به مناسبت 17 دیماه

کدخبر: 202

قزوین خبر، مهمترین رویدادهای معاصر ایران را در 17 دیماه، بررسی می کند

به گزارش سرویس فرهنگی قزوین خبر،79 سال پیش در چنین روزی، در جشن فارغ التحصیلی دانش سرای مقدماتی دختران در تهران، اجرای قانون کشف حجاب رضا خانی اعلام شد.
 
مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
 
17 دی 1390:
آیت الله محمدعلی شاه آبادی، از استادان بنام حوزه علمیه قم و صاحب رساله شرایط متعاقدین در 85 سالگی درگذشت.
 
17 دی 1375:
آیت ‏اللَّه احمدعلی احمدی شاهرودی فقیه بزرگوار و صاحب آثار ارزنده ای چون تقلید الاعلم، سیری در عقاید، به سوی خدا بروید و جنگ خیبر در 70 سالگی درگذشت.
 
17 دی 1357:
یحیی صادق وزیر دادگستری دولت بختیار در آغاز کار استعفا کرد. بختیار ضمن پذیرش استعفای او این خبر را به بعد از اخذ رأی اعتماد از 2مجلس سنا و شورای ملی اعلام کرد.
 
17 دی 1357:
در اجرای دستور امام خمینی (ره) بعضی از کارمندان وزارتخانه ها، وزیران جدید را به وزارتخانه ها راه ندادند. سیروس آموزگار وزیر اطلاعات به جای رفتن به وزارتخانه خود به دفتر روزنامه اطلاعات رفت.
 
17 دی 1357:
ارتشبد فریدون جم از پذیرش مقام وزارت جنگ در کابینه بختیار، سرباز زد.
 
17 دی 1357:
کارکنان اعتصابی فرودگاه مهرآباد اعلام کردند به هیچ هواپیمای آمریکایی و رژیم صهیونیستی اجازه فرود در فرودگاه را نخواهند داد.

17 دی 1357:
صدها تن از اتباع خارجی شرکت ملی نفت ایران، شامل اتباع انگلیسی، آمریکایی و هلندی خروج از ایران را آغاز کردند.
 
17 دی 1357:
احمد میرفندرسکی وزیر امورخارجه وقت، سفیران ایران در انگلیس پرویز راجی، آمریکا اردشیر زاهدی، سوریه سرلشگر معتضد، هند تاجبخش، شوروی احمد اردلان را برکنار کرد.
 
17 دی 1357:
امام خمینی(ره) در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه اعلام کردند: دخالت شوروی در ایران سبب یک بحران جهانی می شود و ایران دارای پرچم سرخ نخواهد شد.
 
17 دی 1357:
روزنامه پراودا، ارگان حزب کمونیست شوروی سیاست مداخله نکردن این کشور را در امور داخلی ایران تایید کرد.
 
17 دی 1357:
در تظاهرات مردم تهران، تعداد زیادی از کارمندان نیروی هوایی و همافران به مردم پیوستند.
 
17 دی 1356:
در سالروز اجرای قانون کشف حجاب، هزاران تن از زنان مشهد با پوشش کامل اسلامی علیه سیاست های رژیم پهلوی تظاهرات کردند.
 
17 دی 1356:
مقاله ای با عنوان ˈارتجاع سرخ و سیاه در ایرانˈ با نام مستعار احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید. در این مقاله به امام خمینی(ره) اهانت شده بود. انتشار این مقاله، در سراسر ایران با واکنش تند و خشم و نفرت عمومی روبه رو شد.
 
17 دی 1346:
جهان پهلوان غلامرضا تختی در هتل آتلانتیک تهران درگذشت.

17 دی 1341:
با دعوت دولت وقت برای اجتماع و راهپیمایی زنان به مناسبت سالگرد کشف حجاب، امام خمینی(ره) ضمن اعلام این موضوع که این تظاهرات علیه اسلام و روحانیت است، پیامی را خطاب به دولت منتشر ساختند و به آنها هشدار دادند که در صورت وقوع چنین حادثه ای علمای اسلام همین امروز را به مناسبت فاجعه مسجد گوهرشاد عزای ملی اعلام خواهند کرد و از عموم ملت خواهند خواست که دست از کسب و کار کشیده برای انجام تظاهرات به خیابان ها بریزند و نسبت به عاملان آن ابراز انزجار نمایند. این تهدید امام، عقب‏نشینی رژیم را به دنبال داشت.
 
17 دی 1314:
رضاخان در جشن فارغ التحصیلی دانش سرای مقدماتی دختران در تهران، اجرای قانون کشف حجاب را اعلام کرد. در این مراسم، همسر و دختران رضاشاه بی حجاب شرکت کرده بودند.
 
17 دی 1300:
وزارت امور خارجه، میرزا جوادخان سینکی مستشار سفارت ایران را در قسطنطنیه، به طور موقت و در غیاب مشاور الممالک به عنوان دبیر اول سفارت ایران به وزارت امور خارجه عثمانی در قسطنطنیه معرفی کرد.
 
17 دی 1300:
مصدق السلطنه وزیر مالیه، متن استعفانامه ی خود را از وزارت مالیه به رییس الوزرا ارایه کرد.

 

منبع:جام نیوز

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار