نیویورک، هنوز هم محل لبخندهای مردمان دیپلمات است

کدخبر: 1339

بلومبرگ: اوباما در راستای بهبود و ارتقای سطح روابط ایالات متحده و ایران، با ظریف دست داد.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛برخی رسانه‌های برون‌مرزی، صبح امروز خبری را مبنی بر دیدار کوتاه و همچنین دست دادن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با رئیس‌جمهور ایالات متحده در راهروی سازمان ملل متحد مخابره کردند.

 

 

در گزارش پایگاه بلومبرگ آمده است: بالاخره، دست‌دادن اتفاق افتاد؛ اما نه با حسن روحانی!

به گفته یکی از مقامات امریکایی که نخواسته نامی از او فاش شود، محمدجواد ظریف در اقدامی که رسانه‌های خارجی آن را «حرکتی تاریخ‌ساز» قلمداد کرده‌اند، با باراک اوباما دست داده است. حرکتی که گویا در راستای بهبود بیش از پیش روابط میان دو کشور پس از حصول توافق هسته‌ای صورت گرفته است.

 

 

در بخش دیگری از گزارش بلومبرگ، نکته‌ای جالب قید شده است؛ آنجا که بار معنایی دست‌دادن را امری فراتر از کلمات تلقی کرده و همچنین در اقدامی معنادار، با نگاهی به تاریخ نه چندان دور، این اقدام را با دست‌دادن ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور اسبق امریکا با مائو، رهبر فقید چین و فراتر از آن، مصافحه نخست‌وزیر معدوم رژیم صهیونیستی، اسحاق رابین و یاسر عرفات مقایسه کرده است.

 

 

البته در گریزی دیگر، تماس تلفنی اوباما و روحانی در سال 1392 در جریان سفر رئیس‌جمهور ایران به نیویورک را نیز به مثابه سنگ‌بنایی برای آغاز مجدد روابط دوگانه ایران-آمریکا پس از انقلاب اسلامی 1357 قلمداد کرده است.  

برداشت‌های جهت‌دار رسانه‌های مختلف و سعی در نشان دادن یک خط سیر برای بهبود روابط دوجانبه این دو کشور و خصوصاً تلاش برای نمایاندن عمدی و «از پیش برنامه‌ریزی شده» بودن این اقدامات به مخاطب. در نوع خود جای تأمل بسیار دارد.

 

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار