وثوق احمدی؛

کدخبر: 1457

سرداران امام حسن(ع) باتوجه به دلبستگی های ایجاد شده در خصوص دنیا٬ با تحریک اندک مورد نفوذ قرار گرفته و امام خود را به مطاع اندک فروختند .

سرویس سیاسی قزوین خبر؛

چند صباحی است که کلیدواژه نفوذ در عرصه سیاست جمهوری اسلامی پررنگ تر شده و بازهم این دیده بان همیشه بیدار انقلاب اسلامیست که با آدرسهای به موقع خود مانع از زاویه گیری و یا غفلت می شود.

ابتدا باید شکر نعمت ولایت فقیه را بجا آوریم که در لحظه لحظه انقلاب راهنما و راهبر ما بود و با نگاهی به سرانجام انقلاب های کشورهای اطراف و وضعیت نزدیک به قرمز منطقه و حتی کشورهایی (به اصطلاح قدرتمند) که فرسنگ ها از منطقه بحران زده خاورمیانه دورند٬ نعمت ولایت را بیشتر قدردان خواهیم بود.

و اما بعد؛

نگاه به تاریخ و مطالعه گذشتگان٬ برای کسب عبرت و یافتن علل ظهور و سقوط ها و رویش و ریزش ها (و نه برای ترویج گذشته پرستی و قوم گراییهای پوچ) هم آموزه ای قرآنی٬ هم سیره ائمه هدی (علیهما السلام) و هم فرموده امام خمینی (ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) است.

پروژه نفوذ در اسلام سابقه ای دارد بیش از سابقه اسلام (به معنای دین پیامبر خاتم). یعنی پروژه نفوذ در اسلام برمی گردد به قرن ها قبل از اعلام علنی اسلام توسط حضرت ختمی مرتبت(صلی الله علیه وآله).

عده ای از یهودیان٬ با توجه به نشانه های پیامبر خاتم و محل تشکیل حکومت وی که در کتب تورات و انجیل آمده بود و با اطلاع از این مطلب که کار ایشان جهانی خواهد شد، قرن ها قبل از ولادت ایشان در منطقه بنی نظیر٬ در نزدیکی یثرب یا همان مدینه النبی٬ سکونت گزیدند تا با نفوذ و در اختیار گرفتن ایشان بتوانند رویای دیرینه خود٬ که همان تسلط و حکومت بر دنیا بود٬ را تحقق بخشند.

نفوذ در این مرحله به قبل از ولادت حضرت بازمیگردد که سعی داشتند تا زنی یهودی را به ازدواج حضرت عبدالله درآورند و نسل حضرت را از یهود قرار دهند. پس از شکست در این مرحله ابتدا سعی در نابودی ایشان قبل از رسالت داشتند و پس از آن به تطمیع و تهدید ایشان جهت انصراف ایشان از انجام رسالت پرداختند.

در این مرحله از مخالفت مشرکان مکه نیز سوءاستفاده کرده و با پیشنهاد پول و حکومت و زنان زیبا سعی در منصرف کردن ایشان داشتند که در این مرحله نیز نوفیقی حاصل نشد.

مرحله بعد توطئه ای سنگین تر را شامل می شد که هنوز هم بعد از گذشت هزاران سال نمی توان درباره آن به وضوح سخن گفت. این مرحله شامل نفوذ برخی افراد در بدنه اسلام و در بین صحابه و اسلام آوردن صوری برخی جهت استفاده از آنان در مراحل بعدی بود.

باتوجه به پایداری پیامبر بزرگوار اسلام٬ دشمنان از تاثیر و نفوذ در ایشان و به تبع آن در اسلام ناامید شده و تمام برنامه ریزی خود را برای زمان پس از ایشان و در مسئله حاکم بعد از ایشان متمرکز کردند.

البته حضرت از نفاق این افراد آگاه بودند ولی باتوجه به اینکه اسلام اجازه قصاص قبل از جنایت را نمی دهد و مسئله نفاق نیز مسئله ای درونی در افراد و مخفی بود٬ حضرت برخورد با این افراد را به آشکارا شدن دشمنی موکول میکردند که البته در بسیاری از موارد این دشمنی علنی نشد مگر پس از رحلت شهادت گونه ایشان.

پس از رحلت ایشان نیز عمر با نفوذ در ابوبکر و تهییج و تشویق او٬ که فردی اهل تساهل و تسامح بود، ابتدا بین امر ولایت و خلافت فاصله انداخته٬ آن را غصب و سپس حکومت را از آن خود کرد.

با توجه به جریاناتی که خصوصا در زمان سه خلیفه اول به صورت ثروت اندوزی و دنیاپرستی روی داد زمینه برای تاثیرگذاری و نفوذ٬ بیش از پیش آماده شد. بطوریکه در زمان حکومت امام علی (علیه السلام) با تلاشی اندک نتایج درخور توجهی برای جبهه دشمن به بار آمد.

از جمله آن لغزش عقیل برادر حضرت امیر و برخی دیگر از سرداران مانند اشعث را می توان ذکر کرد. البته خلف صالح نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) در مواردی که نفاق و تحت نفوذ قرار گرفتن کسی واضح و علنی می شد٬ مطابق با دستورات اسلام با آنان برخورد مقتضی را انجام می داد. مانند ابن خباب و همسرش که حضرت آنان را با مجازات مرگ روبرو ساخت.

پروژه نفوذ که پیش از اسلام آغاز شده بود اوج ثمربخشی خود را در دوران امام حسن(علیه السلام) و در واقعه کربلا بروز داد.

سرداران امام حسن(علیه السلام) نیز باتوجه به دلبستگی های ایجاد شده در خصوص دنیا٬ با تحریک اندک مورد نفوذ قرار گرفته و امام خود را به مطاع اندک فروختند که برخی از آنان نیز نتوانستند از این اموال استفاده کنند که نمونه آن عبیدالله ابن عباس بود که پس از خیانت به امامش و گرفتن یک ملیون دینار مرگ او را فرا گرفت.

در واقعه کربلا نیز تهدید و تطمیع به عنوان عنصر موفقیت آل زیاد در خنثی کردن کوفیان به عنوان دعوت کنندگان اصلی سیدالشهدا٬ ایفای نقش کرد. اما در بین این دو عنصر تطمیع و وعده های مالی نقشی بارزتر داشت.

البته توجه به یک نکته لازم است که بدانیم در واقع کربلا بسیاری از کسان امام خود را نه به مال دنیا بلکه به وعده مال دنیا فروختند. این مطلب نشان می دهد که جریان نفوذ هرچه عمیق تر شود٬ خواص به علل واهیتری دینفروشی و خیانت خواهند کرد.

در زمان امام اول و دوم به مال دنیا و در آوردگاه تاریخی امام سوم به وعده مال دنیا که نمونه بارز آن شبث و ابن اشعث و عمر سعد بودند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که همیشه نفوذ بوسیله مسائل اقتصادی یا مکملی داشته و یا خود مکمل عنصری دیگر بوده است. با نگاهی به تاریخ درمی یابیم که در کنار هدایا همیشه تعدادی کنیز نیز به عنوان هدیه ارائه می شده است که بُعد جنسی نفوذ را پوشش دهد. البته این بعد در زمان ها و مکان های مختلف به صورتهای مختلف خود را نشان میداده است.

پس باید به مسئله نفوذ توجه داشت و ابعاد مختلف آن را به دقت مورد بررسی قرار داد.

تاریخ انقلاب اسلامی نیز نمونه های زیادی از نفوذ و دفع نفوذ را در خود دارد.

عمده ترین نوع نفوذی که در دهه های اخیر انقلاب اسلامی موجب هزینه هایی برای نظام و مردم شده٬ استفاده از عنصر اقتصادی است. و البته عنصر جاذبه های جنسی در سالهای اخیر نمودهایی پیدا کرده است.

از همان سالهای ابتدایی انقلاب و مبنا قرار گرفتن اقتصاد سرمایه داری اولین پایه های نفوذ اقتصادی در نظام جمهوری اسلامی شکل گرفت.

این نفوذ در سه نسل از خواص و مدیران کشور دیده می شود.

نسل اول همان مدیران و خواصی هستند که از صدر انقلاب نقش آفرینی پررنگی داشتند که مورد هجمه و نفوذ دشمن قرار گرفتند که در سالهای اخیر نتیجه آن را بویژه در فتنه۷۸ و ۸۸ و در دوران اصلاحات و مجلس ششم مشاهده کردیم.

پول هایی که از اردن و عربستان می آمد و در برخی رسانه های (بیشتر) مکتوب دوره اصلاحات و در فتنه ۸۸ خرج می شد. شاید برایتان جالب باشد که همان کشورهایی که زمانی در ایران برخی را تغذیه مالی می کردند تا با نظام و مردم ایران مبارزه کنند٬ حالا داعش را تغذیه مالی می کنند تا نفس محور مقاومت را به شماره بیاندازند!!

اما با لطف خداوند و عنایت حضرت حجت(عجل الله تعالی) و رهبری امام خامنه ای(مدظله العالی) این فتنه نیز مانند آن فتنه ها ابتر خواهد بود.

نسل دوم از خواص مورد هجمه و نفوذ٬ برخی خواص فعلی هستند که یا در مسئولیت قرار دارند و یا در آستانه مسئولیتند. این نسل هم بیشتر مورد نفوذ اقتصادی و تا حدودی نفوذ جنسی هستند.

اما نسل سوم مورد هجوم و نفوذ قرار گرفته شده٬ جوانان و نیروهای مستعد امروز و مدیران و خواص فردا هستند. این نسل نیز مورد نفوذ اقتصادیست. البته جنبه جنسی نفوذ در این نسل رنگ بیشتری دارد.

در این مقال سعی بر آن شد تا بطور بسیط و کوتاه در خصوص کلیت پروژه نفوذ و سوابق تاریخی آن مواردی ذکر شود.

انتهای پیام/د

ارسال نظرات

آخرین اخبار