چند خط برای تقلای جدید برای یکی از محصورین

کدخبر: 2448

این افراد آنقدر با عجله و شتاب زده در حال هیاهو هستند که گویی می خواهند از تمام پروژه های عقب افتاده این سال ها در فرصت اعتصاب غذایی کروبی استفاده کرده و حداقل کمی به اجرا نزدیک تر کنند.

مهدی جهان تیغی: برخی منابع ضد انقلاب مرتبط با کروبی و شریکان سیاسی اش، خبر داده اند که وی از دو روز قبل اعتصاب غذای خشک را آغاز کرده است! طی ساعات گذشته نیز برخی از چهره های سیاسی مرتبط با جریان فتنه نیز در داخل کشور هیاهوی زیادی در این باره به راه انداخته اند . این افراد آنقدر با عجله و شتاب زده در حال هیاهو هستند که گویی می خواهند از تمام پروژه های عقب افتاده این سال ها در فرصت اعتصاب غذایی کروبی استفاده کرده و حداقل کمی به اجرا نزدیک تر کنند.

اما به نظر می رسد که به دلایل ذیل این بار باید پروژه جدید سیاسی پیاده شده علیه کروبی را جدی گرفت:

یک: بین برقرای مجدد ارتباط برخی عناصر مشخص و تابلو دار حزب مشارکت و نهضت ملی و آزادی - که همگی کارنامه مشخصی در سال 88 دارند- با مهدی کروبی به بهانه ملاقات از او طی روزهای گذشته و پروژه جدید سیاسی و رسانه ای این روزها ارتباط مستقیمی وجود دارد. همین مساله نیز نشان می دهد که اولا چرا باید سران فتنه در حصر باشند زیرا هم زمینه شروع فتنه جدید را دارند و هم نزدیکانی دارند که به محض برقراری ارتباط؛ آنها را در مسیر مجدد فتنه انگیزی قرار می دهند. بی جهت نیست که حمیدرضا جلایی‌پور برای رفع حصر تدریجی، پیشنهادی چند مرحله‌ای و مبتنی بر گام های متقابل «نظام» و «اصلاح‌طلبان» داده که یکی از اصلی ترین گام های آن این است که دوستان محصورین بتوانند آزادانه به دیدار آنها بروند!

دوم: فضای ملتهب انتخاباتی در اردیبهشت ماه سال جاری با مدیریت عالی نظام خیلی زود پشت سرگذاشته شد و اینک با وجودی که بحث رای اعتماد به کابینه های جدید همواره چالش های سیاسی را در کشور به همراه داشته ولی این بار شاهد فضای آرام سیاسی در کشور هستیم. برای آن دسته از اصلاح طلبان که حیات سیاسی شان در شرایط آرام جامعه به پایان خود نزدیک می شود، التهاب آفرینی و ایجاد موج های سنگین سیاسی یک ضرورت حیاتی است. به همین دلیل باید بر حواشی پیرامونی مهدی کروبی بدمند؛ زیرا می تواند مدت دیگری به حیات سیاسی برخی اصلاح طلبان افراطی ولو اندک بیافزاید.

سوم: اما پروژه جدید پیاده شده با علم کردن ناشیانه دوباره مهدی کروبی ادامه همان راه بسته فشار اصلاح طلبان به دولت آنهم پس از ناکامی در چینش برخی نیروهای مدنظر در کابینه دولت دوازدهم است. اصلاح طلبان افراطی که این روزها توییت های زیادی شخصا برای مهدی کروبی منتشر می کنند، هم از دولت در حال انتقام گرفتن هستند و هم می خواهند حداقل دولت را برای چینش معاونین وزرا و مدیریت های کلان مجبور به عقب نشینی کنند. این که توییت مستقیم خطاب به روحانی درباره حصر این روزها از طرف برخی اصلاح طلبان مشارکتی زیاد شده حاوی پیام مستقیم به خود رئیس جمهور برای عقب نشینی و تن دادن به سهم خواهی آنها است. در این معامله آنها مطالبه رفع حصر را از روحانی به سمت دیگری می برند و در عوض روحانی نیز سهم شان در مدیریت دولت دوازدهم را باید لحاظ کند. این افراد همان کسانی هستند که در چهار سال گذشته که سهم های خوبی در دولت داشتند، می گفتند رفع حصر فراتر از تصمیم دولت است و به روحانی چندان ربطی ندارد!

چهارم: روش نخ نمای غرب پس از فتنه 88 بر همگان روشن است. جمع کردن تحریم همزمان با شکاف درونی در جامعه و یا به زبان دیگر اول ایجاد چالش های اجتماعی و سیاسی و سپس آغاز دور جدید تحریمها.  زیرا بدون ایجاد چالش های سیاسی و شکاف های حاکمیتی عملا تحریم ها اثر زیادی نخواهد داشت و یا حداقل به هدف صد درصدی خود نزدیک نخواهد شد. حال اگر اعتصاب غذای کروبی و هیاهوی که برخی اصلاح طلبان در داخل به راه انداخته اند را در کنار پروژه "مادر تحریم ها" که قرار است طی هفته های آینده جدی تر وارد فاز اجرایی بشود، بگذاریم یکبار دیگر نقش هر فرد و گروه و جریانی در این سناریو نخ نما شده آمریکایی ها در سپهر سیاسی کشور مشخص می شود!

پنجم: در پروژه جدید سیاسی که محصول فراغت بالی است که دولت مستقیما برای فتنه گران ایجاد کرده – که البته خود دولت هم در حال آسیب خوردن بی سابقه از این بابت است- یک نکته مهم نیز نهفته است. فتنه گران گرچه نتوانستند پروژه یارگیری و جاگذاری مهره های کلیدی را حداقل فعلا در سطح وزیران به نتیجه قطعی برسانند ولی یارگیری از درون مجلس را خوب آغاز کرده اند. به نظر می رسد که برخی کارهای که دولت نتوانست برای فتنه گران انجام بدهد برخی نمایندگان ساده لوح بی تمایل برای انجام آن نباشند. البته برای دیگرانی نیز نقش تعریف شده که به زودی آنها هم وارد بازی می شوند؛ از کسانی که چند سالی خیلی صریح از فتنه یاد نمی کردند ولی بزودی لب به سخن خواهند گشود می توان فهرستی را هم اینک اعلام کرد.

ششم:  ظاهرا در کنار اعتصاب غذایی کروبی درخواست کرده که او را محاکمه علنی بکنند! گرچه از کروبی که روحیه متزلزلی دارد و هر از چندگاهی در حد اعلام توبه علنی از وی نیز اخباری منتشر شده این موضع نیز دور از انتظار نیست و نخواهد بود. البته در اینباره نیز می توان نکات کوتاهی را مطرح کرد. اول از همه باید بر این نکته تاکید کرد که بسیاری از مجرمین و به خصوص آنانکه دامنشان به خون بی گناهان آلوده شده به لحاظ روحی به دنبال راحت شدن از برخی افسردگی های روحی و عذاب وجدان های عمیق و وحشتناک بوده و به همین دلیل  همواره این دست از مجرمان رسیدگی سریع به جرائم شان را مصرانه مطرح می کنند. دوم نیز اینکه کروبی به علت کهولت سن و به صورت طبیعی حتی در صورت آزاد بودن کامل نیز توان فعالیت سیاسی خاصی را نخواهد داشت! برای افرادی که مدت زمان استفاده سیاسی از جسم کروبی رو به پایان است، دمیدن بر محاکمه وی، گرفتن زمان و البته ایجاد فضا برای برخی سواستفاده های سیاسی یک ضرورت اجتناب ناپذیر به شمار می آید.

هفتم: بر بسیاری از اصلاح طلبان عاقل نیز مشخص است که حتی در بهترین حالت برای آنها – یعنی فوت کروبی- بازهم چیزی دستشان را نخواهد گرفت! آنها به خوبی به یاد دارند که مرگ مرحوم منتظری آنهم در آن ماه های ملتهب سال 88 چنان مدبرانه تمام شد که خودشان هم تصور نمی کردند که فوت یکی از اصلی ترین ریشه های فتنه در درون انقلاب اینقدر راحت به سرانجام نهایی خود برسد و تمام شود... تجربه 88 تجربه ای به نظام افزوده که باوجود شش بند گفته شده قبلی اینبار برعکس باید گفت که اعتصاب غذای مهدی کروبی را نیازی نیست که چندان جدی گرفت!

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار