امام جمعه قزوین در نماز جمعه این هفته

کدخبر: 1111

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با بیان اینکه نماز جمعه بزرگ‌ترین همایش معنوی، سیاسی و اجتماعی است گفت: خداوند متعال در آیه 9 سوره مبارک جمعه، مردم را برای شرکت در نماز جمعه فرا می‌خواند و این مهم نشان می‌دهد تبلیغ نماز جمعه ریشه قرآنی دارد و ضروری است رسانه‌ها در این امر که ریشه قرآنی دارد همت بیشتری داشته باشند.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالکریم عابدینی در نماز جمعه این هفته قزوین که در مسجدالنبی برگزار می‌شود با تبریک سالروز برگزاری اولین نماز جمعه کشور بیان کرد: اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به فرمان امام خمینی (ره) در سال 1358 و با امامت آیت‌الله طالقانی برگزار شد و این مهم یکی از ره‌آورد های مهم انقلاب است.

وی نماز جمعه را بزرگ‌ترین همایش معنوی، سیاسی، عبادی، اجتماعی و عرفانی معرفی کرد و اظهار داشت: همه جنبه‌های ارزشی در نماز جمعه وجود دارد و ضروری است این مراسم باشکوه بیشتری برگزار شود.

تبلیغ نماز جمعه ریشه قرآنی دارد

امام جمعه قزوین با اشاره به آیه مبارکه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَی ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ » که در سروه مبارکه جمعه آمده است تأکید کرد: خداوند متعال در این آیه شریفه مردم را برای شرکت در نماز جمعه فرا می‌خواند و این مهم نشان می‌دهد تبلیغ نماز جمعه ریشه قرآنی دارد و ضروری است رسانه‌ها در این امر قرآنی همت بیشتری داشته باشند.

این مقام مسئول در ادامه به تشریح بیشتر آیه 9 سوره جمعه پرداخت و به وظایف مسلمانان پس از دعوت به نماز جمعه اشاره کرد و یادآور شد: قرآن می‌فرماید مردم پس از دعوت به نماز جمعه باید با جدیت به سوی آن بشتابند و از خانه که به سمت نماز جمعه حرکت می‌کنند باید به یاد خدا باشند.

وی اذعان کرد: ضروری است شرکت کنندگان در نماز جمعه در زمان قرائت خطبه‌ها توجه کامل به خطبه‌ها داشته باشند و بهترین عبادت و ذکر در زمان برگزاری نماز جمعه توجه کامل به این امر الهی است و این توجه بیشترین ثواب را دارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین به پرهیز از برگزاری مراسمات مختلف همزمان با نماز جمعه تأکید کرد و گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید هیچ داد و ستد و معامله‌ای در موقع نماز جمعه صورت نگیرد چرا که خیر مردم در این است که در زمان برپایی نماز جمعه تنها در آن شرکت کنند و از کارهای دیگر پرهیز نمایند چرا که خیر و برکت با انجام این فریضه الهی شامل حال مسلمانان می شود.

مصلحت دین و دنیای مردم در نماز جمعه بیان می‌شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدینی به روایتی از امام رضا (ع) در مورد نماز جمعه اشاره کرد و اظهار داشت: جمعه مشهد عام و زمان حضور عموم مردم است، نماز جمعه فرصت مناسبی است برای این که تذکراتی توسط حاکم شهر به مردم در خصوص موضوعات مختلف داده شود، مردم را از گناه و معصیت باز بدارد، اگر خلافی توسط مسئولان صورت می‌گیرد به آنها تذکر داده شود، جلو کج روی‌ها گرفته شود و فرصتی است  برای مردم تا از مصلحت دین و دنیاشان در زمان حال و آینده آگاه شوند.

وی بیان کرد: امام رضا (ع) در خصوص موضوعات بیان شده در خطبه های نماز جمعه فرموده که خطیب نماز جمعه در خطبه اول از خدا، تقوی و معرفت الهی، حمد و سپاس خدا صحبت کند و در خطبه دوم صلاح، فساد و مسائل پیش رو و روز سیاسی مردم را که به آن نیاز دارند تشریح نماید.

امام جمعه قزوین به مناسبت‌هایی که در آن قرار داریم و یا در پیش داریم اشاره کرد و افزود: یکی از مناسبت‌ها آغاز نماز جمعه در جمهوری اسلامی در مرداد سال 1358 است و امام (ره) در آن روز آیت الله طالقانی را که انسانی وارسته بود به عنوان اولین امام جمعه منصوب کردند.

ضرورت احداث مصلی برای برگزاری با شکوه تر نماز جمعه

این مقام مسئول مشارکت فکری، مالی و تخصصی اقشار مختلف مردم و مسئولان را در ساخت مصلی ضروری دانست و تأکید کرد: یکی از اساسی‌ترین نیازهای امروز برای توسعه و برگزاری با شکوه تر نماز جمعه در قزوین احداث مصلای نماز جمعه است و شرایط کنونی و محدودیت‌هایی که پیرامون محل فعلی نماز جمعه وجود دارد و امکانات محدود آن از جمله عدم وجود پارکینگ ماشین و سایر امکانات، ضروری است مصلای قزوین احداث شود تا شاهد شکوه بیشتر نماز جمعه در این شهر باشیم.

وی بر مشارکت جدی‌تر مردم در نمازهای جمعه و جماعت در تمام طول سال تأکید کرد و یادآور شد: مشارکت مردم در نماز جمعه ماه مبارک رمضان و نمازهای جماعت، حضوری جدی‌تر و پرشورتری است و ضروری است این مشارکت‌ها برای حفظ جایگاه نام و یاد خدا در تمام طول سال ادامه پیدا کند و محدود به یک دوره زمانی نباشد چرا که در روایت آمده اگر کسی سه جمعه بدون عذر و بهانه در نماز جمعه شرکت نکند جزء منافقان محسوب می‌شود.

عملیات مرصاد عرصه تجلی قدرت جمهوری اسلامی ایران بود

نماینده ولی فقیه در استان قزوین به در پیش بودن سالروز عملیات مرصاد هم اشاره کرد و ضمن بیان این که عملیات مرصاد نمایش نوع خاصی از قدرت جمهوری اسلامی ایران بود تأکید کرد: عملیات مرصاد عرصه تجلی قدرت جمهوری اسلامی ایران بود و همه متحیر مانند و دشمنان نمی‌توانند مسائل دینی که موجب عزت مسلمانان و خفت آنها می شود را تحلیل کنند. در عملیات مرصاد محاسبات بسیار دقیقی توسط دشمنان صورت گرفته بود و هرگز تصور نمی‌کردند در مقابل چنین نیروی عظیمی قرار گیرند و اقشار مختلف جامعه با حضور در این عملیات مهم دشمن را به سزای اعمالشان رساندند و با شکست خفت باری همراه کردند و دشمنان هرگز این شکست را از یاد نخواهند برد.

ادامه مذاکرات هسته ای با متانت دنبال شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدینی ادامه داد: دانش و توان علمی دانشمندان جوان هسته ای، خون شهیدان اسلام، انقلاب، دفاع مقدس و شهیدان هسته‌ای، نگاه دقیق و دلسوزانه منتقدان، حمایت توده‌های مردم، مقاومت و مجاهدت اعضای تیم هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و از همه مهم‌تر رهبری حکیمانه و رهنوردهای رهبر فرزانه انقلاب که همواره هشدار، جهت و خط دادند، موجب به دست آمدن دستاوردهای مهم و ارزشمند هسته‌ای شد و از این به بعد هم باید با متانت موضوع هسته‌ای دنبال شود تا مذاکرات به نتیجه نهایی برسد.

وی به رحلت حضرت آیت‌الله شیخ علی آزاد قزوینی هم اشاره کرد و  بیان داشت: ایشان عالمی وارسته بودند که در نجف اشرف تحصیل کرده بودند و در جلسات درسی امام (ره) شرکت می‌کردند. ایشان در حوزه علمیه قم تدریس می‌کردند و آثار بسیار ارزشمندی را به چاپ رسانده‌اند و از ذخایر علمی کشور و استان قزوین محسوب می شدند.

اطلاع رسانی پیش از وقوع حوادث صورت گیرد

 امام جمعه قزوین با اشاره به سیل و طوفانی که اخیراً در استان به وقوع پیوست و تلفاتی را به بار آورد بر اطلاع رسانی پیش از وقوع حادثه توسط هواشناسی تأکید کرد و گفت: اطلاع رسانی به موقع و حفاظت از محیط زیست موجب کاهش خسارت و تلفات در موقع بروز حوادث می‌شود و بر اگر قرار است سیل و یا طوفانی رخ دهد همه مسئولان به ویژه پلیس راه وارد عمل شوند و راه‌ها و مسافرت‌ها کنترل و مدیریت شوند و این تلفات باعث تأسف است.

ارسال نظرات

آخرین اخبار