مبنای گرفتن شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، برای مثال در یکی از دانشگاه مبنای اخذ شهریه وابسته به نوع رشته(انسانی، فنی، پایه) است و در برخی دیگر از دانشگاه‌ها فارغ از نوع رشته، از همه دانشجویان مبلغ ثابتی دریافت می‌شود.

طبق تقویم آموزشی دانشگاه‌ها در ترم تابستان، اکثر دانشگاه‌ها ۱۶ و یا ۲۳ تیرماه به عنوان روز آغاز کلاس‌های حضوری تعیین شده است و دانشجویان باید در 6 هفته متوالی در کلاس‌های درسی حاضر شده و پس از آن بر صندلی‌های امتحانی تکیه بزنند.

* اندر مصائب شرکت در ترم تابستان!
ترم تابستان با سختی‌ها و مشکلات بسیاری همراه است. گرمای هوا و احتمالا ضعیف بودن سیستم سرمایشی دانشگاه‌ها، برگزاری فشرده ترم، طولانی بودن ساعات حضور در کلاس‌ها، عدم ارائه تسهیلات رفاهی(خوابگاه، غذا، ایاب و ذهاب و...) در اکثر دانشگاه‌ها و... از جمله سختی‌های شرکت در ترم تابستان است که ممکن است باعث نارضایتی دانشجویان شود. اما یکی دیگر از عوامل که قطعا موجب نارضایتی و تکدر خاطر دانشجویان است، «شهریه» در نظرگرفته شده دانشگاه‌ها برای شرکت در ترم تابستان است، شهریه‌هایی که سال به سال افزایش پیدا می‌کند و دانشجویان نسبت به این موضوع گلایه دارند.

از همین رو، در این گزارش به بررسی شهریه ترم تابستانی دانشگاه‌ها پرداخته‌ایم و آنها را با هم مقایسه کرده‌ایم.

* جزئیات شهریه ترم تابستان دانشگاه‌ها در سال ۹۷
اولین نکته‌ای که درباره شهریه ترم تابستان دانشگاه‌ها مهم به نظر می‌رسد این است که در برخی از دانشگاه‌ها، صرفا شهریه متغیر از دانشجویان دریافت می‌شود ولی در برخی دیگر از دانشگاه‌ها، هم «شهریه ثابت» اخذ می‌شود و هم «شهریه متغیر». از طرفی دیگر مبنای گرفتن شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، برای مثال در یکی از دانشگاه مبنای اخذ شهریه وابسته به نوع رشته(انسانی، فنی، پایه) است و در برخی دیگر از دانشگاه‌ها فارغ از نوع رشته، از همه دانشجویان مبلغ ثابتی دریافت می‌شود.

در ادامه به بررسی شهریه دانشگاه‌ها در ترم تابستان می‌پردازیم:

* شهریه ترم تابستان دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید بهشتی با صدور اطلاعیه‌ای در پایگاه اینترنتی این دانشگاه به آدرس sbu.ac.irشهریه ترم تابستان سال ۹۷ را منتشر کرد. مطابق اطلاعیه منتشرشده، شهریه دروس گروه علوم انسانی با سایر گروه‌ها(علوم پایه، مهندسی و غیره) متفاوت است و از طرفی شهریه انواع دروس ارائه شده به دروس عمومی، پایه نظری، اصلی یا تخصصی و دروس عملی تقسیم شده که هرکدام شهریه‌ای مجزا دارد.

در ادامه جدول شهریه ترم تابستان دانشگاه شهید بهشتی آمده است:

شهریه ترم تابستان سال ۹۷ دانشگاه شهید بهشتی

براین اساس، با توجه به اینکه عموم دانشگاه‌ها اجازه اخذ ۶ واحد درسی در تابستان را می‌دهند، بنابراین با فرض اینکه دانشجویی قصد دارد یک درس عمومی(۲ واحد)، یک درس پایه(۲ واحد) و همچنین یک درس اصلی(۲ واحد) را در ترم تابستان دانشگاه شهید بهشتی بگذراند، باید شهریه‌ای در حدود ۶۰۰ هزار تومان پرداخت نماید که رقم بسیاری بالایی است و عموم دانشجویان توانایی پرداخت آن را ندارند.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در تابستان 97 صرفا شهریه دروس متغیر را دریافت خواهد کرد و شهریه‌ای با نام شهریه ثابت از دانشجویان اخذ نمی‌شود. هرچند دانشجویان از سراسر کشور می‌توانند با توجه به شرایط و ضوابط، در ترم تابستان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ثبت‌نام نمایند، با این حال این دانشگاه به طور خاص ویژه دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های فرهنگیان است.

در ادامه جدول شهریه ترم تابستان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی آمده است:

برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید

* شهریه ترم تابستان دانشگاه فسا
دانشگاه فسا نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه اصفهان
دانشگاه اصفهان نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه شیراز
دانشگاه شیراز نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه فردوسی
دانشگاه فردوسی نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه سیستان و بلوچستان
دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه یزد
دانشگاه یزد نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه کاشان
دانشگاه کاشان نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

* شهریه ترم تابستان دانشگاه صنعتی شاهرود
دانشگاه صنعتی شاهرود نیز طی اطلاعیه‌ای شهریه ترم تابستان را اعلام کرده است.

 

 
 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار