گزارشی از رای نیاوردن نمادین‌ترین سهم اصلاح‌طلبان کابینه دوازدهم؛

کدخبر: 2469

درگیری و تنش میان اصلاح طلبان پس از رای نیاوردن حبیب الله بی طرف وزیر پیشنهادی روحانی همچنان ادامه دارد و انگشت اتهام به سمت فراکسیون امید است.

حبیب الله بی طرف را می توان نمادین ترین وزیر پیشنهادی روحانی با گرایش اصلاح طلبی دانست که هفته گذشته در مجلس نتوانست از وکلای ملت رای اعتماد را کسب کند و همین موضوع باعث شد جریان ها و افراد و سلایق مختلف اصلاح طلبی یکدیگر را متهم کنند و به دنبال مقصر اصلی بگردند.

فراکسیون امید متهم ردیف اول ناکامی بی طرف در رای اعتماد بود که از سوی بسیاری از اصلاح طلبان با هجمه های بسیاری مواجه شد، این فراکسیون اما در دفاع از خود گزارش عملکردش در فرآیند معرفی و رای اعتماد وزرا را منتشر کرد تا درباره رای آوردن 16 نفر از 17 وزیر پیشنهادی دولت توضیحاتی بدهد اما این گزارش باعث نشد فضای هجمه به فراکسیون امید تمام شود.

در میان واکنش ها درباره اینکه فراکسیون امید ضعف های بسیاری دارد و وزن قابل توجهی در مجلس ندارد، ناگهان جواد امام از چهره های مشهور اصلاح طلب و عضو بنیاد باران توئیت هایی را منتشتر کرد و از پشت پرده عدم رای اعتماد به بی طرف نوشت.

جواد امام در توئیت خود با هشتک گندم نماهای جو فروش نوشت: رای عدم اعتماد به بیطرف «نتیجه صداقت، سلامت و پاسخ منفی ایشان(بیطرف) به خواسته‌های آقایان (ت، و، ح، ن) در جلسه میدان آرژانتین بود.

2

برخی ها پس از این توئیت عنوان کردن که این چهار نفر عبارتند از غلامرضا تاجگردون، محمدعلی وکیلی، الیاس حضرتی و بهروز نعمتی. 4 نماینده ای که از وزن بالایی در فراکسیون امید برخوردارند .

پس از این موضوع محمد علی وکیلی که این روزها با حواشی به وجود آمده درباره پسرش دست و پنجه نرم می کرد گفت که خودش در این جلسه شرکت نکرده است. او این اطلاعات را به جواد امام یعنی همان کسی که ابتدا به افشای جلسه میدان آرژانتین پرداخته بود، داد. بر همین اساس نیز رئیس بنیاد باران در تازه‌ترین توئیتش نوشت: آقای وکیلی تماس داشتند و ضمن تایید جلسه فوق اعلام داشتند آقایان تاجگردون، نوریان، نعمتی و حسنوند در جلسه فوق حضور داشته و ایشان حضور نداشتند!

1

پس از این موضوع تاجگردون و نعمتی نیز به این جلسه واکنش نشان دادند.

غلامرضا تاجگردون در مراسم تحلیف شورای شهر گچساران گفت: برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب می‎گویند تاجگردون تلاش کرد آقای بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو که اصلاح‌طلب‌ترین فرد است، رأی نیاورد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: چنین چیزی صحت ندارد و اینطوری که آنان می‌گویند نیست.

از سوی دیگر بهروز نعمتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که در انتخابات مجلس دهم توانست با حضور در لیست امید به مجلس راه یابد، در صفحه اینستاگرام خود در واکنش به این اظهارات جواد امام نوشت: مطالب آقای جواد امام را تکذیب می‌نمایم و آقای بیطرف را در هر کجا که ایشان تعیین نمایند به مناظره دعوت می‌نمایم تا صداقت و حقانیت مشخص گردد، متأسفم برای افرادی که با فشار رسانه‌ای دنبال باج‌خواهی هستند، در طی 2 دوره که خادم مردم بوده‌ام هرگز نه از کسی باج‌خواهی کرده‌ام و نه به احدی باج داده‌ام.

رحیمی از نمایندگان اصلاح طلب مجلس نیز درباره ادعای یک فعال اصلاح‌طلب مبنی بر اینکه بیطرف به خاطر نه گفتن به 4 نماینده رای نیاورده است، اظهار داشت: به هر حال برخی نمایندگان جلسات بیرون از مجلس را با وزرا برگزار کردند و فراکسیون‌های مختلف مثلا فراکسیون زاگرس‌نشینان، فراکسیون مستقلان و حتی فراکسیون‌های غیرسیاسی جلسات مختلفی با وزرا داشتند و وزرا هم بی‌میل نبودند در این جلسات بیرون مجلس با نمایندگان شرکت کنند. البته بعضی از وزرا مثل آقای شریعتمداری اصلا حاضر نشدند در این جلسات حاضر شوند. به هر حال این قبیل جلسات بیرونی خارج از پروتکل مجلس هستند. رحیمی درباره اینکه آیا فکر می‌کنید آن 4 نماینده در عدم رای اعتماد بیطرف واقعا موثر بودند؟ پاسخ داد: نفرات خیر اما فراکسیون‌ها مهم بودند و ترکیبی که در آن جلسه میدان آرژانتین حاضر بودند ترکیب تاثیرگذاری در فراکسیون‌های غیرسیاسی هستند.

نماینده اصلاح‌طلب مجلس در عین حال تصریح کرد: ٢٠ تا ٢٥ نفر از فراکسیون امید به صورت شخصی به آقای بیطرف رای ندادند.

مصطفی حسینی

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار