حسین احمدی

کدخبر: 1048

آن صلح تحمیلی که در عصر امام حسن واقع شد، آن حکمیت تحمیلی که در زمان امیرالمؤمنین واقع شد و هر دویش به دست اشخاص حیله‌گر درست شد، این ما را هدایت می‌کند به اینکه نه زیر بار صلح تحمیلی برویم و نه زیر بار حکمیت تحمیلی

بعد از توییت شیخ حسن روحانی بر آن شدم که نوشته ای انتقادی از  پست ایشان در توییتر داشته باشم ولی به دلیل شرایط مذاکرات صرف نظر کردم اما مصاحبه جدید آقای هاشمی رفسنجانی که تقریبا امکان ندارد اظهار نظری خلاف تفکر دولت داشته باشد چون همسو هستند و همچنین صحبت آقای روحانی در دیدار با اساتید دانشگاه (سه شنبه همین هفته) دیگر اجازه نگاه کردن و دم بر نیاوردن را نداد.

توییت آقای روحانی این بود:« امام حسن(ع) به ما یاد دادند که باید به مصلحت امت و خواست مردم و جامعه توجه کرد و به نفع امت و جامعه اسلامی تصمیم گرفت.»

و چند سوال :

آیا مصلحت جامعه اسلامی را رهبر امت تشخیص میدهند یا رییس جمهور؟

مگر بر اساس اصل یکصد و ده قانون اساسی تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و اعلان جنگ و صلح بر عهده رهبر جامعه نمیباشد.

واقعا قرار است چه توافقی امضا شود که حرف از صلح و صفا شده است ؟

مگر تجربه نشان نداده که فقط در صورتی میتوان با مستکبرین به مصالحه نشست که طبق نظرات آنها رفتار کرد و لا غیر.

آیا جناب روحانی مصلحت و خواست امت مسلمان ایران را فقط در مصالحه – بخوانید پذیرفتن کدخدا-  می بینند ؟ آیا گرانی بدون اطلاع قبلی بنزین و افزایش تعرفه گاز خانگی و بالا بردن پیاپی قیمت لبنیات و گره زدن مشکلات اقتصادی به مذاکرات هسته ای و و و هم در راستای مصلحت مردم است؟

آیا الآن نباید به قول شما دلواپسان به این موضوع فکر کنند که باب موضوع جدیدی برای فرافکنی و بردن جامعه به سمت حاشیه ، برای دور شدن از متن باز شده است؟

آیا بهتر نیست جناب روحانی به جای اظهار نظر در مورد مسائل کلان نظام که دخالت در وظیفه رهبریت جامعه قلمداد میشود به وظایف خودشان که حالا مهمترینش حل کردن مشکلات اقتصادی مردم البته نه از مسیر مذاکره ( با توافق خوب مشکلی نداریم) بلکه از مسیر اقتصاد مقاومتی عمل کنند؟

شاید این خطبه امام حسن (ع) خیلی از موضوعات را روشن کند :

امام حسن(ع) در خطبه‌ای به عدم حمایت مردم و نبود اصحاب باوفا چنین اشاره کرده‌اند: «اگر یار و یاوری می‌یافتم، حکومت را به معاویه واگذار نمی‌کردم؛ زیرا حکومت بر بنی امیه حرام است».[۱] همچنین آن حضرت در پاسخ شخصی که به صلح اعتراض کرد، چنین فرمود: «من به این علت حکومت را به معاویه واگذار کردم که یارانی برای جنگ با او نداشتم. اگر یارانی داشتم، شبانه روز با او می‌جنگیدم تا کار یکسره شود».[۲]

اصلا جامعه زمان امام حسن (ع) با جامعه حاضر که امام خمینی نیز حتی در وصیت‌نامه شان، در مورد ایشان فرموده‌اند: "من با جرات مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله - صلی‌الله علیه و آله - و کوفه و عراق در عهد امیرالمومنین و حسین بن علی - صلوات‌الله و سلامه علیهما - می‌باشند.» قابل مقایسه است که آقای روحانی دم از مصلحت مردم برای مصالحه میزنند؟

بهتر است آقای روحانی کمی به عقب بازگردد و تشییع شهدای غواص را با خود مرور کند.واقعه ای که رهبر معظم انقلاب از آن با تعبیر « یکی از بیاد ماندنی ترین حوادث انقلاب»یاد کردند.آیا واقعا بین شور و شعار این نسل انقلاب با نسل اول انقلاب تفاوتی دیده میشد؟ آقای روحانی باور کند که  همان استکبار ستیزی و آزادگی مردم در سی و هفت سال پیش حالا هم وجود دارد البته معلوم نیست بین برخی مسئولین همان روحیه جهادی و استکبار ستیزی باشد یا خیر ؟ کما اینکه حضرت آقا در دیدار با مردم شیروان در سال 91فرمودند :« برخی خودشان خسته شده‌اند می‌گویند مردم خسته‌اند؛ مردم خسته نیستند و در میدان حاضرند.»

البته صحبت های تحلیل های این چنینی از آقای روحانی در مورد برخی حوادث تاریخ اسلام مسبوق به سابقه است چنانچه حدود نه ماه پیش در جمع مردم زنجان در اظهار نظری عجیب گفتند:« درس و پیام امام حسین(ع) درس برادری، وحدت، گذشت و قبول توبه از یکدیگر است و درس کربلا هم درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین می‌باشد.»

و اما حالا ...

فرض بفرمایید که نسبت به این توییت آقای روحانی حساسیتی نشان ندهیم و نسبت به این اظهار نظر حسن ظن نداشته باشیم اما صحبتی  که ایشان در دیدار با اساتید دانشگاه کرد یا مصاحبه آقای رفسنجانی با روزنامه گاردین همه چیز را روشن میکند. آقای روحانی گفت :«امروز ۳۶ سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته و دیگر دوران احساسات سپری شده و باید واقعیات را تبیین کنیم تا جامعه ما بداند که در دنیا چه خبر است و چگونه باید با دنیا تعامل کنیم.»

و آقای هاشمی رفسنجانی هم گفت:« مذاکرات هسته‌ای تابوی گفت‌وگوی رو در رو با آمریکا را شکسته و توافق می‌تواند گامی بزرگ رو به جلو باشد و  بازگشایی سفارت آمریکا در ایران، غیر ممکن نیست اما این مسئله به رفتار طرفین بستگی دارد.»

دقیقا اینجاست که مشخص میشود آقای روحانی و هم کیشان ایشان همه آن چیزهایی که در بالا آوردیم را خوب میدانند و چندان هم برای صلاح مردم و مملکت حاضر به صلح نیستند چون امام حسن (ع) وقتی دیدند مردم خسته شده اند و دیگر تاب شمشیر زدن را ندارند  برخلاف میل قلبی خودشان مجبور به صلح با معاویه شدند ،اما حالا در حالی که مردم ما استوار و با صلابت ایستاده اند  رییس جمهور ما خواستار عبور از احساسات و رفتن در مسیر واقعیات شده است و جالب اینجاست که از واقعه صلح امام حسن (ع) هم مایه گذاشته میشود.

عبور از احساسات یعنی گذشتن از هر آنچه که در ازایش خون های فراوانی دادیم . یعنی عبور از خون شهیدی که در وصیت نامه اش آورده بود باید کاخ سفید را به حسینیه تبدیل کنیم ، یعنی عبور از خون پنج شهید هسته ای ، یعنی عبور از خون شهید طهرانی مقدم که طبق وصیتشان روی مزارش نوشته اند : « اینجا مدفن کسی است که می خواست اسراییل را نابود کند.» ، عبور از احساسات یعنی انحراف از پیج تاریخی که حضرت آقا فرمودند.

آقای هاشمی ، مگر مشکل کشور ما بازگشایی سفارت آمریکاست . یادتان است زمان ریاست جمهوری شما ، برای آزاد کردن برخی گروگان‌های آمریکایی در لبنان ،از طرف دولت سازندگی کمک کرده شد و پیام‌هایی از طرف ایران پس از پایان جنگ به آمریکا داده ‌شد، آیا این اقدامات جواب داد و آمریکا کشور دوست شد؟ آیا آقای هاشمی تحریم داماتو را که هرساله هم تمدید میشود یادتان هست؟ در زمان سازندگی ، در حالی که نزدیک به ۵۰ درصد از صادرات نفت ایران توسط شرکت های آمریکایی یا موسسات وابسته به آنها خریداری می گردید و نزدیک به 35 درصد درآمدهای ارزی ایران از طربق آمریکا تامین میشد به یکباره آمریکایی ها خرید نفت از ایران را در قانونی به داماتو تحریم کردند. فشارهای مضاعف به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ژاپن برای جلوگیری از استمهال بدهی های ایران وارد ساختند. سفارتخانه های آمریکا ماموریت یافتند که مستقیما علیه معاملات تجاری ایران با سایر کشورها وارد عمل شوند. در شرایط وخیمی که ۵۰ درصد از فروش نفت ایران به یکباره مسکوت مانده بود و ۳۵ درصد از درآمدهای ارزی کشور قطع شد و بهای نفت به بشکه ای ۹ دلار کاهش یافته بود و سیاست مهار با جدیت دنبال می شد و فشارها برکشور چنان افزایش یافته بود که یکی از سناتورهای آمریکایی اعلام کرد که نه تنها باید به تحریم ها علیه ایران ابعاد وسیع تری بخشید بلکه باید ریشه ملت ایران را خشکاند

پس حالا مشخص میشود (البته امیدواریم درست نباشد) که صلح امام حسن (ع) و واقع بینی نسبت به اتفاقات دنیا و عبور از احساسات یک رشته نخ به هم پیوسته است که با عادی سازی رابطه با آمریکا و بازگشایی سفارت این کشور کودک کش گره خورده که سر همه رشته ها در مذاکرات است در واقع هدف دولت از مذاکرات صرفا حل معضل هسته ای نیست بلکه اهداف ، زیاد است.چنانچه رییس جمهور در هشتم اردیبهشت ماه ۹۴ که در جمع کارگران گفت: «بعضی فکر می‌کنند در ماجرای مذاکرات هسته‌ای، ‌دولت تنها دنبال این است که یک معضل به نام پرونده هسته‌ای را حل کند. پرونده هسته‌ای و حل آن اولین گام برای حل معضلات اساسی است.»

در پایان فرمایشی از امام (ره) را می آوریم :

«آن صلح تحمیلی که در عصر امام حسن واقع شد، آن حکمیت تحمیلی که در زمان امیرالمؤمنین واقع شد و هر دویش به دست اشخاص حیله‌گر درست شد، این ما را هدایت می‌کند به اینکه نه زیر بار صلح تحمیلی برویم و نه زیر بار حکمیت تحمیلی»(صحیفه امام، جلد20، صفحه 119)

1- راوندی، الخرائج و الجرائح، ج‏۲، ص۵۷۶.

2- طبرسی، الإحتجاج، ج‏۲، ص۲۹۱.

الخیر فی ما وقع...

ارسال نظرات

آخرین اخبار