قابل‌توجه دانشجویان و داوطلبان کنکوری؛

کدخبر: 2553

هزینه خرید این کتاب‌ها که اکثر در دروس تخصصی پیشنهاد می‌شوند، خصوصا در رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی آنقدر سنگین است که حتی می‌توان پیشنهاد داد که صندوق رفاه دانشجویان وامی جداگانه برای تهیه کتاب دانشجویان درنظر بگیرد و یا دست کم برای ارائه تخفیف به دانشجویان توافق شود.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان، علی‌الخصوص دانشجویان جدیدالورود، در همه مقاطع تحصیلی، تهیه کتاب‌هایی است که اساتید دانشگاه برای مطالعه و امتحانات پایان ترم پیشنهاد می‌کنند. هزینه خرید این کتاب‌ها که اکثر در دروس تخصصی پیشنهاد می‌شوند، خصوصا در رشته‌های فنی و مهندسی و پزشکی آنقدر سنگین است که حتی می‌توان پیشنهاد داد که صندوق رفاه دانشجویان وامی جداگانه برای تهیه کتاب دانشجویان درنظر بگیرد و یا دست کم دانشگاه‌ها با مراکز انتشار کتب برای ارائه تخفیف به دانشجویان توافق کنند.

به هر حال، با توجه به فراهم نشدن شرایط فوق، در ادامه قصد داریم راه‌هایی را که می‌توانید کتب دست دوم دانشگاهی را با قیمت‌هایی بسیار پایین خریداری کنید را پیشنهاد دهیم:

 

مرکز تبادل کتاب مرکزی برای مبادله کتاب است که دویست هزار جلد کتاب را در خود جای داده و به افراد امکان می‌دهد تا کتاب‌های خود را با کتاب‌های دیگران تعویض کنند. گردش کار در این مرکز که توسط جمعی از علاقمندان به حوزه کتابخوانی راه‌اندازی شده به این ترتیب است که امکان «تبادل کتاب با کتاب» فراهم شده است اما افرادی که کتابی برای مبادله ندارند نیز می‌توانند با پرداخت وجه نقد، اعتبار دریافت کرده و از کتب عرضه شده، کتاب‌های مورد نظر خود را با تخفیف‌های وِیژه 30، 50 و 70 درصد انتخاب کنند.

دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز تبادل کتاب، کتاب‌های مدنظر خود را جست و جو کنند. در ضمن قادر خواهید بود که پس از اینکه درس و ترم موردنظر را با موفقیت پشت سر گذاشتید، کتاب‌های خود را در همین مرکز تبادل کنید و آنها را به فروش برسانید. البته پیشنهاد می‌شود که به صورت حضوری در این مرکز حضور پیدا کنید و کتاب‌های خود را پیدا کنید، چراکه ممکن است سایت این مرکز به خوبی بروزسانی نشود و شما از یافتن کتاب‌های خود ناامید شوید.

* آدرس مرکز تبادل کتاب: خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مظفر شمالی پشت پاساژ کامپیوتر رضا

* شماره تماس: 66177892

* آدرس اینترنتی: tabadolketab.com

 

با توجه به گسترش دسترسی به اینترنت در ایران، خرید و فروش کتاب به صورت مجازی، اقدامی عجیب و دور از ذهن به حساب نمی‌آید، در ادامه 2 سایتی که می‌توانید کتاب‌های دانشگاهی را از آنجا تهیه کنید را معرفی خواهیم کرد:

1) سایت دیوار
کاربران فضای مجازی به خوبی با سایت «دیوار» آشنایی دارند و حتی ممکن است سابقه خرید و فروش در آن را هم داشته باشند. در دیوار کاربران مستقیماً با هم تماس می‌گیرند و هیچ واسطه‌ای در این میان وجود ندارد، بنابراین دانشگاهیان هم می‌توانند با مراجعه به این سایت و جست و جوی کتب خود، با فروشنده آن تماس گرفته و ضمن اطلاع از جزئیات آگهی حتی تخفیف بیشتری را دریافت کنند.

دانشجویان می‌توانند پس از اینکه ترم درسی را پشت سر گذاشتند و نیازی به کتاب‌های خریداری‌شده نداشتند، از طریق همین سایت کتب خود را مجددا به فروش برسانند و قسمتی از هزینه‌ای که بابت خرید کتاب کرده‌اند را جبران نمایند.

2) سایت شیپور
یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن کتاب‌های دانشگاهی خود را با قیمتی پایین تهیه کنید سایت خرید و فروش شیپور است. خرید و فروش در این سایت شباهت زیادی به سایت دیوار دارد و با جست و جویی ساده می‌توانید به کتب مورد نظر خود دست پیدا کنید و بدون واسطه آن را از فروشنده دریافت نمایید.

برای مثال کافی است در قسمت جست و جوی سایت شیپور، عبارت «کتاب دانشگاهی» را وارد نمایید تا در نتیجه این جست و جو با صفحات متعددی پیرامون این موضوع مواجه شوید و کتاب مورد نظر خود را یافت کنید.

 

 بی‌شک دانشجویانی که از میدان انقلاب تهران و کتاب‌فروشی‌های آن گذر کرده باشند، به خوبی می‌دانند یافتن کتاب‌های دست دوم در این محل، کار چندان دشواری نیست. کافی است قدم‌زنان از مقابل کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب عبور کنید تا آن وقت صدای مغازه‌داران را بشنوید که فریاد می‌زنند: «کتاب دست دوم دانشگاهی یا کنکوری می‌خواهید تشریف بیارید فلان پاساژ». وقتی درخواست یکی از آنها را قبول کنید و وارد مغازه شوید، خواهید دید با دنیایی از کتاب‌های دست دوم مواجه می‌شوید که از نظر شما در اوج کج‌سلیقگی و بی‌نظمی چیده شده‌اند و فکر می‌کنید یافتن کتاب مدنظرتان در بین آن همه کتاب، نشدنی است. اما ناگهان متوجه می‌شوید آن مغازه‌دار به خوبی از محل کتاب‌های شما خبر دارد و شما را در یافتن کتاب مدنظرتان راهنمایی خواهد کرد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید کتاب‌های دانشگاهی یا کنکوری خود را با قیمتی ارزان‌تر بخرید حتما به کتاب‌فروشی‌های خیابان انقلاب سری بزنید.

 

پیشنهاد «خبرنامه دانشجویان ایران» به تشکل‌های دانشجویی و یا انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها، جهت برنامه‌ریزی بهتر برای استقبال از دانشجویان، برپایی نمایشگاهی برای «تبادل کتاب» است. البته اجرای ایده تبادل کتاب‌های درسی دانشجویان با یکدیگر، مربوط به روز استقبال از دانشجویان جدیدالورود نیست و بهتر است در هفته‌های دوم یا سوم مهرماه انجام شود. از طرفی باید در نظر داشت که برگزاری این برنامه در فضای مجازی هم امکان‌پذیر است و هم‌اکنون بسیاری از دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی چون «اینستاگرام» و یا «تلگرام»، مبادرت به تبادل کتاب با یکدیگر می‌کنند.(توضیحات بیشتر درباره ایده تبادل کتاب را ایـــــــنجا بخوانید)

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار