به قلم سردبیر

کدخبر: 1259

تکیه زدن فرج الله فصیحی رامندی بر کرسی ریاست شورای شهر، در سومین سال از فعالیت چهارمین دوره شورای اسلامی شهر قزوین خبر غافلگیر کننده ای بود که از مناظر مختلف قابل بررسی است.

قزوین خبر ؛

بی شک یکی از مهمترین خبرهایی که این روزها در محافل رسانه ای استان در مورد آن سخن گفته میشود، خبر انتخاب رئیس جدید شورای اسلامی شهر قزوین است. انتخابی که مدیریت یک ساله پارلمان شهر را با حوادث جدیدی روبرو خواهد کرد.

بطور معمول پس از پایان هر دوره یک ساله شورای اسلامی شهر، اصحاب رسانه و کارشناسان دست بر قلم برده تا ارزیابی "آنچه که گذشت" را رقم بزنند. اتفاقی که ما در شهرمان کمتر شاهد آن بوده ایم.

انتخاب "حاج فصیح" سوالات زیادی را برای کسانی که پیگیر مسائل حوزه شهری هستند ایجاد کرده است. سوال هایی که فقط گذشت زمان می تواند پاسخ های مناسبی را برای آن پیدا کند. 

توانایی مدیریت بر پارلمان شهر، اساسی ترین سوالی است که ذهن مردم شهر، (بعنوان صاحبان اصلی این پارلمان) را به خود مشغول کرده که البته با توجه به سوابق مدیریتی ایشان توفیق در این کسوت نیز دور از ذهن نخواهد بود.

دیگر سوالی که پاسخ به آن شاید از سوال اول هم سخت تر باشد این است که چرا "حاج فصیح" بعنوان رئیس پارلمان انتخاب شد آن هم در صف مدعیان و علاقه مندان تکیه بر اریکه قدرت؟

با انتخاب "حاج فصیح" شایدها و باید هایی بوجود می آید که بررسی مختصر بر آنها خالی از لطف نخواهد بود.

"شاید" حاج فصیح دست به تغییرات اساسی بزند.

"حاج فصیح" بعنوان رئیس شورای شهر می تواند اختیارات بیشتری را به شهردار و عوامل شهرداری بدهد و یا بستاند. در حوزه کاری خود هم ابقاء و یا تودیع را از همان اتاق کناری می تواند شروع کند!!! این ها بخشی از اختیارات ریاست شورا در حوزه "مسئولیت امور اداری و مالی شورا" است.

"شاید" حاج فصیح پای بزرگان استانی و ملی را به صحن شورا باز کند.

"دعوت از مقامات موضوع ماده (11) قانون شوراهای اسلامی کشور و سایر اشخاصی که شورا ضرورت حضور آنها در جلسات و یا کمیسیونهای ‌شورا را تشخیص دهد" می تواند یکی دیگر از برنامه های حاج فصیح باشد و با توجه به سوابق مدیریتی و ارتباطی ایشان "شاید" شاهد حضور سران حکومتی باشیم. البته جلوگیری از عدم حضور یک مقام حکومتی نیز در حوزه اختیارات وی می باشد.

"شاید" حاج فصیح پای دوستان خود را به مجموعه شهرداری و یا شورای شهر باز کند.

حاج فصیح می تواند براساس اختیار " صدور احکام مسئول و اعضاء دبیر خانه شورا، (که از کارکنان شهرداری خواهند شد) از دوستان خود برای عملکرد هرچه بهتر استفاده کند.

و اما باید هایی که "حاج فصیح" به موجب قانون ملزم به رعایت آنهاست.

حاج فصیح "باید" پیگیر مصوبات شورا باشد.

توقع عموم مردم این است که ریاست پارلمان محافظه کاری را کنار گذاشته و مصوبات شورا را به سرمنزل مقصود برساند تا آنها مبدل به کاغذ پاره های بی ارزش و زینت بخش بایگانی نشود.

حاج فصیح "باید" شایسته سالاری را اولویت اول خود قرار دهد.

دو موضوعی که در حیطه اختیارات ریاست پارلمان قرار دارد "معرفی نماینده یا نمایندگان شورا که از بین اعضاء شورا انتخاب می‌شوند، به مسئولین اجرایی، نهادها و سازمانهای مملکتی در زمینه‌ های مختلف ‌اجتماعی،فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، عمرانی جهت فراهم آوردن زمینه‌های همکاری در صورت در خواست آنان" و "دعوت از اعضاء و تقسیم کار بین اعضاء و کمیسیونهای شورا و انتخاب اعضای هر کمیسیون"است که حاج فصیح باید با انتخاب هایی هوشمندانه و با توجه به تخصص های هر یک از اعضای شورا بالاترین بازدهی و هماهنگی بین نهادها را کسب کند.

حاج فصیح "باید" از همین امروز به فکر فردا باشد

بی شک مهمترین وظیفه ریاست پارلمان شهر "تایید بودجه شورا که توسط خزانه دار شورا تنظیم می‌شود و طرح جامع آن در شورا برای تصویب" است و از آن مهمتر مدیریت بر تصویب بودجه یک ساله شهرداری است که می تواند با لابی هایی همراه باشد. 

اینجاست که یک مدیر انقلابی باید هوشمندانه مانع از حیف و میل بیت المال شده و در برابر زیاده خواهی ها بایستد.

اینها بخشی از شایدها و بایدهایی بود که فقط گذشت زمان می تواند به آنها پاسخ مناسبی بدهد.

برای حاج فصیح آرزوی موفقیت داریم و به عباس ظاهری هم خداقوت می گوییم.

ارسال نظرات

آخرین اخبار