سیاست یک بام و دو هوای اصلاح طلبان در مورد حضور زنان در سطح کلان مدیریتی کشور در حالی پیش می رود که به نظر می رسد روحانی این سیاست اصلاح طلبان را به خوبی می شناسد و در زمین آنها بازی نخواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهور در زمان تبلیغاتانتخاباتی دوازدهمین دوره انتخابات در مورد نقش زنان در جامعهسخنان زیاد و وعده های بسیاری داد، در نومنه ای در جمع طرفدارانش در سالن شیرودی تهران گفته بود : " هر روز بانوان و زنان ما به صحنه آمده‌اند کار را تمام کرده‌اند. در زمان انقلابوقتی پیروز شدیم که زنان به خیابان‌ها آمدند. اگر امروز در انتخابات زنان به صحنه بیایند ما پیروز می‌شویم."

به گزارش قزوین خبر، در این سخن به نقش زنان در پیروزی وی درانتخابات ریاست جمهوری می توان پی برد اما به نظر می رسد تاکید بر نقش زنان تنها شعاری انتخاباتی بوده و این روزها خبرهای خوشی از معرفی کابینه و حضور زنان در آن شنیده نمی شود.

روزنامه شرق به عنوان یکی از رسانه های اصلی اصلاح طلبان و از حامیان روحانی در همین خصوص در گزارشی انتقادی نوشته بود:" زمزمه‌های حذف مولاوردی از کابینه دولت دوازدهم باعث واکنش‌های جدی جامعه زنان به این شایعه شده است. آنها که در روزهای گذشته به دلیل همین شایعات از داشتن وزیر زن نیز ناامید شده بودند، از حذف مولاوردی در کابینه دوازدهم به‌عنوان شکست جامعه زنان یاد می‌کردند. آنها در رسانه‌های مجازی با مخاطب قراردادن حسن روحانی از وی‌ می‌خواستند صدای آنها را بشنود و مولاوردی را در سمت معاونت امور زنان و خانواده ابقا کند"

اعتماد روزنامه دیگر اصلاح‌طلبان نیز در گزارشی با تیتر «آری مردم به وزیر زن» به نقل از یک دختر مصاحبه شونده نوشت:

"شاید اجازه بدهند توی مدرسه هم لاک بزنیم!...مردها خودشان را خیلی دست بالا گرفته اند. تا حالا که همه کارها دست مردها بوده، خب حالا بگذارند دست زن ها باشد، شاید برای مردم بهتر باشد. اگر قرار است تغییری ایجاد شود بگذارند زن ها بیایند، ببینیم کدام بهترند."

 فشار به دولت روحانی برای حضور وزیری زن تنها به رسانه های اصلاح طلبان ختم نمی شد بلکه پروانه سلحشوری از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز در این خصوص گفته: "اینکه بگویند مراجع با حضور زنان در کابینه مشکل دارند درست نیست چرا که حتی آقای احمدی‌نژاد نیز یک وزیر زن در دولت داشت. دولت از حمایت ۵۱ درصد از زنان جامعه برخوردار بوده و باید مطالبات آن‌ها را در نظر بگیرد. ما خواهان حضور حداقل یک زن در دولت هستیم."

اما نکته جالب تر اینجاست در اظهارات و مطالبه گری اصلاح طلبان برای حضور زنان در مسندهای مهم حرفی از شهردار شدن یک زن زده نمی شود آن هم در حالی که شورای پنجم تماما اصلاح طلبان حضور دارند و راحت تر می توانستند کلید بهشت را در دست یک زن بگذارند اما با اینکه خود اصلاح طلبان به حضور زنان در عرصه های مهم مدیریتی اعتقادی ندارند فشار را به دولت روحانی وارد می کنند تا هم سهمی از روحانی گرفته باشند و هم چهره مطالبه گری به خود گرفته و خود را طرفدار حقوق زنان نشان دهند.

سیاست یک بام و دو هوای اصلاح طلبان در مورد حضور زنان در سطح کلان مدیریتی کشور در حالی پیش می رود که به نظر می رسد روحانی این سیاست اصلاح طلبان را به خوبی می شناسد و در زمین انها بازی نخواهد کرد.

محمدرضا تابش از نمایندگان مجلس و جزو جریان اصلاح طلبی اخیرا اظهار داشته: " احتمال زیاد هیچ وزیر خانمی در کابینه وجود نخواهد داشت و رئیس جمهور از زنان در سطح معاونت استفاده خواهد کرد."

آنچه مشهود است برخلاف دولت احمدی نژاد که یک زن به مسند وزارت رسید در دولت روحانی خبری از حضور زنان نخواهد بود و اصلاح طلبان نیز نه تنها دغدغه حضور زنان در عرصه مدیریتی را ندارند که به نظر می رسد دنبال کردن این مساله تنها برای سهم خواهی بیشتر از روحانی است.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار