حقیقتا آرزوی قلبی همه ما این است که دولت در اینکار موفق شود و حتی دلار را ۴۲۰۰ریال کند ،این را از ته دل آرزو می کنم .حالا هم امیدوارم همین مقدار اقدام دولت ،ثبات نسبی به بازار بدهد و آرامش را به جامعه برگرداند. اما جفاست اگر نگوییم که دولت در این چند ماه و بخصوص در این چند روز با مردم چه جفایی کرد و این سناریو چه چیزهایی در پشت پرده داشت.

حسین شمسیان: اسحاق جهانگیری از تدبیر دولت پرده برداشت و از فرمان رئیس جمهور در جهت تثبیت نرخ دلار برای همه درخواستهای اقتصادی و مشروع با نرخ ۴۲۰۰ تومان خبر داد.

حقیقتا آرزوی قلبی همه ما این است که دولت در اینکار موفق شود و حتی دلار را ۴۲۰۰ریال کند ،این را از ته دل آرزو می کنم .حالا هم امیدوارم همین مقدار اقدام دولت ،ثبات نسبی به بازار بدهد و آرامش را به جامعه برگرداند. اما جفاست اگر نگوییم که دولت در این چند ماه و بخصوص در این چند روز  با مردم چه جفایی کرد و این سناریو چه چیزهایی در پشت پرده داشت.

در بودجه ۹۷، هر دلار ۳۳۰۰تومان پیشنهاد شده بود که در کش و قوس ها،۴۰۰۰تومان تثبیت شد. در این چند وقت هرچه بیشتر فروخته شد به جیب دولت رفت و کسر بودجه قبل و بعد را جبران کرد،البته از صدقه سر  ورشکستگی مردم! مابه التفاوت نرخ دلار در بودجه و فروش دیروز تهران حدود ۲۰۰۰ تومان بود که یگانه ذینفع آن بانک مرکزی بود. حالا معلوم نمی شود که چرا این جلسه مهم، با این مقدار تاخیر برگزار شد!؟

دولت بعد از این و حتی مشروط به کنترل بازار آشفته ارز،باز هم از محل نرخ جدید، به ازای هر دلار ۲۰۰تومان سود خواهد برد! یعنی باز هم از محل فقیر شدن مردم،دولت مشکل مالی خودش را حل خواهد کرد!کدام مشکل!؟

به جز کسر بودجه (که آقای نوبخت اسمش را گذاشته"عدم تحقق درآمد"!!» دولت حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی کشور بدهکار است و با گذشت زمان سررسید،توان پرداخت آن را نداشته است! البته دست دولت همچنان در کیسه بانک ها است!در چنین شرایطی،آشوب این چند وقت و سود آینده،لااقل بخشی از مشکل دولت برای تامین پول بانک ها را حل نخواهد کرد!؟

فارغ از منطق دولت در رسیدن به عدد ۴۲۰۰تومان،تخصیص آن برای همه نیازها،اگر خیانت نباشد،قطعا در مسیر توسعه سوداگری و گرانی مواد اولیه بخصوص در صنایع و تولیدات کلیدی خواهد بود.یعنی  دارو و مرسدس بنز همه و همه با دلار ۴۲۰۰تومانی وارد می شود!! شما از صحبت آقای جهانگیری چیزی جز این فهمیدید!؟

و بالاخره محدودیت منابع ارزی باعث خواهد شد دولت ناچار به اولویت بندی و رد و قبول درخواست ها شود. یعنی بازار سیاه ارزی همچنان وجود خواهد داشت و نقش دلالان مرتبط با بانک مرکزی(همانند بابک زنجانی در دوره سازندگی) برجسته تر خواهد شد! طبیعتا در آن بازار سیاه،قیمت ها به فرمان آقای رئیس جمهور اهمیتی نمی دهد!

بازهم آرزو می کنم ثبات به بازار ارز برگردد، اما شعبده بازی با مردم،بی معرفتی و جفاست.

ارسال نظرات

آخرین اخبار