کدخبر: 1126

شاید آنجا که باراک اوباما، پس از حصول جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای در وین، پشت دوربین ها حاضر شد و عنوان کرد:«در صورت عدم دستیابی به تفاهم، توانایی ادامه تحریم ها را نداشتیم.» بسیاری حرف او را یک تعارف و یا نهایتا یک تاکتیک برای فریب افرادی که در داخل جامعه ایران هنوز به دنبال راهبرد مقاومت بودند، تلقی کردند. در این گزارش، با بررسی یکی از رخدادهای تاریخ نه چندان دور معاصر و برخی اتفاقات پس از آن، سعی در شناخت بهتر مفهوم این جمله خواهیم نمود.

قزوین خبر گزارش می دهد:

چهارم ژوئن سال 2009 میلادی؛ باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، به دعوت طنطاوی برای سخنرانی وارد دانشگاه الازهر مصر می شود. وی طی یک سخنرانی که حدود دو ساعت به طول انجامید، راهبرد جدیدی را به جای نظریه نسبتا از کار افتاده «برخورد تمدن ها»ی ساموئل هانتینگتون مطرح می کند. هانتینگتون در تئوری خود تمدن‌های جهان را به قسمت‌های مجزا تقسیم می‌کند که شامل تمدن غرب، تمدن اسلامی، ارتدوکس ها، تمدن شرق آسیا، آمریکای لاتین، آفریقا، تمدن بودایی و هندوئیسم می‌شود. وی با اشاره به موضوعاتی چون جنگ یوگسلاوی و درگیری هند و پاکستان، مذهب را به عنوان نقش کلیدی در این در گیری ها مطرح می‌کند. او ترکیه و ایران را به عنوان کشورهای نوظهور در عرصه بنیاد گرایی اسلامی مطرح می‌سازد.

یکی از مهمترین بندهای تئوری جایگزین شده توسط اوباما را می توان «تکیه بر حقوق زنان در حوزه سیاسی، آموزشی و اقتصادی» دانست. وی با تاکید بر لزوم ایجاد تغییرات دموکراتیک در خاورمیانه، کمک به زنان برای تدریس یا راه اندازی کسب و کار و دفاع از حقوق زنان برای شنیده شدن صدایشان و یا کسب یک سمت دولتی و همچنین یکسان سازی حقوق زنان و مردان را از ابزارهای امریکا برای این امر برشمرد. او ضمنا بر این نکته نیز تاکید می کند که امریکا تمرکز خود را از منابع زیرزمینی و اقتصادی، به منابع انسانی تغییر داده است.

همزمان با این موضع گیری و تغییر جهت سیاست های ایالات متحده، جریان فمنیسیم در ایران نیز، چرخشی نسبتا بنیادین در مطالبات خود داده و عملا درخواست هایی مبنی بر ایجاد تغییرات اساسی در قوانین ملی به منظور دادن آزادی بیشتر به زنان و بعضا دخالت های بی مورد در امور سیاسی، از جمله سیاست های کلان خارجی و همصدایی با جریان های جدایی طلب حاشیه نشین را کنار گذاشته و تمرکز خود را بر روی «سبک زندگی» و «اشتغال زنان» قرار می دهند. این تئوری، رسما در اجلاس سازمان «حمایت از حقوق زنان در توسعه و پیشرفت» موسوم به AWID ، تبیین شده و الگوی اسلام لیبرال برای ایران برگزیده می شود. نظریه ای که پایه های اساسی آن، تغییر الگوهای رفتاری، ایجاد تغییرات سیاسی مدنظر غرب و امریکا و همچنین تلاش برای حرکت به سمت جهانی شدن قلمداد می شوند. این نظریه کماکان میان بسیاری مغفول مانده و توجهی به آن نمی شد، تا سال 2015 که این گزاره با انتشار سند راهبردی امنیت ملی امریکا به تایید رسید.

راهبرد اصلی امریکا در این سند برای اعمال تغییرات مد نظر، «زنان و نقش اقتصادی آنان» دانسته شده است. از دیگر سو، این راهبرد پس از سال 88 شمسی و محاصره شدید اقتصادی جامعه ایران از سوی غرب و امریکا، از منظر عدم امکان ایجاد شغل برای زنان به عنوان نیروی کار ثانویه جامعه، تحت الشعاع قرار گرفت. بنابراین، یکی از عمده ترین جریانات برای استقبال از توافق هسته ای و برچیده شدن احتمالی تحریم ها را می توان جریان فمینیسم دانست؛ چرا که در چنین وضعیتی که بسیاری از جوانان و مردان ما نمی توانند شغل مناسبی پیدا کنند، عملا اشتغالزایی برای زنان، جایگاهی نخواهد داشت. پس از این منظر، بی راه نخواهد بود اگر فمینست ها را از مدافعان سرسخت حصول توافق بدانیم. اگرچه یادآوری این نکته نیز خالی از لطف نخواهد بود که سعید لیلاز، کارشناس مسائل اقتصادی وابسته به دولت، چندی پیش در مصاحبه با خبرگزاری شینهوای چین در خصوص تحریم ها و توافق هسته ای اینچنین عنوان کرد: «پس از دستیابی ایران و کشورهای 5+1 به توافق جامع هسته ای و گذشت یک سال از برداشته شدن تحریم ها، ایران تنها 2 درصد رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد؛ البته ما انتظار نداریم که شرایط کنونی صنعت نفت به سرعت بهبود یابد به دلیل آن که اقتصاد ایران در حال حاضر دارای مشکلات زیادی است نه تنها به دلیل تحریم ‌های غرب بلکه به دلیل سوء مدیریت ‌ها.»

در پایان این نوشتار، بد نیست مروری داشته باشیم بر پروسه احتمالی مد نظر تنظیم کنندگان این مکانیسم؛ اشتغال زنان با محوریت تضعیف بنیان خانواده، کاهش فرزندآوری، کاهش نیروی تولید، فروپاشی اقتصاد ملی، کاهش نیروی دفاعی، تضعیف اقتدار ملی، رشد جمعیت اقلیت ها در مقابل کاهش جمعیت جمعیت قالب جامعه، افزایش روند مهاجرت و در نهایت تهدید تمامیت ارضی و حاکمیت ملی. بنابراین قطعا تاثیرگذاری و مانایی این راهبرد در قیاس با گزینه های اقتصادی و تحریم های گسترده، بسیار افزون تر خواهد بود.

 

انتهای پیام/حزب الله سایبر

ارسال نظرات

آخرین اخبار