قزوین خبر گزارش می دهد؛

کدخبر: 1702

صراحت رییس جمهور اتریش و اذعان فعالان متعدد تجارت و بازرگانی در ایران از عدم حل نشدن مشکل سوئیفت، در واقع یکی از نمودهای شکست قطعی فرآیند مذاکرات هسته ای و برجام بوده است

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛«هنوز همه تحریمهای ضدایرانی برداشته نشده‌اند». این جمله درباره عدم اجرای برجام از سوی طرف غربی، را منتقدان داخلی برجام نمی گویند، بلکه این عبارات را عینا رییس جمهور اتریش که چندروز پیش قرار بود اولین میزبان سال 95حسن روحانی از اروپا باشد، مطرح کرده است. تحریم ها برداشته نشده است و اروپا به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد.

این جملات اگرچه به صورت مکرر از سوی منتقدان دلسوز داخلی برجام مطرح شده است، اما این بار و مطرح شدن آن از سوی یکی از طرف های اروپایی که حداقل در مسئله مبادلات بانکی با کشورهای 1+5 تفاوتی ندارد به روشنی نشان می دهد ادعاهای دولت روحانی درباره برداشته شدن تحریم سوئیفت نیز تا حد زیادی خلاف واقع است. رییس جمهور اتریش در عبارات روشنی درباره سوئیفت می گوید: اتریش به‌تنهایی نمی‌تواند این تحریم را بردارد و تا آنجا که من می‌دانم اروپا نیز به‌تنهایی نمی‌تواند چنین کند بلکه این جامعه بین‌المللی است که باید این موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد. در این زمینه آمریکا نیز نقش‌آفرین است.

فرآیندی در مورد مسئله لغو تحریمها تشکیل شده است و به همین خاطر من نمی‌توانم هیچ پیش‌بینی‌ای داشته باشم که این مسئله چقدر دیگر به طول می‌انجامد، اما امیدوارم که همه طرف‌ها به‌طور کامل به توافق (هسته‌ای) پایبند باشند تا در نهایت همه تحریمهای ایران در موعدهای مقرر و تعیین شده نیز برچیده شوند. اختصاصاً در مورد سوئیفت باید بگویم که هنوز در این زمینه مذاکراتی در جریان است و در این میان اتریش، عضو بسیار کوچکی در شورای (سوئیفت) به شمار می‌رود و اصلاً عضو بزرگی از این مجموعه نیست.» با این حال و با این صراحت در ماجرای برنداشته شدن تحریم ها، هنوز طرف ایرانی به توجیه گری برجام می پردازد.

این حد از توجیه و در واقع دفاع از منافع آمریکایی ها در سیاست خارجی که از ابتدای انقلاب بی سابقه است، تا جایی است که در قضیه تایید مشروط رهبر معظم انقلاب و با آنکه خواسته شده بود لغو تحریمها به امضای رسمی اوباما و در روزنامه های ایالات متحده خبری شود، این کار صورت نگرفت و حسن روحانی در نامه خود به رهبر معظم انقلاب، از لغو تحریم ها خبر داد، بی آنکه امضایی از اوباما در کار باشد. این بار نیز بعیدی نژاد عضو تیم مذاکرات هسته ای به توجیه گری برجام پرداخته و درباره اظهارات صریح رییس جمهور اتریش گفته است که وی فاقد اطلاعات درباره سوئیفت است. اظهارات عجیب بعیدی نژاد درباره یکی از طرف هایی که باید مشکل سوئیفت را حل کند و اطلاعات کافی در این زمینه را دارد، نشان می دهد ، خسارت محض عدم لغو تحریم ها، نیز موجب نشده تا تیم مذاکره کننده، از توجیه برجانم دست بردارد.

بعیدی نژاد درباره اظهارت رییس جمهور اتریش وی را به بی اطلاعی متهم کرده و نوشته است: آقای رئیس جمهور اتریش بدلیل عدم احاطه به تمام جزئیات بحث، موضوع لغو تحریم سوئیفت را با بحث مشکلات مربوط به لغو محدودیتهای بانکهای بزرگ و تحریمهای موسسات آمریکایی که موضوع اصلی بحث وی بوده است در یک مجموعه مورد توجه قرار داده باشد. بحث سوئیفت کلا یک بحث جزئی و ریز تخصصی است که عدم اطلاع کافی در مورد جزئیات آن از سوی یک رئیس جمهور که با بحثهای سیاست گذاری و کلان مدیریت سیاسی کشور سرو کار دارد، امری عجیب و غیر منتظره محسوب نمی شود. با این حال برخی منابع، عدم سفر روحانی به اتریش را نیز به اظهارات فیشر درباره سوئیفت مرتبط می دانند، چرا که رئیس جمهور اتریش نیز موضوعی حساس که در داخل نیز به چالش جدی میان منتقدان و دولت بدل شده است اشاره کرده و در واقع اظهاراتی خلاف ادعاهای روحانی را مطرح کرده است. چرا که حسن روحانی و دولتمردان وی بارها و بارها در مجامع خبری ادعا کرده اند مشکل سوئیفت حل شده است.

صراحت رییس جمهور اتریش و اذعان فعالان متعدد تجارت و بازرگانی در ایران از عدم حل نشدن مشکل سوئیفت، در واقع یکی از نمودهای شکست قطعی فرآیند مذاکرات هسته ای و برجام بوده است، چرا که اهمیت برقراری ارتباط با سوئیفت یکی از دلایل عمده مذاکرات هسته ای و قبول محدودیت های هسته ای بوده است. چنانچه پیش تر نیز قانون کنگره درباره محدودیت ویزا و روادید برای سفرکنندگان به ایران و نیز برخی تحریمهای اعمال شده پسابرجام، ضعف دستگاه محاسباتی تیم مذاکره کننده و دیپلماسی دولت یازدهم و شکننده بودن توافق هسته ای و عدم اعتماد به آمریکا به وضوح نمایان ساخته بود.

همین نوع مذاکره کردن است که چندورز پیش با انتقاد صریح رهبر معظم انقلاب نیز همراه بود، به طوریکه ایشان در دیدار ذاکرین اهل بیت فرمودند: باید در مذاکره قوی بود و جوری باید مذاکره کرد که بعد سرمان کلاه نرود. اینکه ما مذاکره بکنیم، روی کاغذ بیاوریم، بنویسیم، امضا کنیم، بعد آنها هم به‌حسبِ ظاهر یک کاری انجام بدهند منتها تحریمها برطرف نشود و تجارت راه نیفتد، پیدا است که یک اشکالی در آنجا هست؛ نباید بگذاریم این اشکالات به وجود بیاید و در آنجا هم باید خودمان را قوی کنیم. یا آنچه درباره معاملات بانکی و عدم تعهد غربی ها در سخنرانی حرم مطهر رضوی مطرح کردند: شما نگاه کنید امروز در سرتاسر کشورهای غربی و کسانی که تحت تأثیر آنها هستند، همچنان معاملات بانکی ما دچار مشکل است، بازگرداندن ثروتهای ما در بانک‌های آنها دچار مشکل است، معاملات گوناگون تجاری‌ای که احتیاج به دخالت بانک‌ها دارد دچار مشکل است؛ وقتی دنبال میکنیم، تحقیق میکنیم و میگوییم چرا این‌جور است، معلوم میشود از آمریکایی‌ها میترسند. آمریکایی‌ها گفته‌اند که ما تحریمها را برمیداریم و روی کاغذ هم برداشتند امّا از طرق دیگر جوری عمل میکنند که اثر رفع تحریمها مطلقاً به‌وجود نیاید و تحقّق پیدا نکند. بنابراین، کسانی که امید میبندند به اینکه بنشینیم با آمریکا در فلان مسئله مذاکره کنیم و به یک نقطه‌ی توافقی برسیم -یعنی ما یک تعهّدی بکنیم، طرف مقابل هم یک تعهّدی بکند- از این غفلت میکنند که ما ناگزیر باید به همه‌ی تعهّدهای خود عمل کنیم [امّا] طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سر باز میزند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمیکند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض. این روزها که تقریبا 70روز از اجرای برجام می گذرد، به نظر می رسد، دولت یازدهم حتی در جدی ترین شعار و ادعای خود مبنی بر حل پرونده هسته ای از طریق برجام نیز موفق نبوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار