نماینده مردم تهران در مجلس:

کدخبر: 1008

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: رعایت خطوط قرمز رهبری مورد توجه تیم مذاکره‌کننده قرار گیرد و این تیم نباید توافقی برخلاف این خطوط را امضاء کند.

به گزارش سرویس سیاسی قزوین خبر؛حجت الاسلام حمید رسایی، نماینده مردم تهران در مجلس عصر امروز(جمعه) با حضور در شبستان مسجدالنبی شهر قزوین در همایش بررسی ابعاد توافق هسته ای عزتمندانه اظهار کرد: شاید مهمترین موضوعی که امروز ایران را در صدر جهان قابل اهمیت جلوه داده بحث توافقات هسته ای است که یکی از خصوصیات آن قلدرمآبی کشورهای غربی است.

وی در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب دیداری با مسئولین نظام داشتند که در آن از تیم وزارتخارجه کشورمان گلایه کردند که به درخواست دولت از رسانه‌ها پخش نشد، رهبری در این دیدار فرمودند، عده ای در مذاکرات کشورهای خارجی را نظام بین الملل می‌دانند، اما این کشورها نظام بین الملل نیستند، درست است که آنها زورگویی می‌کنند اما دلیلی بر بزرگ بودنشان نیست.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه مذاکرات به نقطه حساس خود رسیده است اذعان کرد: در طول مذاکرات توافقی به نام ژنو تصویب شد که کارشناسان تاکید کردند یک توافق برد-برد و با کیفیت برای ایران نیست، در طول این یک سال پس از توافق دولت ۱۰۰ کیلو اورانیوم را رقیق و ۱۰۰ کیلو را اکسید کرد.

rasayi09

وی ابراز کرد: غربی‌ها وعده کرده بودند در این یک سالی که شما اورانیوم خود را رقیق می‌کنید ما فضایی را فراهم خواهیم کرد تا نفت بیشتری به فروش برسانید، اما به وعده خود عمل نکردند.

یک سال و نیم پیش گفتیم توافق ژنو پیروزی برزگ نیست

این نماینده مجلس ادامه داد: از ابتدا قرار بر این بود در یک سال توافق هسته ای صورت بگیرد اما تا به امروز با بدعهدی‌های استکبار جهانی ادامه پیدا کرده است، توافقنامه ژنو و لوزان هیچکدام پیروزی نبود؛ زمانی که به آقای ظریف گفتیم این توافقنامه‌ها الزام آور است وی گفت اینطور نیست؛ پس چرا به دنبال برگزاری جشن و شادی برای یک امر توافق نشده بودید؟

وی با اشاره به بیانات رهبری تصریح کرد: به تعبیر رهبری این عملکردهای زودهنگام فضاسازی رسانه‌هایی است که دشمنی آمریکا را بزک می‌کنند؛ یک سال و نیم پیش گفتیم توافق ژنو پیروزی برزگ نیست بلکه دروغ بزرگ است برخی‌ها به ما اعتراض کردند شما موضع سیاسی دارید.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه غربی‌ها می‌گویند توافق خوب را فدای زمان نمی‌کنیم بیان کرد: این تعبیر رهبری است که فرمودند، نشست و برخاست با آمریکا جز افزایش تحریم‌ها و تحقیرها نتیجه ای نداشته است؛ پس دلواپسی‌های ما بی‌مورد نبوده است.

وی عنوان کرد: اگر قرار بر باقی ماندن تحریم‌هاست چرا دولت دولت تاسیسات هسته ای را پلمپ می‌کند؟ رهبری فرمودند، من خطوط قرمز را تعیین کرده ام و هرچه در جلسه علنی بگویم در جلسه خصوصی هم همانها را خواهم گفت؛ اگر کسانی می‌گویند با رهبری صحبت کرده ایم و ایشان راضی است این یک دروغ بزرگ است که برخی از خطوط قرمز را نادیده بگیریم.

رسایی گفت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با مداحان فرمودند، جزئیات مفاد بیانیه لوزان را به مردم بگویید، اما حامیان دولت شایعه می‌کنند که رهبری قبول کرده اند که مذاکرات علنی نشود؛ این توهین به رهبری است یعنی چی ایشان علنی بگویند جزئیات را به مردم اطلاع دهید سپس در خصوصی بگویند مذاکرات را علنی نکنید؛ این افراد می‌خواهند نظرشان را به رهبری تحمیل کنند.

rasayi14

نگاه رهبری به مذاکرات حفظ شدن عزت و دانش هسته ای کشور است

وی با بیان اینکه در زمان امیرمونان هم می‌گفتند مردم خسته شده اند و در این شرایط عمروعاص قرآنها را بر سر نیزه کرد گفت: اگر کسانی توافقی را که خطوط رهبری در آن رعایت نشده امضا نکنند، ما آن دست را می‌بوسیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه افزود: رهبری فرمودند، همیشه در مذاکرات یک اندوخته ای را پای میز مذاکره می‌برند که آن اندوخته اورانیوم ۲۰ درصد بود و روی آن مذاکره می‌کردند؛ اما متاسفانه امروز ما این اندوخته را از دست داده ایم و آنها جلو افتاده و پرتوقع شده اند.

وی ادامه داد: رهبری فرمودند، تیم مذاکره کننده را امین، انقلابی، غیور و شجاع می‌دانند این صفات ویژگی‌های کوچکی نیست، اعطای این صفات مسئله کمی نیست بلکه ایجاد یک سرمایه اجتماعی برای آنها می‌کند؛ البته این بدان معنا نیست که منتقدین اشتباه می‌کنند؛ بلکه رهبری فرمودند منتقدین کارشان راحتر از کسانی که کاری انجام می‌دهند، نیست.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه خواست رهبری حمایت از دولت است و ما هم اجابت می‌کنیم ابراز کرد: دلیل نوع رفتار امروز رهبری در برخورد با مذاکرات هسته ای دلایل خاصی دارد، ابتدا اینکه تیم مذاکره کننده قوت قلب داشته باشد و به توافق بد راضی نشود.

وی دومین دلیل نگاه رهبری به مذاکرات را حفظ شدن عزت و دانش هسته ای کشور دانست و گفت: تاکید رهبری این است که کل تحریم‌های مالی، نفتی و نظامی و هسته ای باید به صورت یکجا برداشته شود.

رسایی در ادامه اضافه کرد: تقریبا برای ما ثابت شده که توافق خوب حاصل نمی‌شود به دلیل اینکه طرف مقابل ما گرگ منش است و خوی استکباری در وجود آمریکایی‌هاست؛ دو سال است همه حوزه‌ها را قفل کرده اند و نتیجه را گره زده اند به مذاکرات هسته ای؛

وی عنوان کرد: رهبر فرمودند، لغو تحریم‌ها نباید منوط به نظر آژانس باشد؛ اگر تیم مذاکره کننده به هر دلیل توافق بد را امضا کند یعنی تیم مذاکره کننده خائن است و خطوط قرمز را رعایت نکرده است؛ البته ما امیدواریم این شرایط برای دولتمردان ما پیش نیاید.

غربی‌ها روی ناموس ما دست گذاشته اند و ما در حال دفاع از ناموس خود هستیم

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به حربه آمریکایی‌ها در مقابله با ایستادگی رهبری بر سر خطوط قرمز اشاره کرد و تصریح داشت: نقشه آمریکایی‌ها این است که آنها پیش از امضای توافق آن را بدهند رهبری تائید کند، اگر ایشان پذیرفت آنها می‌گویند ما پیروز شده ایم و اگر رهبری نپذیرفت در جهان غوغا به پا کنند که رهبر ایران اجازه نداد مذاکرات به نتیجه برسد.

rasayi07

وی ادامه داد: این یک جریان بیمار است که قصد دارد به توافق نرسیدن مذاکرات را به گردن رهبری انداخته و مطرح کند رهبری اجازه پیشرفت به ما را نمی‌دهد؛ توقع ما از دولت این است که یک موقع پوست موز زیر پای آنها نگذارند و در بازی آمریکایی‌ها گیر نکنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: تیم مذاکره کننده ایران باید حافظ خطوط قرمز کشور باشد و متن توافق را برای تائید به ایران داخل نکنند و فریب بازی آمریکایی‌ها را نخورند، ما در حال بازی با کسانی هستیم که خودشان باید پاسخگوی جرم‌هایی که کرده اند باشند؛ این مسخره است که ما باید به کسانی پاسخگو باشیم که خودشان دست‌هایشان به خون بی‌گناهان آغشته است.

وی بیان کرد: ما باید یا ذلت را بپذیریم یا محکم ایستاده و عزت ایران را حفظ کنیم، غربی‌ها روی ناموس ما دست گذاشته اند ما در حال دفاع از ناموس خود هستیم حال کسانی آمده اند و می‌گویند ناموس نان و آب نمی‌شود بدهید برود؛ نیروهای نظامی ما ناموس ما هستند از لیبی و عراق عبرت بگیریم.

رسایی در پایان اذعان کرد: تیم مذاکره کننده موظف به رعایت خطوط قرمز رهبری است، آقای روحانی در انتخابات می‌گفت هم سانتریفیوژها بچرخد هم چرخ زندگی مردم؛ هر دستی که خطوط قرمز رهبری و منافع ملی را رعایت نکند ملت این دست را خواهد شکست.

انتهای پیام/صبح قزوین

ارسال نظرات

آخرین اخبار