یادداشتی به مناسبت سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم:

کدخبر: 218

دولت برای آن‌که بتواند در مسیر خدمت به انقلاب و مردم عزیز این کشور باشد و بتواند از عهده مقابله با مسائلی که در پیشرو دارد به سلامت براید باید فکری اساسی برای مدل محاسباتی خود بکند. دولت باید بتواند واقعیات را درست ببیند.

سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع مردم قم، توجه همگان را به سه نکته جلب کرد. اول آن‌که مذاکره کنید اما امیدتان به دست دشمنان نباشد، بلکه به واقعیات توجه کنید. دوم آن‌که وحدت جامعه را با سخنان غیرضروری برهم نزنید و سوم آن‌که از روز مبادا -یعنی روزی که سر میز مذاکره از شما آرمان‌ها و ارزش‌های شما را بخواهند- جلوگیری کنید.

شاید اگر در چند هفته اخیر اخبار را دنبال می‌کردید برای این سخنان رهبری مصادیق متعددی می‌یافتید. به عنوان مثال سخنانی که باعث گمانه زنی‌های متعدد در مورد فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران شد و یا سخنانی که در مورد خود درمانی‌های گذشته ایراد شد و یا بحث عده‌ای که سیاست داخلی آن‌ها خیلی قوی است و این جور سخنان که دائما با کنایه و غیر مستقیم گفته می‌شود.

اما سخن اساسی آن است که چرا اینگونه رفتار می‌شود؟ چرا با آن‌که بسیار واضح است که باید به نیروی داخلی تکیه کرد، اما این اقدام به عنوان رسالت اصلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟ چرا دائما عده‌ای از مسولان دولتی ویا منتسب به دولت حاشیه سازی می‌کنند؟ چرا رقیب مذاکره کننده را به عنوان یک دشمن نگاه نمی‌کنند؟ و مذاکره را فقط رقابتی بر سرمنافع می‌بینند؟ چرا آرمان‌ها را از عملکردها جدا می‌بینند؟ چرا تمام امیدشان را به نقطه‌ای سست معطوف کرده اند؟ و شاید ده‌ها چرای دیگر. 

به نظر می‌رسد تمام این سئوالات پاسخی مشترک دارد. اگر چه ممکن است بخش‌های تخصصی و غیر مشترکی هم وجود داشته باشد. اما سخن پیرامون آن وجه مشترک است.

قبل از آن‌که پاسخ را طرح کنیم، لازم است نکته‌ای را یادآور شویم و آن این‌که قطعا علت این اشتباهات و یا .... در نیت و یا شخصیت این بزرگواران نیست. یعنی نظر ما متفاوت با کسانی است که علت اصلی این اعمال را خیانت، دشمنی و... می‌دانند. بلکه علت اصلی در خطای محاسباتی دولت محترم است.

برای آن‌که این مسئله واضح شود مثالی عرض می‌کنیم:

در اقتصاد موجود دنیا، هرگاه دولتی با کمبود بودجه مواجه می‌شود، برای جبران آن تصمیم به افزایش مالیات می‌گیرد. این امر باعث می‌شود مردم فقیر، و یا به بیان ایشان قشر آسیب پذیر بیشتر آسیب ببیند. همان اقدامی که دولت محترم در دستور کار دارد و اگر کشوری این اقدام را انجام دهد در حقیقت فشار اصلی را بر مردم وارد کرده است مانند دولت‌هایی که طرح اقتصاد ریاضتی را اجرا می‌کنند.

اما اگر ما خودمان را اسیر این محاسبه غلط اقتصاد سرمایه داری نکنیم و طرحی دیگر داشته باشیم این اتفاق رخ نخواهد داد. آن طرح چیست؟ قطعا افزایش مالیات نیست. بلکه چند اقدام توامان است: 1. واردات کالاهای غیر ضروری ممنوع شود. 2. تولید داخلی افزایش یابد و.... این طرح قطعا فشار را بر قشر ضعیف وارد نخواهد کرد. اما متاستفانه در مواقعی کاملا عکس این تئوری عمل شده است. چرا؟

پاسخ ما این است که دولت محترم به همان تئوری‌های مرسوم جهانی عمل می‌کند وگر نه نباید همان اقدامی را که کشورهایی انجام دادند و نتوانستند اقتصاد را کنترل کنند انجام دهند. امروز علی رغم آمارهایی که دولت محترم اعلام می‌کند و البته که درست است، فشار بر اقشار ضعیف جامعه بیشتر شده است و درعرصه بین المللی هم با چالش‌های اساسی مواجه هستیم.

علت اصلی این مسائل خطای محاسباتی دولت و کارشناسان ایشان است. امروز بیشتر از آن‌که نیازمند رفتارهای فردی و شخصی انقلابی و اسلامی باشیم، نیازمند محاسبه اسلامی و انقلابی هستیم. و متاستفانه دست دولت محترم از این دارایی چندان پر نیست.

در آخر برای آن‌که نگویند که نوشته شما فقط انتقاد بود، عرض می‌کنیم: دولت برای آن‌که بتواند در مسیر خدمت به انقلاب و مردم عزیز این کشور باشد و بتواند از عهده مقابله با مسائلی که در پیشرو دارد به سلامت براید باید فکری اساسی برای مدل محاسباتی خود بکند. دولت باید بتواند واقعیات را درست ببیند و این امر جز با پیگیری حقیقی الگوی اسلامی پیشرفت ونه پیگیری نمایشی آن میسر نخواهد شد.

منبع:سراج24

انتهای پیام/

  • شهدا شرمنده ایم 0 0 پاسخ

    با سلام
    چرا ما اینقدر بی غیرتیم چرا اینقدر محافظه کار و ترسوئیم چرا در حرف ولایی هستیم ولی در عمل هیچیم چرا بین ما و شهدا فرسنگها فاصلست چرا چرا و چرا

    خیلی زودتراز اینها باید این افراد و بالاخص این شخص را میشناختید شخصی که خودش و پدرش در استان هیچکارند ولی بخاطر ارتبطات با تهران و صاحب ثروت و تریبون بودن هر غلطی خواستند در این استان می کنند تا جایی که با وقاحت تمام نظام جمهوری سلامی ایران را با تکفیری ها مقایسه می کنند و تازه بجای عذر خواهی و طلب توبه با گستاخی بیشتر و هرچه تمامتر بیانیه صادر می کنند و افاضات می فرمایند ، ما را چه شده ؟ شهدا شرمنده ایم ، در مقابل این گستاخی اقا زاده و امثاله این اقازاده ها باید فقط به زدن یک خبر آن هم با کلی محافظه کاری بسنده کرد تا وقاحت این حضرات بیشتر شود و به ریش من و امثالی مثله من و شما که ادعای پاسداری از خون شهدا را داریم بخندند البته حق دارند بایدم بخندند چون ماهم فقط ادعائیم ، بیائید برای یکبارم که شده حداقل در استانمان جلوی این زیاده خواهی ها را بگیریم و نشان دهیم که نظام ولایی جمهوری اسلامی ایران با احدی تعارف ندارد و اگر کسی حتی آقا زاده ای بخواهد کوچکترین تعرضی به نظام و رهبری عظیم الشان و عزیزمان داشته باشد لحظه ای تاب نمی آوریم و با روش های گوناگون درس عبرتی دهیم تا دیگر از این نوع گنده گویی ها ، وقاحت ها و حتک حرمت ها نبینیم و نشنویم و در نهایت استانمان را پرچمدار مبارزه با اقازدگی کنیم
    یا علی

ارسال نظرات

آخرین اخبار