سوم اسفند ماه

کدخبر: 398

از ابتکارات این عملیات می توان به ساخت پل خیبر توسط شهید مهندس بهروز پور شریفی اشاره کرد که برای وصل کردن ساحل شرقی هورالهویزه به جزایر مجنون طراحی و ساخته شد . از ویژگی های بارز این پل شناور بودن آن رو آب است ....

به گزارش سرویس دفاع مقدس قزوین خبر؛  روز سوم اسفند مصادف است با آغاز عملیات خیبر در طول هشت سال دفاع مقدس.


عملیات خیبر در روز سوم اسفند سال 1362 با رمز یا رسول ا... (ص) آغاز شد که در جبهه هور الهویزه شمال بصره بود .
منطقه عملیات در شمال بصره قرار دارد که از شمال به العزیز و از جنوب به نشوه و طلائیه و از غرب به جاده العماره – بصره و از شرق به حاشیه ساحلی هور که نزدیک جاده سوسنگرد – طلائیه است منتهی می شود .این موقعیت ها در خشکی شرق دجله و جنوب جزایر مجنون و داخل هور قرار دارد .
 

نیروهای خودی شرکت کننده در عملیات سپاه و ارتش بودند.
روند عملیات در سه مرحله اجرا شد :


مرحله اول 
قرارگاه نجف( سپاه)  نیروهای خود را در تنگه و شهر القرنه و جاده بصره – العماره و نیز جزایر شمالی و جنوبی مجنون مستقر کرد .
قرارگاه خاتم  در محور زیدوارد عمل شد که در این مرحله عملیات ناموفق بود.


مرحله دوم 
در این مرحله پیشروی به سمت نشوه به دلیل لو رفتن اطلاعات ناموفق شد .


مرحله سوم
تثبیت موقعیت در جزایر مجنون
بمباران شیمیایی به صورت گسترده توسط عراق
از مهمترین دلایل انتخاب این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد :


الف- مهمترین نقاط هور جزایر شمالی و جنوبی مجنون هستند .
ب- از نظر اقتصادی و نظامی بسیار با اهمیتند .
ج- رودخانه دجله از مهمترین نقاط این منطقه است .
د- پل العزیز و القرنه و نشوه که بر روی جاده العماره بصره قرار دارند .
از اهداف این عملیات می توان به حفظ جزایر مجنون جنوبی و شمالی –العزیز – القرنه – نشوه – طلائیه اشاره کرد ولی در عمل آنچه که حاصل شد این بود که فقط جزایر مجنون حفظ شدند .همینطور آزاد کردن 1000 کیلومترمربع در هور و 140 کیلومترمربع در جزایر مجنون و 40 کیلومترمربع در طلائیه از نتایج این عملیات بود .


اهداف یگان مانوری :
یگان های ارتش پس از عبور از خط می بایستی روی پل نشوه به یگان های سپاه ملحق شده و در مرحله سوم برای حمله به بصره طرح ریزی صورت می گرفت .در واقع پل نشوه مرحله پایانی عملیات خیبر بود .
سپاه هم برای تصرف اهداف عملیات 5 قرار گاه تشکیل داد که هرکدام هدف خاصی داشتند 
شهدای شاخص عملیات :


فرمانده لشکر 27 محمد رسول ا...شهید محمد ابراهیم همت
جانشین لشکر 31 عاشورا شهید حمید باکری
قائم مقام لشکر 27 محمد رسول ا... شهید اکبر زجاجی
معاون عملیات لشکر 31 عاشورا شهید یاغچیان 


از ابتکارات این عملیات می توان به ساخت پل خیبر توسط شهید مهندس بهروز پور شریفی اشاره کرد که برای وصل کردن ساحل شرقی هورالهویزه به جزایر مجنون طراحی و ساخته شد . از ویژگی های بارز این پل شناور بودن آن رو آب است . امروزه طرح این پل در دانشکده های مهندسی مورد تدریس قرار می گیرد.

5I0FxKzC1GyT

 
یکی از شهدای عملیات خیبر شهید محمد اکبری نام دارد. این شهید بزرگواردر هشتم خرداد 1345 در شهر اسپرورین از توابع شهر تاکستان استان قزوین به دنیا آمد . . تا چهارم ابتدایی درس خواند. کارگر چوب‌بری بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. هفتم اسفند ۱۳۶۲، در جزیره مجنون عراق به شهادت رسید. پیکرش مدت‌ها در منطقه بر جا ماند و سال۱۳۷۵ پس از تفحص در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپرده شد.  

7W9IEG6URQoQ


  قسمتی از وصیت نامه شهید :  

با درود و سلام گرم به پیشگاه مقدس                                                            

بقیه الله الاعظم و نایب بر حقش مرجع مجاهد، پیر جماران، و همچنین به تمامی شهیدان راه الله که همانند شیر ،حماسه آفریدند و در راه معبودشان شربت شهادت را نوشیدند که اگر این شهیدان نبودند و فداکاری آنان نبود، ما زندگی ذلت بار و ننگین داشتیم و زیر بار بیگانگان بودیم .درود خدا بر ارواح پاک این شهیدان راه حق که در جوار حق روزی می‌خورند و کامیاب می‌باشند .ما با خدای خود پیمان می‌بندیم که راه مقدس این شهیدان را ادامه دهیم.

۳۰/۱۰/۱۳۶۲. محمد اکبری

 

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار