مبارزه بوده اند.در ادامه  و فراتر از مرزهای انقلاب_ در کشورهای اسلامی دیگر پایه ریزی شد.الگویی کارامد از آمادگی، بصیرت در دشمن شناسی و تحقق مردم سالاری دینی، ایجاد و سازماندهی آمادگی در نیروهای مردمی به شکلی وحدت آفرین عملیاتی شد.( تشکیل گروههای حزب الله و مبارزه با تروریست تکفیری) این همان نقطه اهمیتی از ایجاد بسیج مستضعفین بود که امام روح الله فرمود« دفاع از اسلام و کشورهای اسلامی امری است که در مواقع خطر ، تکلیف شرعی و الهی و ملی است و برتمام قشرها و گروهها واجب است »(۲)

 مشکل حال حاضر اما تخریب و تحریف این ذخیره ی انقلاب است یک عده همسو با غرب(علیه بسیج) می گویند و می نویسند و سعی دارند تفکر بسیجی، ذهن جوان بسیجی معنویت و تقوای آنان را با تندرویی و جناح بازی های سیاسی مخدوش و تحریف کنندو به ولایت، اقتدار نظام و انقلاب ضربه وارد کنند این همان هدف استکبار و امریکاست آنها خواسته یا ناخواسته در این مسیر گام برمی دارند.غافل ازاین که این فرهنگ و اندیشه در مردم ریشه دارد با بصیرت و روشن بین است، دشمن شناس و با تقواست و مسئولیت خود را در حمایت از محرومان و مستضعفین عالم( مسلمان یا غیر مسلمان) و مبارزه با سلطه گران  را در دستور کار دارد و برای اثر بخشی بیش از پیش کافیست از ابزار رسانه ای و فضای مجازی بیش از پیش استفاده کند به فضل خدا این شجره ی طیبه پیشرو و جریان ساز است.            

 

منابع و ماخذ:

 

۱)http://rahtooshe.com/?p=4065

۲)https://basij.um.ac.ir/index.php?modul

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار