درس‌های تاریخی کودتای ۲۸ مرداد از زبان رهبر معظم انقلاب

کدخبر: 1225

در چنین روزی در سال 1332 کودتایی با طرح و حمایت مالی و اجرایی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، ضدّ دولت محمد مصدق به انجام رسید؛ کودتایی که فضل‌الله زاهدی مجری خود را بر مسند نخست‌وزیری نشاند.

سرویس سیاسی قزوین خبر؛

28 مرداد ماه یادآور اتفاقی تلخ و سیاه در تاریخ ایران است؛ اتفاقی که شیرینی نهضت ملی شدن صنعت نفت را در کام ملت ایران تلخ کرد. در چنین روزی در سال 1332 کودتایی با طرح و حمایت مالی و اجرایی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، ضدّ دولت محمد مصدق به انجام رسید؛ کودتایی که فضل‌الله زاهدی مجری خود را بر مسند نخست‌وزیری نشاند تا بدین‌ترتیب، با قبضه شدن قدرت در دست استبداد داخلی با حمایت استعمار خارجی یکی از ننگین‌ترین دوره‌های استبداد، در تاریخ کشورمان رقم بخورد. به همین مناسبت در این شماره به بخش‌هایی از سخنان حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای درباره درس‌های تاریخی کوتای 28 اشاره می‌شود.

آمریکا، غیرقابل اعتماد است
این رویکرد استکباری که آمریکایی‌ها دارند و از ده‌ها سال پیش تا امروز هم ادامه دارد، موجب شده است که در ملّت‌های دنیا یک احساس بی‌اعتمادی و بیزاری نسبت به دولت آمریکا به‌وجود بیاید؛ این مخصوص کشور ما نیست؛ هر ملّتی به آمریکا اعتماد کرد، ضربه خورد؛ حتّی آن کسانی که دوست آمریکا بودند. حالا در کشور ما دکتر مصدق به آمریکایی‌ها اعتماد کرد؛ برای اینکه بتواند خود را از زیر فشار انگلیس‌ها نجات بدهد، به آمریکایی‌ها متوسل شد؛ آمریکایی‌ها به جای اینکه به دکتر مصدق که به آنها حسن ظن پیدا کرده بود کمک کنند، با انگلیس‌ها همدست شدند، مأمور خودشان را فرستادند اینجا و کودتای ۲۸ مرداد را راه انداختند. مصدق اعتماد کرد، کتکش را [هم‌] خورد؛ حتّی کسانی که با آمریکا میانه‌شان هم خوب بود و به آمریکا اعتماد کردند، ضربه‌اش را خوردند. روابط رژیم طاغوتی سابق با آمریکا خیلی صمیمی بود، در عین حال، زیاده‌خواهىِ آمریکا آنها را هم به ستوه آورده بود؛ همین کاپیتولاسیونی را که گفتیم ـ مصونیت قضایی مأمورین آمریکا ـ تحمیل کردند بر آنها؛ آنها هم پشتوانه‌ای جز آمریکا نداشتند، مجبور شدند قبول کردند.
(بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان، ۱۲/۸/۱۳۹۲)

استکبار به دوستان خود هم رحم نمی‌کند
سیزده آبان حامل سه حادثه تاریخی است؛ تبعید امام در سال ۴۳، کشتار دانش‌آموزان نوجوان در سال ۵۷ و سرانجام تسخیر لانه جاسوسی در سال ۵۸. در هر سه حادثه، یک طرف ملت ایران است، احساسات مردم است، مظهر مبارزه، یعنی امام بزرگوار است و مردم ایران؛ یک طرف قضیه هم دولت مستکبر آمریکاست. بنابراین، یک مبارزه‌ای بین نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی و ملت ایران با این اعتقاد از یک طرف، و دولتمردان آمریکا و حکومت مستکبر آمریکا از طرف دیگر در جریان است.

سابقه طولانی ملت ایران در مبارزه با استکبار
این مبارزه از کِی شروع شد؟مبارزه از قبل از سال ۴۳ شروع شد؛ یعنی از سال ۳۲ با کودتای ۲۸ مرداد که به وسیله آمریکایی‌ها در ایران انجام گرفت و حکومت دکتر مصدق را سرنگون کردند. مأموران آمریکایی ـ که اسم و رسم و نام و خصوصیات‌شان کاملاً مشخص است، همه هم آنها را می‌شناسند، کتاب‌ها هم در این زمینه نوشته شده ـ رسماً آمدند ایران، با چمدان‌های پر از دلار، الواط و اوباش و اراذل و بعضی از سیاستمداران خودفروخته را تطمیع کردند و کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ را در اینجا راه انداختند و حکومت مصدق را سرنگون کردند. جالب این است که بدانید حکومت مصدق که به وسیله آمریکایی‌ها سرنگون شد، هیچ‌گونه خصومتی با آمریکایی‌ها نداشت. او در مقابله با انگلیسی‌ها ایستاده بود و به آمریکایی‌ها اعتماد کرده بود؛ امیدوار بود که آمریکایی‌ها به او کمک کنند؛ با آنها روابط دوستانه‌ای داشت، به آنها اظهار علاقه می‌کرد، شاید اظهار کوچکی می‌کرد. با این دولت، آمریکایی‌ها این کار را کردند. اینجور نبود که دولتی که در تهران سر کار است، یک دولت ضدآمریکایی باشد؛ نه، با آنها دوست بود؛ اما منافع استکباری اقتضا کرد، آمریکایی‌ها با انگلیس‌ها همدست شدند و کار خود را کردند.
(بیانات در دیدار دانش‌آموزان‌ و دانشجویان، ۱۰/۸/۱۳۹۱)

استکبار تنها به منافع خود می اندیشد
اظهارات مسئولان دولتِ استکباری آمریکا نشان می‌دهد که اینها در منطقه خاورمیانه، علیه همه ملت‌های این منطقه مقاصد و نقشه‌هایی دارند. این ایجاب می‌کند که ملت‌های منطقه بیدار شوند. رئیس‌جمهور آمریکا راجع به‌وجود دموکراسی در این منطقه حرف‌هایی بر زبان آورده است که اگر کسی نقش آمریکا را در دفاع از قدرت‌های مستبد در طول چهل، پنجاه سال گذشته ـ بعد از جنگ دوم به این طرف ـ بداند، از اینکه رئیس‌جمهور چنین رژیمی ادعا کند متولی دموکراسی است، شرمنده می‌شود که چرا باید چنین حرف بی‌حساب و غلطی، این‌طور با گستاخی و وقاحت بر زبان کسی جاری شود. اینها کسانی هستند که سال‌های متمادی از پلیدترین دیکتاتورها حمایت کردند. در کشور ما کودتای ۲۸ مرداد را آمریکایی‌ها به‌راه انداختند و بیست‌وپنج سال سخت‌ترین و سیاه‌ترین دیکتاتوری را در این کشور به‌وجود آوردند و قرص و محکم از آن حمایت کردند. هر فاجعه‌ای که به‌وسیله آن رژیم در ایران صورت گرفت ـ مثل قضایای ۱۵ خرداد و ۱۷ شهریور که در هر کدام از این حوادث، تعداد کثیری از مردم غیرنظامی و مردم کوچه و خیابان به‌دست عوامل مزدور رژیم کشته شدند ـ آمریکایی‌ها جانب رژیم دیکتاتوری را گرفتند و علیه مردم حرف زدند.
(بیانات در خطبه‌های نمازجمعه، ۲۳/۸/۱۳۸۲)

حضور مردم راه مقابله با استکبار است
آن روزی که کشور به کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد تهدید شد، اگر حضور مردم در صحنه تأمین می‌شد و مردم به صحنه می‌آمدند، بیست‌وپنج سال آن دیکتاتوری سیاه و از دست رفتن آن دوران بسیار حساس و مهم و هدر رفتن آن همه ثروت مادی و معنوی را تجربه نمی‌کردند. مردمی که نقطه مقابل این را هم تجربه کردند؛ یعنی در انقلاب اسلامی به صحنه آمدند، حضور پیدا کردند و دیدند چطور می‌توان با حضور در صحنه بدون سلاح، مستحکم‌ترین دژ استکبار را در منطقه تصرّف کرد؛ می‌توان آمریکا را از یک نقطه بسیار مهم و اساسی اخراج کرد؛ می‌توان آمریکا را از ایران بیرون راند؛ پایگاه قدرت و نفوذ آمریکا علیه تمام منطقه را تبدیل کرد به پایگاهی علیه منافع و سلطه‌گری آمریکا. این را مردم امتحان کردند و دیدند. هرگونه عزّت و عظمتی، از راه فداکاری، شجاعت و اقدام می‌گذرد.
(بیانات در دیدار کارگزاران نظام، ۲۷/۱۲/۱۳۸۰)

ارسال نظرات

آخرین اخبار