امام جمعه قزوین گفت: برخی خود را مشمول قانون کاپیتولاسیون می‌دانند؛ مثلاً اگر فرزندی از آنها در دادگاه عدل جمهوری اسلامی مجرم شناخته شود و زندان برود نظام، دستگاه قضایی و قانون همه را زیر سؤال می‌برند که چرا یک مجرم را زندان برده‌اند. این یعنی این که می‌خواهند بگوید ما هر غلطی کرده‌ایم آزاد هستیم و کسی حق ندارد به ما بگوید بالای چشم‌هایتان ابروست.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قزوین ضمن برشمردن آثار و ثمرات برخورداری از حریت در زندگی انسان‌ها اظهار کرد: اینکه باید حرف حقی را بگوییم اما جرأت نمی‌کنیم، نوعی ترس و واهمه در ما وجود دارد و یا اینکه طمع داریم و فکر می‌کنیم با نزدن آن حرف حق، چیزی عاید ما می‌شود و یا اینکه نه ترس است و نه طمع، بلکه جهالت و نادانی است و این سه مسئله حریت انسان را نابود می‌کند.

وی در تشریح جایگاه رفیع حریت و آزادگی در کلام و سیره ائمه اطهار علیهم‌السلام بیان کرد: به همین سبب در بیانات نورانی ائمه اطهار علیهم‌السلام که قرآن‌های ناطق هستند، مسئله حریت و آزادگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که در این بین امیرالمؤمنین اساس مطلب را این گونه مطرح کرده است: «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ آدَمَ لَمْ یَلِد عَبداً وَ لَا أَمَةً وَ إِنَّ النَّاسَ کُلَّهُمْ أَحْرَارٌ» حضرت می‌فرماید ایها الناس، یعنی همه انسان‌ها مورد خطاب است فرزندان آدم برده به دنیا نیامده‌اند و به هیچ عنوان نباید روح بندگی و ذلت پذیری به خاطر طمع، ترس و جهل و هر چیز دیگری در وجود انسان‌ها وجود داشته باشد چرا که بنای آدم و حوا چنین نبوده است که فرزندان آنها برده و زیر یوق باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی افزود: امیرالمؤمنین ادامه می‌دهند آن زمانی که انسان آزادگی خود را برای ترس، مال و مقام و امثالهم به کناری می‌نهد یعنی خود را به چیزی فروخته است که پس از آن باید دقت کند که اسیر چه معامله خسارت باری شده است چرا که آدمی نمی‌داند چه چیزی را فروخته و چه چیزی خریده است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: امیرالمؤمنین(ع) معتقد است انسان اگر آزادگی خود را به هر چیزی بفروشد ضرر کرده است برای اینکه قیمت انسان به حدی سنگین است که اگر همه دنیا را هم به انسان بدهند باز هم معادل قیمت آزادگی او نیست چه  اینکه آدمی بخواهد خود را به چیزی اندک، از جنس مقام و طمع بفروشد.

امام جمعه قزوین گفت: دنیا برای از گرفتن کرامت انسان همواره مسائلی را در برابر چشم وی عرضه می‌کند تا آدمی به هوای آنها از کرامت خود صرف نظر کند و آن را بفروشد اما به تعبیر حضرت علی (ع) باید به هوای نفست اعتنا نکنی و بدانی که «و لَقَد کَرّمنا بَنی آدم» شخصیتی است که خداوند به انسان عطا کرده است بنابراین همه دنیا در برابر آن اندک است.

این مقام مسئول ادامه داد: حضرت علی (ع) فرموده‌اند: «و لا تَکُن عَبدَ غَیرِکَ و قد جَعَلَکَ اللهُ حُرَّاً» بنده کسی نباش خدا تو را آزاد آفریده، این آزادگی را به هیچ قیمتی نفروش. بر همین اساس امیرالمؤمنین نشان داده‌اند که اگر انسان آزادگی خود را بفروشد دو بلا گریبان گیر او خواهد بود که یکی ناخالصی و دیگر مکر و حیله خواهد بود

وی افزود: انسان فاقد حریت دیگر خالص نیست چرا که اساساً خلوص به معنای آزادگی و انجام دادن همه اعمال برای خداوند است و از این میان مکر و حیله هم از نتایج عدم حریت است.

پیروزی حزب‌الله در جنگ سی و سه روزه با اراده الهی به دست آمد

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن سالروز پیروزی لبنان در جنگ سی و سه روزه بر رژیم اشغالگر قدس، اظهار داشت: طی این رخداد باارزش و الهی برای اولین بار بعد از شکست تلخ و دور از انتظار اتحاد اغلب کشورهای عربی در برابر رژیم فاسد اسرائیل در جنگ 6 روزه، این رژیم متحمل شکست شد.

وی ادامه داد: ائتلاف بیشتر کشورهای عربی در جنگ شش روزه در برابر اسرائیل آن زمان که قدرتی نیز نداشت شکست خورد اما بعدها در جنگ 33 روزه در شرایطی که اسرائیل قدرت زیادی به دست آورده بود و لبنان نیز از سلاح های محدودی استفاده می‌کرد، ورق برگشت و با مقاومت مسلمانان پیرو اهل بیت علیهم‌السلام، حزب الله لبنان بر رژیم اشغالگر قدس پیروز شد.

امام جمعه قزوین با اشاره به وقوع امدادهای الهی به جبهه شیعیان در نبرد 33 روزه بیان کرد: پیروزی لبنان مصداق این آیه قرآن است: «کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ اللَّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ» چه بسا که جمعیت اندکی بر جمعیت قدرتمندی پیروز می‌شوند اگر پای خدا در میان باشد که خداوند همراه صابرین است.

این مقام مسئول در تشریح دستاوردهای این پیروزی ارزشمند اظهار داشت: یکی از فواید و ثمرات این پیروزی این بود که مسلمانان هوشیار شدند و پس از آن به بیداری اسلامی روی آوردند تا جایی که اوضاع بسیار تغییر کرد و امروز شاهدیم که جریان مقاومت کماکان با وجود همه مسائل در حال پیشروی است و تا نابودی کامل جبهه صهیونیسم، استکبار و همه متحدان آنها ادامه خواهد داشت.

دشمن زخم خورده هرگز دست از توطئه برنخواهد داشت

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به ضرورت حفظ هوشیاری در برابر نفاق و حیله‌های دشمن گفت: دشمنان یعنی امریکا، اسرائیل و تمامی هم‌پیمانان آنها پس از شکست در جنگ سی و سه روزه ریشه کن نشدند اما زخمی شدند و پی به قدرت حزب الله که خداوند حامی آن است، بردند و در این بین نباید با ساده‌لوحی فکر کرد که دشمن دست از خصومت برمی‌دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی ادامه داد: دشمن پیش از زخم برداشتن با بمباران و سلاح خصومت خود را آشکار می‌کرد که جز رسوایی و شکست چیزی عاید وی نشد اما حالا با نیرنگ و نفاق دست به مبارزه می زند و روی عوامل مختلف خود در کشورهای اسلامی سرمایه‌گذاری های بلند و کوتاه‌مدت می‌کند.

امام جمعه قزوین در رابطه با ضرورت دشمن‌شناسی بیان کرد: واضح است که دشمن هرگز دست از دشمنی خود برنخواهد داشت و اگر هم از دوستی سخنان دشمن شنیده شد آن دوست متهم به دشمنی می‌شود برای اینکه اگر دوست بود هرگز نباید حرف دشمن از زبان او بیان می‌شد.

این مقام مسئول ادامه داد: ما تنها حرف پیامبر اسلام (ص)، علی (ع)، فاطمه (س) و فرزندان ایشان را می‌شناسیم و معروف می‌دانیم و باقی سخنان و حرف‌ها را منکر می‌دانیم بنابراین باید حرف، انسان و جریان شناس بود و فریب حیله‌های دشمن را که از هر راهی برای اثربخشی آنها استفاده می‌کند، نخورد.

وی افزود: در طول تاریخ هرگز سراغ نداریم که دشمنان خصومت خود را لحظه‌ای رها کرده باشند از زمان انبیاء و ائمه اطهار چنین بوده است تا عصر حاضر که امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها یک لحظه از دشمنی غفلت نکرده‌اند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: در عصر حاضر چه از زمان کودتا که از طریق آن رژیم منحوس و جنایتکار پهلوی را مستقر کردند تا روز پیش که به وسیله نیروهای داعش که دست‌پرورده آنها هستند در شهرک صدر با انفجار کامیون بمب‌گذاری‌شده بیش از 250 نفر از مردم عراق را به خاک و خون کشیدند، هر روز و لحظه، شاهد کینه‌ورزی و عناد دشمنان اسلام بوده‌ایم.

اگر کسی داعش را سربازان امریکا، اسرائیل و انگلیس نداند ساده‌لوحی کرده است

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نسبت میان امریکا و داعش اظهار داشت: اگر کسی باور کند که امریکایی‌ها داعش را بمباران کرده‌اند ساده لوحانه به مسائل نگریسته است برای اینکه امریکا نه تنها داعشی ها را بمب باران نمی‌کند بلکه بمب‌ها را در بسته‌های مخصوص برای داعشی ها هدیه می‌فرستد بر همین اساس است که می‌گوییم اگر کسی داعش را سربازان امریکا، اسرائیل و انگلیس نداند ساده لوحی کرده است.

وی همچنین با انتفاد از کسانی که بدون شناخت از عظمت ملت ایران دشمن هراسی را در میان مردم ترویج می‌دهند، گفت: کسانی که از دشمن می‌ترسند و یا اینکه طمعی از توجه دشمن دارند، فکر می‌کنند که مردم نیز از آنها حمایت می‌کنند حال آنکه نمی‌دانند که مردم ما آن کسانی هستند که اگر مشاهده کنند که دشمن به کسی نگاه خوش دارد از او متنفر می‌شوند.

وی ادامه داد: افرادی در داخل دل باخته آمریکا هستند متأسفانه در برابر امریکا و سایر قدرت های استعماری متواضع و چه بسا تا حد ذلت در برابر دشمنان اظهار خاکساری می‌کنند اما همین افراد وقتی به توده های مردم نگاه می‌کنند بین شهری و روستایی، فقیر و ثروتمند، بین توده های عادی تبعیض قائل می‌شوند.

این مقام مسئول تصریح کرد: قاعده آنها همین است و غیر از این هم از آنها انتظاری نیست چرا که آنها برای خود قانون کاپیتولاسیون وضع کرده‌اند یعنی که هر کاری که آنها انجام می‌دهند باید آزاد باشند و در این بین نیز هیچ کس نباید حق داشته باشد که به آنها اعتراض کند که چرا باید مرتکب جرم شوید.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی افزود: آنها خود را مشمول قانون کاپیتولاسیون می‌دانند مثلاً اگر فرزندی از آنها در دادگاه عدل جمهوری اسلامی مجرم شناخته شود و زندان برود نظام، دستگاه قضایی و قانون همه را را زیر سؤال می‌برند که چرا یک مجرم را زندان برده‌اند این یعنی این که آنها می‌خواهند بگوید ما هر غلط کرده‌ایم آزاد هستیم وکسی حق ندارد به ما بگوید بالای چشم‌هایتان ابرو هست.

امام جمعه قزوین بیان کرد: ما همان‌گونه که در دهان امریکا زدیم و به پیروی از امام جرات یافتیم و توانستیم قانون کاپیتولاسیون را زیر پای بگذاریم این بار نیز اجازه نخواهیم داد که برخی با فرض حق کاپیتولاسیون برای خود به حریم ملت ما اهانت کنند.

امریکا در بحث هسته ای در پی اختلاف افکنی داخلی است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در رابطه با بحث هسته‌ای و ضرورت حفظ هوشیاری پس از توافق نیز بیان کرد: در بحث مذاکرات هسته‌ای دشمن در پی عوامل داخلی است تا با استفاده از موضوع مذاکرات میان ملت دو دستگی ایجاد کند. تفرقه بیاندازد و به آرزوهای خود برسد اما باید بداند که این آرزو را نیز به گور خواهد برد.

وی ادامه داد: همراهی، هماهنگی و پیروی از رهبر فرزانه انقلاب و مقام رفیع ولایت فقیه عامل اتحاد این ملت است که بر همین بود که امام راحل (ره) فرمودند پیرو ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد.

این مقام مسئول در رابطه با وظیفه نمایندگان مجلس نیز اظهار داشت: همه ملت ایران از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهند که با هوشمندی، مطالعه و بصیرت از شرایط فعلی استفاده کنند و حقوق ملت ایران را در مذاکرات پاس بدارند و کاری نکنند که دشمن به مقاصد شوم خود در بحث هسته ای دست یابد از این رو مجلس هم باید همانند مردم مشت محکمی باشد در برابر دشمن تا در نهایت برجام، به سرانجام خوش منتهی شود.

امام جمعه قزوین بیان کرد: پس از مذاکرات برخی تصور کردند که میان ما و امریکا و اروپا آشتی کنانی برپا خواهد شد حال آنکه تا حج، دین، نماز، حقوق مستضعفین، امام حسین (ع)، امیرالمومین (ع)، کربلا، عدالت خواهی، انتظار و ظهور وجود دارد دشمنی بین ما و امریکا به شدت و حدت هر چه بیش تر وجود داشته و خواهد داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین عابدینی با گرامیداشت دهه کرامت و فرارسیدن ایام ولادت حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) در رابطه با روز دختران گفت: دختران ما که فرزندان معنوی پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام هستند تفاوت‌هایی با دیگران دارند که از جمله این تفاوت‌ها، ایمان و اعتقادات عمیق مذهبی، اهل مطالعه و آگاهی، حیا، پاک‌دامنی، تقوا و اهل کرامت بودن آنها است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین همچنین با اشاره به فرارسیدن سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی اظهار داشت: در سال 69 پس از مدت‌ها این خاطره فراموش نشدنی ملت رقم خود که آن را ارج می‌نهیم و در این میان سربلند هستیم و به خود می‌بالیم که استان ما مهد تربیت و پرورش آزادگان سرافرازی چون شهید لشگری و مرحوم ابوترابی و سایر آزادگان بزرگوار بوده است.

انتهای پیام/منادی

ارسال نظرات

آخرین اخبار