ادامه حاشیه های ممنوع التصویری نجفی!

کدخبر: 2667

اعضای جدید شورای شهر و شهردار آن انتظار دارند بعد از دو ماهی که در بهشت حضور پیدا کرده اند و هیچ خروجی به غیر از حاشیه نداشته اند، بعنوان سوژه اصلی خبرنگاران و صدا و سیما در راس اخبار جای گیرند.

هنوز دو ماه از عمر مدیریت جدید شهری نگذشته است که مدیران جدید انواع و اقسام حاشیه را در پایتخت ردیف کرده اند و هردم از باغ بی میوه بری می رسد.

بحث ممنوع التصویری محمدعلی نجفی زمانی مطرح شد که وی در اولین کنفرانس خبری خود با کنایه نسبت به صدا و سیما آن را تایید کرد. موضوعی که با تنها نگاهی کوتاه به برنامه صدا و سیما در بخش های مختلف و به ویژه شبکه استانی تهران، عکس آن مطرح می شد. نجفی پس از کنفرانس خبری چندین بار در قاب صدا و سیما به نمایش درآمد اما به نظر می رسید که رسانه های اصلاح طلب و مدیران شهری که دیدن برنامه های صدا و سیما را در حد کلاس کاری خود نمی بینند، اصلا متوجه این امر نشده اند.

این گاف بزرگ تا روزها مورد کشف اصلاح طلبان واقع نشد و به جلسات شورای شهر و گله گذاری رئیس این شورا از صدا و سیما راه یافت. محسن هاشمی اعلام کرد که برای گفتگو پیرامون حاشیه های به وجود آمده، علی عسگری، ریئس صدا و سیما را به صحن شورا فرا خواهند خواند. متاسفانه این رویه همچنان نیز ادامه دارد. برخلاف تصورات مرسوم که بعد از هر اشتباهی انتظار عذرخواهی یا تغییر رفتار می رود، اعضای شورا در تازه ترین اظهارنظر پیرامون ممنوع التصویری نجفی اعلام کرده اند که درست است صدا و سیما تحولات مدیریت جدید شهری را پوشش می دهد اما خیلی کم است!

علی اعطا، سخنگوی شورای پنجم گفته است: «ما به جمع‌بندی قطعی در مورد ممنوع‌التصویری نجفی نرسیده‌ایم، چرا که اخبار پوشش داده می‌شوند اما آنطور که باید پوشش نمی‌دهند و انتظار ما بیشتر است.» به نظر می رسد اعضای جدید شورای شهر و شهردار بهشت نشین انتظار دارند همچون کانال های تلگرامی شان و صفحات خود در شبکه های اجتماعی، کوچکترین کنش و عمل! آنها در صدا و سیما پوشش داده شود و اخبار 24 ساعته روی آنها مانور دهد!

چنین رفتاری از سوی مدیران شهری در حالیست که آنها پوشش اخبار قالیباف و شورای پنجم در صدا و سیما را بهانه قرار داده ند و حجم انعکاس اخبار مربوط با خود را در مقایسه با قبل کمتر ارزیابی کرده اند. هرچند نمایندگان شورا می توانستند با مشورت با کارشناسان شهری و خبرنگاران مستقل هم طیفی خود به صحت آن پی ببرند. در دوره مدیریت قالیباف و شورای چهارم اگر کمتر از این دوره پوشش خبری از سوی صدا وسیما صورت گرفته باشد، بیشتر نبود. به طور کلی اخبار محلی و شهری دارای مخاطبان خاص و محدودی است و در رسانه هایی با کاکرد ملی و بین المللی، کمتر مورد توجه قرار می گیرند اما شبکه تهران با برنامه های تخصصی و گفتگو محور ساعاتی از تولیدات خود را به این اخبار اختصاص می دهد. در دو ماه اخیر بسیاری از اعضای شورا و مدیریت شهری در شبکه تهران حضور پیدا کرده اند. از سوی دیگر محمد علی نجفی در هفته های اول انتخابش پای ثابت گفتگوهای خبری بخش های مختلف صدا و سیما بود.

در کنار این باید عنوان کرد رسانه ملی زمانی اخبار مربوط به شهر تهران را در حوزه مدیریت پوشش می دهد که تحول بزرگی رخ داده باشد. در دوره مدیریت گذشته، به طور متوسط هر ماه یک ابرپروژه در تهران افتتاح می شد. ابرپروژه هایی که دارای ابعاد ملی و بین المللی بودند. در کنار این پایتخت دارای پویایی گسترده ای در حوزه عمرانی، فرهنگی و اجتماعی بود و این عمل و خروجی های مدیریت شهری بود که انعکاس داده می شد. در کنار 144 ابرپروژه مانند پل طبیعت، برج میلاد، دریاچه شهدای خلیج فارس، ابتکارات جدیدی نیز در تهران رخ می داد مانند پروژه خطوط بی آر تی. همچنین تهران در عرصه های بین المللی در زمینه طرح های شهری توانسته بود به یک جایگاه قابل اتکا دست پیدا کند. از جمله می توان به انتخاب قالیباف به عنوان شهردار برتر در سال 2008، حضور بخش حمل و نقل عمومی تهران بین 4 شهر برتر در سال 2011، راه یافتن ابرپروژه هایی مانند دریاچه خلیج فارس، پل طبیعت و تونل خط 6 مترو به فینال رقابت های طرح های شهری برتر یاد کرد.

آنچه در صدا و سیما از شهر تهران و مدیرانش انعکاس می یافت، کارنامه آنها بود و نه خود آنها. حال اعضای جدید شورای شهر و شهردار آن انتظار دارند بعد از دو ماهی که در بهشت حضور پیدا کرده اند و هیچ خروجی به غیر از حاشیه نداشته اند، بعنوان سوژه اصلی خبرنگاران و صدا و سیما در راس اخبار جای گیرند. این نکته را نیز باید عنوان کرد که حتی رسانه هایی چون روزنامه ها و سایت های خبری نیز کمتر به اخبار شهری این ماههای تهران پرداخته اند و انتظار از صدا و سیما برای پوشش کامل تحولات شهر، انتظاری گزاف است و مدیران جدید باید به جای فرار رو به جلو در بحث عملکرد و خروجی، مسیر توسعه و پیشرفت پایتخت را به همان قوت قبل ادامه دهند و تنها در این صورت است که مورد توجه قرار می گیرند.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار