کدخبر: 668

تامین معیشت و کسری درآمدی یکی از مهم ترین دغدغه ها و مسائلی است که می توان از آن به عنوان چالش دائمی زندگی کارگران یاد کرد، به نحوی که این موضوع باعث دو یا چند شغله شدن کارگران شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی قزوین خبر؛ نمایندگان کارگران می‌گویند افزایش قیمت کالاها دربهار باعث می‌شود تا قدرت خرید متوسط دریافتی ۱.۲ میلیون تومانی آنها در سال ۹۴ تضعیف شود.

 حداقل دریافتی افراد مجرد در سال گذشته با سابقه کار پایین ۷۲۹۳۰۰ تومان بود، افراد متاهل با یک فرزند ۷۸۴۷۸۸ تومان و افراد متاهل با دو فرزند نیز ۸۴۵۶۷۶ تومان بوده است. در عین حال؛ علی ربیعی وزیر کار اعلام کرده بود متوسط دریافتی هر نیروی کار در سال گذشته یک میلیون تومان بوده است.

برای سال جاری مصوبه جدید شورای عالی کار، افزایش هایی را در نظر گرفته به نحوی که حداقل دریافتی یک نیروی تازه کار مجرد ۸۹۲۴۳۰ تومان، شاغلان متاهل با یک فرزند ۹۶۳۶۷۱ تومان و افراد شاغل با دو فرزند نیز ۱۰۳۴۹۱۲ تومان شده است.

طبق آنچه که به مجموع دریافتی های نیروی کار در سال جاری افزوده شده، می توان انتظار داشت که متوسط دریافتی کارگران در سال جاری از یک میلیون تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان افزایش یابد که طبق روال موجود از در اولین پرداختی آن نیز اعمال  خواهد شد.

 

تعیین دستمزد حقوق کارگران

طبق ماده ۴۱ قانون کار، تعیین دستمزد سالیانه کارگران باید بر مبنای نرخ تورم موجود و معیشت کارگران تعیین شود اما در طول سال های اخیر هیچگاه نرخ های بالای تورم مبنای تعیین مزد کارگران قرار نگرفت و همواره حداقل های تعیین شده کمتر از نرخ تورم سالیانه اعلامی بانک مرکزی بوده است.

تامین معیشت و کسری درآمدی یکی از مهم ترین دغدغه ها و مسائلی است که از آن به عنوان چالش دائمی زندگی کارگران یاد کرد، به نحوی که این موضوع باعث دو یا چند شغله کارگران شده و طبق آمارهای رسمی مرکز آمار ایران نیز هم اکنون چیزی نزدیک به ۵۰ درصد کل شاغلان کشور در ماه بیش از ۴۹ ساعت کار می کنند که همان انجام اضافه کاری است.

از سویی، دغدغه دیگر که در طول سال های اخیر با شدت بیشتری خود را نشان داده، افزایش مستمر قیمت ها، بالا رفتن نرخ تورم و از دست رفتن اندک قدرت خرید جدید ایجاد شده به واسطه افزایش دستمزدها در همان روزهای ابتدایی هر سال بوده که این مسئله باعث شده نمایندگان کارگران بگویند دریافتی نیروی کار تنها تامین کننده هزینه های حداکثر ۱۰ روز اول ماه خانوار کارگری است و آنها برای گذراندن دو سوم ماه خود با مشکلات فراوانی روبرو هستند

 

حقوق فعلی کارگران

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور اظهارداشت : متاسفانه در شرایط فعلی حداقل دستمزد ۶۰۹ هزارتومانی کارگران حتی تامین کننده یک سوم هزینه های ماهیانه خانوارهای کارگری نیز نیست. به صورت کلی در قالب بسته پیشنهادی که تدوین خواهیم کرد، موضوع تامین معیشت به ویژه در ۱۶ قلم کالای اساسی مورد نیاز خانوار کارگری مورد توجه است. بررسی ها نشان می دهد هم اکنون هزینه های ماهیانه یک خانوار ۴ نفره کارگری حدود ۳ میلیون تومان است.

عباسی تصریح کرد: در حال حاضر، ۷۰ درصد تولیدات داخلی از سوی کارگران مصرف می شود؛ بنابراین افزایش قدرت خرید کارگران می تواند تاثیر مستقیمی در افزایش تولیدات داخلی نیز داشته باشد.

وی تاکید کرد: در موضوع تامین معیشت کارگران خیلی نیازی به آمار و ارقام نیست چون خیلی از هزینه ها مشخص است و همه آن را می بینند. وقتی قیمت نان افزایش یافته دیگر نمی توان تاثیر آن را در زندگی کارگران محاسبه نکرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار