بررسی مواجهه‌ها به بی‌حرمتی علیه دو رییس جمهور؛

کدخبر: 2295

21 آذر سال 85 و در دانشگاه امیرکبیر بود. روزی که دانشجویان مخالف دولت احمدی نژاد در سال دوم دولت او را با هجمه های فراوان مورد حمله قرارداده دسته های چندین نفره در شعارهایی او را که به تازگی به عنوان منتخب ملت در انتخابات برگزیده شده بود،"دیکتاتور" خواند

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛مراسم روز قدس امسال حواشی فراوانی را به همراه داشت که موجب شد این آخرین جمعه ماه رمضان کمی متفاوت تر از آن چیزی باشد که انتظارش میرفت و در سالهای گذشته تجربه اش کرده بودیم.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ شعارهایی که در حضور جناب رییس جمهور و علیه وی  سر داده می شد در کمتر از یک ساعت در صدر تمامی اخبار قرار گرفت و آن چیز که در مواضع جریانات مختلف سیاسی و اجتماعی اعم از منتقد و موافق دولت حسن روحانی مشترک بود، محکومیت شعارهای اینچنینی  علیه رییس جمهور و مذموم شمردن پیوند ایشان با ابوالحسن بنی صدر رییس جمهور مخلوع اوائل انقلاب بود.

حامیان دولت نیز در همان دقایق اولیه پس از انتشار اخبار این رخداد و همزمان با اینکه ویدئوی مشهور شعار "روحانی-بنی صدر پیوندتان مبارک" در حال انتشار گسترده در شبکه های اجتماعی بود،به شدت به این اقدام اعتراض کرده و آن را توهینی جبران ناپذیر علیه رییس جمهور خواندند و  برخی از رجال سیاسی  حامی دولت و همچنین تعدادی از وزرای کابینه دولت نیز خشم خود را نسبت به  اتفاقات در قالب پیامی در شبکه های اجتماعی علی الخصوص توییتر نشان دادند. وزیر کشور نیز طی پیامی ضربتی دستور رسیدگی ویژه به این حادثه را صادرکرد و وعده برخورد سخت با مخالفان را داد.

فعالین رسانه ای دولت نیز در یک اقدامی هماهنگ از حامیان مردمی دولت درخواست کردند که برای نشان دادن حمایت از رییس دولت یازدهم و دوازدهم از دو هشتگ "من حامی روحانی ام" و "روحانی تنها نیست" استفاده کنند. هشتگ هایی که استفاده از آنها با حواشی فراوان همراه بود. در کمتر از چند ساعت هشتگ " من حامی روحانی ام" تبدیل به ترند اول توییتر شد که این امر شادی هواداران مجازی دولت را به همراه داشت اما دیری نپایید که توییتر این هشتگ را از صدر ترندهای خود حذف کرد و بررسی ها نشان داده بود که بخش نسبتا قابل توجهی از کاربرانی که از این هشتگ استفاده کرده بودند ربات بوده اند و بخاطر استفاده بیش از حد از این ربات ها این حذف توییتری رخ داد و تا ساعت ها سوژه کاربران منتقد دولت در جدالهای مجازی بود.

نکته قابل توجهی که بیش از بقیه حواشی خود را پر اهمیت جلوه می دهد، این است که عموم حامیان دولت اعم از مردمی و سازمانی این شعارها مخالفت علنی با شخص رییس جمهور و شمردند و سعی بر آن داشتند که انتساب روحانی به بنی صدر به عنوان یک توهین تاریخی در اذهان عمومی قلمداد گردد. در همین راستا نیز فعالین رسانه ای اصلاح طلب بیشترین هجمه به شعاردهندگان را در روزنامه ها و سایر پایگاه های رسانه ای منتسب به این جریان سیاسی وارد کردند که شاه بیت تمامی این واکنش ها در "مذمت توهین به رییس جمهور" بود.

این مسئله نیز ما را بر آن داشت تا بررسی واکنش رسانه های رسمی منتسب به این جریان سیاسی در مواقعی دیگر نیز بر آنیم تا به مقایسه نوع مواجهه با "توهین" در موقعیت مشابه دیگری بپردازیم.

شعار علیه رییس جمهور مستقر اما حادثه بدیعی نیست و با ورق زدن تاریخ سالهای نه چندان دور به حوادث مشابهی بر میخوریم که بررسی واکنش ها به آن شعارها و عل الخصوص "توهین"ها می تواند ما را در سنجش بهتر صداقت مواضع جریانات سیاسی یاری کند.

یکی از دیگر از این روزهای که در آن شعارها علیه رییس جمهور مستقر به ثبت رسیده است،21 آذر سال 85 و در دانشگاه امیرکبیر بود. روزی که دانشجویان مخالف دولت احمدی نژاد در سال دوم دولت او را با هجمه های فراوان مورد حمله قرارداده دسته های چندین نفره در شعارهایی او را که به تازگی به عنوان منتخب ملت در انتخابات برگزیده شده بود،"دیکتاتور" خوانده و دربرابر چشمانش عده ای از دانشجویان خود سر آن روز تصویر او را به آتش کشیدند که محمود احمدی نژاد در واکنش به این اقدام آن عده در همانجا پشت میکروفون رفت و گفت: "پیشگامان ما در راه دفاع از آزادی حقیقی و عدالت مانند شهید رجایی جان و تنشان را سوزاندند و افتخار امثال بنده رسیدن به آن جایگاه و سوختن در راه تعالی این ملت است. آمریکایی‌ها بدانند ما اگر هزار بار هم بسوزیم، یک سانتی‌متر از آرمانهایمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم".

شعارهایی که علیه رییس جمهور در آن زمان سر داده شد به مراتب رادیکال تر از شعارهایی بود که در روز قدس امسال علیه روحانی سر داده شد. عملی که در هر دو صورت مذکور مذموم و ناپسند است و نمی توان این دو حادثه را در قالبی جدای از "توهین" بررسی کرد.

در همین ارتباط نیز واکنش ارگان های رسمی اصلاح طلب را دراین دو مقطع زمانی مورد بررسی قرار می دهیم وبه جهت اختصار تنها تیتر روزنامه ها در روزهای پس از این دو حادثه را یادآور می شویم و بدون نگاه تحلیل محوربه این تیتر ها،قضاوت نهایی را به عهده مخاطبین واگذار می کنیم.

تیتر روزنامه آینده نو به مدیر مسئولی عبد الرسول وصال (رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی در سالهای آخر دولتمحمد خاتمی): "صبح دیروز در دانشگاه امیر کبیر صورت گرفت : تشنج دانشجویی در سخنرانی احمدی نژاد"

تیتر "اعتماد" روزنامه الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و از منتخبین لیست امید:"احمدی نژاد در برابر دانشجویان معترض "

روزنامه جمهوری اسلامی به این اتفاق در صفحه اول خود نپرداخته است.

روزنامه "اعتماد ملی" که به سردبیری مهدی کروبی و مدیر مسئولی محمد جواد حق شناس منتشر می شد و ارگان رسمی حزب اعتماد علمی از احزاب اصلاح طلب وقت: "تنش بین دانشجویان و احمدی نژاد"

تیتر ابتکار روزنامه ای که از سال 83 در کشور منتشر می گردد و اکنون مدیر مسئول و سردبیر آن، محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی  است: این روزنامه تیتری را به این رخداد اختاص نداده است.

تیتر روزنامه کارگزاران به صاحب امتیازی حزب کارگزاران سازندگی که از احزاب اصلاح طلب می باشد:" در دانشگاه امیر کبیر رخ داد: تشنج در سخنرانی احمدی نژاد"

تیتر روزنامه همبستگی نیز که ارگان رسمی حزب "همبستگی" است و حزب مذکور نیز از احزاب سرشناس اصلاح طلبان وقت بود:" تشنج هنگام سخنرانی رئیس جمهور در دانشگاه امیر کبیر"

و اما تیتر روزنامه های اصلاح طلب در روز شنبه سوم تیر یک روز پس از حواشی روز قدس امسال همگی به این مسئله پرداخته و متناسب با نگاه خود برا آن تیتر زدند.

آرمان امروز روزنامه نزدیکه به خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی:"دوباره خودسرها " و "دستور  وزیر کشور برای برخورد با هنجارشکنان"

آفتاب یزد:"ناکامی وحدت شکنان"

ابتکار:"علیه جمهوریت، علیه مردم"

اعتماد:"اتفاق تلخ و زشت"

بهار:"وحدت شکنی در روز وحدت"

شرق:"هتاکی علیه مردم"

قانون: تندروها و خودسرها علیه رییس جمهور در روز قدس شعار انحرافی دادند."علیه جمهور"

مردم سالاری(ارگان حزب مردم سالاری از احزاب اصلاح طلب):"توهین به رییس جمهور در راهپیمایی روز قدس

همدلی:"معرکه گیری هتاکان"

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار