حسین احمدی

کدخبر: 1106

اگر سند جمع بندی ، هم در مجلس جمهوری اسلامی و هم در کنگره آمریکا رای آورد و پس از آن وارد فاز اجرایی شد دولت محترم نباید اقتصاد مقاومتی را از یاد ببرد .

چند روزی است که از جمع بندی نهایی 23 ماه مذاکره تیم هسته ای کشورمان با طرف های غربی می گذرد . ابتدا  باید اجازه داد تا هیجانات ناشی از پایان مذاکرات در جامعه فروکش کند تا تحلیل ها در مورد متن مذاکرات شروع شود اما فارغ از هر نتیجه ای دست مریزاد و خسته نباشیدی جانانه باید به تیم هسته ای کشورمان بگوییم . در این چند روزه ی بعد از پایان مذاکرات اتفاقات بعضا مهمی افتاده است و برخی صحبت ها گقته شده است که گریزی بر آنها خالی از لطف نیست و میتواند چراغ راهی برای دولت باشد انشالله.

1- با توجه به تجربه دو توافق قبلی ژنو و لوزان دولت و علی الخصوص تیم هسته ای و شخص آقای ظریف همه آنچه که در جمع بندی گذشته است را بدون هیچ تحریفی برای مردم روشن کنند – با عذر خواهی از دولت محترم باید گفت که اولا در توافقات قبلی آنچه که طرف های غربی می گفتند بیشتر به واقعیت نزدیک بود و ثانیا فکت شیتی که از طرف وزارت وزارت خارجه ، قبل از قرائت بیانیه مشترک به رسانه ها راه پیدا کرد با آنچه در جمع بندی آمده است در برخی قسمت ها متفاوت است که باید روشن شود – تا از طرف غربی ها بخصوص آمریکایی ها مورد تفسیر و برداشت یکطرفه قرار نگیرد چون طرف مقابل به فرموده رهبری اهل خدعه و حیله است. 

برای مثال میتوان مقایسه کوچکی بین صحبت های آقای روحانی و اوباما بعد از قرائت بیانیه مشترک خانم موگرینی و آقای ظریف اشاره کرد که در برخی جاهای مهم و اساسی مانند نحوه برداشتن رژیم تحریم ها و نحوه بازدیدهای آژانس دقیقا در تضاد با هم بودند که بلافاصله در اولین فرصت توسط تیم مذاکره کننده باید روشن شود وگرنه در صورت نبودن تفسیر و برداشت قابل اتکایی در مورد سند توافق ، مانند دفعات قبلی رسانه های بین المللی و حتی ایرانی مجبورند آنچه در توافق گذشته است را از لسان طرف های غربی بازگو کنند که نهایتا هم موجب دلخوری دولت از رسانه های داخلی من باب عدم اعتماد رسانه ها به دولت خواهد شد.

2- اگر سند جمع بندی ، هم در مجلس جمهوری اسلامی و هم در کنگره آمریکا رای آورد و پس از آن وارد فاز اجرایی شد دولت محترم نباید اقتصاد مقاومتی را از یاد ببرد .متاسفانه یکی از پزهای دولت این شده است که شرکت های خارجی پشت در ایستاده اند و به محض برداشته شدن تحریم ها با کله وارد خواهند شد تا گوشه هایی از صنعت کشتیرانی و صنعت نفت و صنعت راه آهن و ...  را بگیرند و باز هم با عرض تاسف باید گفت که دولت روی صادرات بشکه های نفت خام بعد از توافق با توجه به  آنچه از گفته های وزیر نفت بر می آید حساب جداگانه ای باز کرده است که اصلا به صلاح نیست و به هیچ عنوان در مسیر اقتصاد مقاوتی که یکی از شاخصه های مهمش عدم تکیه به صادرات نفت و شاخصه مهم دیگرش اعتماد و اتکا به نیرو و تولید داخل است، نیست.

3- دولت محترم و شخصیت های نزدیک به دولت و رسانه های حامی او باید بدانند که هیچ تغییری در سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به آمریکا ایجاد نشده است . نه مرگ بر آمریکا کنار میرود ، نه 13 آبان ، نه سفارت آمریکا باز خواهد شد ، نه کمک به جبهه مقاومت و مردم مظلوم منطقه از یمن و انصارلله گرفته تا لبنان و حزب الله و نه کمک به هر ملت مظلومی در دنیا که مورد ظلم قرار بگیرد .

یکی از مقامات وزارت خارجه ج.ا.ایران بعد از توافق نهایی گفته است که این مذاکرات میتواند شروعی برای مذاکرات در مورد مسائل منطقه ای و بحث داعش باشد که باید گفت: با توجه به تجربه ای که جمهوری اسلامی ایران در مورد مذاکرات منطقه ای که در  چند مقطع با آمریکا داشت و با مکر و حیله آمریکا به شکست انجامید امکان ندارد در مورد مسائل منطقه ای و داعش با کشور مصداق استکبار مذاکره کند زیرا خود آمریکایی ها فتنه منطقه هستند که با عدم مداخله شان در مسائل خاورمیانه تمام مشکلات حل خواهد شد و این آمریکایی ها هستند که برای جلوگیری از تنرل روز به روزشان نیاز به رابطه با ایران دارند.

«خودتان را برای ادامه مبارزه با استکبار آماده کنید.» امام خامنه ای (مدظله العالی)

الخیر فی ما وقع...

ارسال نظرات

آخرین اخبار