در حالی بیش از چهار میلیون دانشجو سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند و در سر کلاسهای درس حاضر می شوند که هنوز وزارت علوم وزیر ندارد و گزینه پیشنهادی وزارت علوم، احتمالا تا اواخر مهر ماه در مجلس تعیین تکلیف می شود.

روز سه شنبه 17 مرداد در حالی روحانی رئیس جمهور اسامی وزرای کابینه دوازدهم را به مجلس معرفی کرد که نام وزیر علوم در بین اسامی وزرا دیده نمی شد. به عبارتی رئیس جمهوربجای معرفی 18 وزیر، 17 وزیر را به مجلس معرفی کرد.

 ظاهرا رئیس جمهور علی خاکی صدیق رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم در نظر گرفته بود و حتی نام وی در لیست وزرای کابینه قرار گرفت اما شب قبل از معرفی وزرا وی از تصدی این وارتخانه انصراف داد.

در همان زمان اعلام شد که تا بررسی صلاحیت 17 وزیر در مجلس، گزینه پیشنهادی وزیر علوم هم به مجلس معرفی می شود. وعده ای که به رغم گذشت یک ماه و نیم هنوز عملی نشد.

در هر حال سال تحصیلی 96-97 در حالی آغاز می شود که آموزش عالی کشور بدون متولی و وزیر است.

به عبارت دیگر بیش از چهار میلیون دانشجو در حالی اول مهر را آغاز می کنند و در سر کلاسهای درس حاضر می شوند که دولتدوازدهم هنوز یک نفر را بعنوان وزیر علوم در نظر نگرفته است.

البته آن طوری که بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس می گوید، چهار میلیون دانشجو نه تنها در ابتدای سال تحصیلی بلکه حداقل در یک ماه اول سال هم وزیری نخواهند داشت.

نعمتی درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی علوم گفت: در صحبتی که با آقای واعظی مسئول دفتر رئیس‌جمهور داشتم، وی گفت که تمام تلاش‌مان این است که تا اواسط مهرماه وزیر را معرفی کنیم.

اگر گزینه پیشنهادی وزارت علوم اواسط مهر به مجلس معرفی شود، بررسی صلاحیت این گزینه پیشنهادی رئیس جمهور حداقل یک هفته در مجلس طول می کشد و اگر فرد معرفی شده بتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد، بدین ترتیب وزارت علوم حداقل در ماه اول سال تحصیلی جدید وزیری نخواهد داشت.

اگر گزینه معرفی شده وزارت علوم در اواسط مهرماه رای اعتماد مجلس را کسب نکند، معلوم نیست که سال تحصیلی جدید چه زمانی صاحب متولی و وزیر خواهد شد.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار