مونا لطیفی

کدخبر: 467

هیچ جراحتی خونی و اثری از انفجار روی اجساد دیده نمی شود.اجساد دهها مرد و زن و کودک و دام ... منازل وخیابانهای خاکی این بخش دور افتاده و مورد بی مهری قرار گرفته در کردستان عراق تحت اشغال ایران را پوشاندهوپوست این اجساد به طرز عجیبی تغییر رنگ داده است چشم هایشان باز و خیره چرک خاکستری رنگی از دهانشان بیرون زده و انگشتانشان هنوز به طرز عجیبی کج و کوله است.

قزوین خبر؛

"هیچ جراحتی خونی و اثری از انفجار روی اجساد دیده نمی شود.اجساد دهها مرد و زن و کودک و دام ... منازل وخیابانهای خاکی این بخش دور افتاده و مورد بی مهری قرار گرفته در کردستان عراق تحت اشغال ایران را پوشاندهوپوست این اجساد به طرز عجیبی تغییر رنگ داده است چشم هایشان باز و خیره چرک خاکستری رنگی از دهانشان بیرون زده و انگشتانشان هنوز به طرز عجیبی کج و کوله است.. این طرف مادری بچه اش را برای آخرین بار در آغوش کشیده و آن طرف پیرمردی خود را در برابر

انچه که نمیداند چیست آماده کرده است..." "

 

اجرای هشت عملیات زمینی در جبهه های غرب کشور از تلاشهای رزمندگان اسلام در جنگ است که در نهایت به تصرف منطقه ای وسیع از جمله حلبچه منجر شد.در پی این شکست رژیم عراق، دیوانه وار با بمباران شیمیایی منطقه مردم حلبچه را به خاک و خون کشید و کودکان و زنان  و مردان بی دفاع حلبچه را با سمی ترین مواد شیمایی نابود کرد.

بررسی اجمالی این واقعه از قبل از وقوع:

چگونگی تصرف حلبچه توسط نیروهای سپاه اسلام

پیشروی توام با دشواری فوق العاده در عملیات کربلای 5 ناظر بر این معنا بود که نیروی زمینی سپاه به رغم در هم شکستن کلیه خطوط و استحکامات دشمن به دلیل در اختیار نداشتن نیروی زرهی و پشتیبانی هوایی مناسب قادر به پیشروی در عمق مواضع دشمن نبود.

این کاستی ها سبب گردید با وجود موفقیتهای بدست آمده در شرق بصره تدریجا سرعت عملیات کند و متوقف شود.تامین این منابع هم باتوجه به تحریم ها امکان پذیر نبود.بنابراین زمین منطقه نبرد از جنوب به غرب کشور منتقل شد.

عوامل موثر در گشایش جبهه جدید در منطقه غرب کشور که منجر به اجرای چندین عملیات شد و اولین آنها کربلای10 و فتح 5 نام  گرفت عبارت بود از :

  • ضرورت تداوم جنگ و ممانعت از ایجاد رکود
  • حظ اتکار عمل در برابر دشمن
  • گشودن جبهه جدید باری دشمن در منطفه غرب و تجزیه قوای آن
  • کاهش نگرانی  ناشی از ضد انقلابها

تلاشهای سپاه اسلام در منطقه غرب در چارچوب استراتژی جدید اساسا بدین منظور طرح ریزی و اجرا شد که با باز کردن عقبه ی معارضین کرد عراقی به ایران و اتصال منطقه آزاد شده از خاک عراق به ایران در منطقه شمال غرب جبهه جدیدی در برابر دشمن گشوده شود.

طی عملیات والفجر 10 که در تاریخ 23/12/66 توسط سپاه  انجام شد بخش وسیعی از استان سلیمانیه از جمله شهرهای حلبچه و دوجیله و خورمان تصرف شد.عراق در حلبچه نتوانست واکنش نظامی چشمگیری در برابر ایران انجام دهد به همین دلیل رژیم بعث حوالی ظهر روز جمعه 25/12/66 یکی دو روز بعد ازتصرف حلبچه با بمب های خوشه ای شهر را ویران کرد. بمباران شیمایی شهر حلبچه واکنش جهانی زیادی علیه خود برانگیخت.

عراق در برابر استراتژی جدید ایران که با مساعدت کردهای معارض دنبال میشد دو راه فراسوی خود دشت:

  • حضور گسترده در منطقه  برای مقابله(این امر عملا موجب تداوم موضع انفعالی عراق و سرانجام تجزیه قوای آنها می شد)
  • تلاش برای آزادسازی مناطق تحت تصرف ایران

عراق راه حل دوم را برگزید و با بمباران شیمایی حلبچه تلاش کرد ناتوانی خود را در مقابله  با تصرف حلبچه جبران کند.

قتل عام پنج هزار نفر از مردم کرد حلبچه با استفاده از گاز سیانور فاجعه ی بزرگی است که ننگ آن تا ابد بر رژیم بعث خواهد ماند.

جمهوری اسلامی ایران بلافاصله برای مداوای قربانیان حملات شیمایی اقدام کرد ولی از آنجایی که ظرفیت لازم برای مداوای همه زخمیان را نداشت از جامعه بین المللی خواستار کمک شد.

حاکمان خون آشام بغداد برای فرونشاندن عطش انتقام خود همچنین خیل آوارگان کرد را که در جست وجوی پناهگاه راهی مرزهای ایران اسلامی بودند،بارها مورد حمله شیمیایی قرار دادند و ددمنشی را به اوج رساندند.

اظهارات برخی از رسانه ها در آن زمان

"به رغم فروش مواد شیمیایی برای مقاصد نظامی شرکت های بریتانیا آلمان غربی هند اتریش بلژیک و ایتالیا از قرار معلوم به طرح های ساخت سلاح های شیمیایی عراق کمک کردند"

"وسیله مرگ همه آنها تنها یک هواپیمای جنگی که تقریبا با اطمینان میتوان گفت عراقی بوده است به این شهر کرد نشین عراق رسیده"

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار