کدخبر: 2444

قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی، وارد فاز تحریمی و افزایش فشار شد.

با پشت سر گذاشتن چند هفته پر تنش، شاهد هدایت پرونده تنش آمریکا و کره‌شمالی به سمت و سوی دیگر هستیم. پس از آنکه «کیم جونگ اون» رهبر جوان کره‌شمالی، جزیره گوام و پایگاه نظامی ایالات متحده را تهدید به حمله موشکی کرد، مجدداً واشنگتن چین را تحت فشار قرار داد تا بتواند علاوه بر کُند کردن سرعت تنش‌ها؛ پکن را به عنوان یک تضمین وارد این مجادله نظامی – سیاسی کند.

اما ماجرا از زمانی وارد فضای تازه می‌شود که پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت در ۱۴ مرداد ماه علیه کره شمالی، چین نسبت به کره‌شمالی وارد فاز تحریمی و افزایش فشار شد. به گونه‌ای که پکن اعلام کرد ورود ذغال‌سنگ، آهن و غذای دریایی از کره شمالی را متوقف خواهد کرد.

از این جهت روز گذشته آژانس خبری پیونگ‌یانگ اعلام کرده است که رهبر کره‌شمالی عملیات موشکی علیه گوا را به تاخیر انداخته است و طرف آمریکایی‌ هم بحث «مذاکرات» دو جانبه را مطرح کرده است.
از این جهت به نظر می‌آید با توجه به فعل و انفعالات شکلی و ماهوی دو طرف وارد فاز "سکون" شده‌اند که تنها دست‌ها از روی ماشه برداشته شده است. 

این در حالیست که نیروهای نظامی آمریکا و ژاپن رزمایش مشترک ۱۸ روزه‌ای را در جزیره «هوکایدو» آغاز کردند که گفته شده این رزمایش از قبل برنامه‌ریزی شده است.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار