عضو کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده باید در تاریخ مقرر تمدید یا جایگزین شود چرا که قانون جایگزین آماده نیست، گفت: در کشور ما قوانین آزمایشی زیادی وجود دارد اما دولت برای ارائه به موقع لایحه وقت نمی‌گذارد.

عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس، با اشاره به بررسی قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس گفت: در حال حاضر بحث اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس مطرح است چراکه قانون مذکور باید در تاریخ مقرر تمدید یا جایگزین شود و فعلاً هم قانون جایگزین آماده نیست.

وی با اشاره به اینکه موضوع اصلاح در حال پیگیری است، افزود: در بحث ارزش افزوده انتقادات زیادی در نحوه توزیع درآمدهای ناشی از آن وجود دارد، این درآمدها رقمی حدوداً 30 تا 35 هزار میلیارد تومان است؛ در این خصوص مجلس اصرار دارد تا بر مبنای عاقلانه‌تری در اصلاحیه جدید، اصلاح شود.

پاپی‌زاده ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی، در یک استان و منطقه‌ای که تولید وجود دارد، کل آن منطقه تحت تاثیر این تولید قرار دارند اما در کسب درآمد ناشی از ارزش افزوده، با توجه به قانون قدیم، 70درصد برای تولید و  30 درصد نیز برای کل استان است؛ در واقع توزیع ناعادلانه‌ای اتفاق افتاده که باید اصلاح شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در تعریف قانون آزمایشی گفت: از آنجا که قرار است یک قانون برای بار اول اجرا شود، در ابتدا قانونی مصوب می‌شود، سپس یک بازه زمانی برای اجرای آن در نظر گرفته خواهد شد تا در این مدت اشکالات آن مشخص شود، پس از مشخص شدن این اشکالات، اصلاح قانون آزمایشی شروع می‌شود.

پاپی‌زاده ادامه داد: در خصوص قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده نیز اشکالاتی در بازار، قسمت توزیع ارزش افزوده و مصرف آن برای فعالیت‌های مختلف عمرانی و اقتصادی وجود دارد؛ این اشکالات در حال حاضر استخراج شده است. با این اصلاحات انتظار داریم قانون آزمایشی تکمیل و نواقص آن برطرف شود و بتوانیم به عنوان یک قانون کامل و جامع آن را اجرا کنیم.

وی با اشاره به ضرورت اصلاح این قانون افزود: اگر قانون اصلاح نشود، نباید بیشتر از یک سال آن را تمدید کنیم؛ اما اگر اصلاحات انجام شد اشکالی ندارد قانون اصلاح شده را ابلاغ کنیم.

این نماینده مجلس در پایان گفت: متاسفانه در کشور ما قوانین آزمایشی زیادی وجود دارد که برای مدت مشخصی ابلاغ شده است، اما به دلیل آنکه دولت معمولا وقت نمی‌گذارد که لایحه را به موقع ارائه دهد، یعنی لایحه‌ای که در آن اشکالات در مدت اجرای آزمایشی پیدا شده و در لایحه جدید باید اصلاح شود، در نتیجه لایحه اصلی و کامل به موقع به مجلس ارائه نمی‌شود و در نتیجه نمایندگان مجلس با کمبود وقت مواجه خواهند شد به گونه‌ای که در یک شرایط پایانی و دقیقه نود، مجبور به تمدید آن می‌شوند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار