به قلم سردبیر

کدخبر: 1300

بررسی ریشه های تحریم و راهکارهای مقابله با آن، نقشه راهی است که بارها توسط رهبر انقلاب ترسیم شده است

سرویس اقتصادی قزوین خبر

بدون شک یکی از مهمترین و اساسی ترین دغدغه های هر جامعه ای توجه به مسائل اقتصادی است. اقتصادی که با رونق آن یک جامعه پویا و بانشاط خواهد شد و با رکود آن معضلات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را علاوه بر فشار اقتصادی به همراه خواهد داشت.

از این رو است که مسئولین نظام ، بالاخص مقام معظم رهبری در سال های اخیر و با شدت گرفتن تحریم های اقتصادی  ناحق علیه مردم ایران، راه های برون رفت از این گردنه پر پیچ و خم را برای همگان ترسیم و تبیین می کنند.

مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر در سخنان خود بارها بر مساله «اقتصاد» و «جنگ اقتصادی» که دشمنان در راستای مقابله با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته‌اند، تاکید کردند و راهکارهای مقابله با آن را نیز بارها گوشزد کرده‌اند و حتی در نامگذاری‌های‌شان برای سال‌ها نیز این موضوع را مدنظر قرار داده‌اند، به نحوی که مشاهده می‌کنیم در سال‌های اخیر سالی را به عنوان سال حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف، سال بعد از آن همت مضاعف، کار مضاعف. و پس از آن را سال جهاد اقتصادی و امسال را به نام سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی معرفی نمودند. اگر در طول این سال ها نگاهی گذرا نیز به بیانات ایشان داشته باشیم به دو کلید واژه «اقتصاد» و «علی رغم تحریم» بر می خوریم. بیاناتی که در جلسات گوناگون و در میان اقشار مختلف مردم ایراد شده است ، که این خود بیانگر نقش مهم این دو کلید واژه بر تمامی شئون زندگی است.

نقش تحریم بر اقتصاد

اکثر قریب به اتفاق کارشناسان مسائل اقتصادی ، نقش تحریم های یک جانبه علیه هر دولتی را فلج کننده می دانند که در نهایت به سرسپردگی آن دولت در برابر قدرت های اقتصادی منجر می شود. اما در کشور ما که به گواه تاریخ ، تحریم ها دهه چهارم خود را آغاز کرده است تاکنون، نتوانسته است نه تنها فلنج کننده باشد که حتی بازدارنده هم نبوده است.

شاید بهترین شاهد عینی این موضوع بورس فعال و پررونق تهران در میان دیگر بورس های منطقه باشد و همچنین بالا رفتن سرمایه گذاری خارجی در کشور که در طی سال های جهاد اقتصادی به بالاترین حجم خود در طول تاریخ رسیده است.

  تحریم از تولد تا کنون ...

همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران آغاز شد و دولت آمریکا در زمان کارتر با مسدود کردن دارایی‌های ایران در آمریکا و ممنوعیت فروش سلاح به ایران آن را آغاز کرد. به این تحریم‌ها در دوره ریگان و جورج بوش پدر هم افزوده شد.

بعدها روال کار چنین شد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران به تصویب مجلسین سنا و کنگره نیز می‌رسید بویژه در دوره کلینتون با فروپاشی شوروی و تلاش آمریکا برای مهار تحولات جهانی و تک قطبی کردن دنیا و جهان و تحریم ایران به صورت یک استراتژی برای آمریکا خودنمائی کرد و براساس قانون «داماتو» ممنوعیت سرمایه‌گذاری و وضع قانون تحریم سرمایه‌گذاری بیش از 20 میلیون دلار در طرح‌های نفت و گاز ایران و تحریم تجاری جزء سیاست‌های آمریکا شد.

پس از وقوع حادثه 11 سپتامبر 2001 جورج بوش پسر رئیس‌جمهور افراطی و جنگ‌طلب آمریکا ایران را محور شرارت نامید و دو سال بعد که ایران برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز‌ خودش را مطرح کرد او اعلام کرد موضوع هسته‌ای ایران آخرین تیر در ترکش برای آمریکا است و تلاش کرد فشارهای جهانی را بر علیه ایران تشدید کند. حکام آمریکا از آن پس با اعمال زور در آژانس هسته‌ای با کسب همکاری شورای امنیت سازمان ملل متحد اجماع‌سازی بر علیه ایران و گسترش تحریم‌ها، آنهم از راه تحریم بر شرکت‌های طرف همکاری با ایران باج‌خواهی و زورگوئی بر علیه ایران را استمرار بخشیدند.

  در دوران ریاست جمهوری اوباما که تعلق به حزب دموکرات آمریکا دارد و جزء کبوتران در اصطلاح رایج سیاسی محسوب می‌شود و علی‌رغم خوشبینی اولیه بعضی مقامات ایران به ایشان و استمالت از او با نامه‌نگاری خاص، چهار نوع تحریم با محوریت آمریکا بر علیه ایران به انجام رسید:

  • تحریم‌های همه جانبه و در عین حال یک جانبه خود آمریکا
  • تحریم‌های سازمان ملل و صدور قطع‌نامه‌های متعدد علیه ایران
  • تحریم‌های یک جانبه اروپا که در راستای تحریم‌های شورای امنیت و آمریکا برای هم‌پوشانی خواسته و اراده مقامات آمریکائی به انجام رسیده و تنگناهای قابل توجهی پدیدار ساخته است.
  • تحریم‌هایی که به شکل ویژه بنا به درخواست آمریکا و اروپا از سوی برخی کشورهای دیگر صورت می‌گیرد. 

ایران در بن بست ؟

همان گونه که گفته شد نزدیک به 4 دهه تحریم های همه جانبه که به قولی حتی یک روز آن می توانست یک کشور را نابود کند بر کشور و مردم ایران تحمیل شده است.

مردمی که سال به سال و روز به روز آب دیده تر شده و خود را برای روزی سخت تر آماده می کنند. ولی راز این مقاومت چیست؟ و آیا ایران در بن بست قرار دارد؟

با قدری تامل به بیانات مقام معظم رهبری پاسخی برای این سوالات می یابیم...

« به هیچ وجه ما در بن‌‌‌بست نیستیم؛ به هیچ وجه با مشکلاتى که ما را از تصمیم به ادامه‌‌‌ى راه باز بدارد، مواجه نیستیم؛ چنین مشکلاتى وجود ندارد. بله، مشکلات هست؛ اما همه‌‌‌ى این مشکلات، کوچکتر از تصمیم و اراده و هدف‌ها و آرمان‌هاى این ملت و این کشور است. در بستر نرم و راحتى نمی‌خواهیم بخوابیم و تکیه بزنیم و استراحت کنیم؛ نه، وسط میدانیم؛ اما این میدان، یک میدان دشوار و در عین حال شوق‌‌‌آفرین است؛ مثل میدان ورزش و مسابقات ورزشى. در میدان‌هاى مسابقات ورزشى خستگى هست، دلهره هم هست، اما شوق‌‌‌آفرین است. هیچ ورزشکارى از حضور در میدان مسابقه‌‌‌ى ورزشى امتناع نمی‌کند؛ بلکه با شوق می‌رود آنجا. این کار زحمت هم دارد - فشار جسمى، فشار عصبى - در عین حال ورزشکاران می‌روند. وضعیت ما اینجورى است.»

ادامه دارد...

ارسال نظرات

آخرین اخبار