در مصاحبه با یک کارآفرین مطرح شد:

کدخبر: 1153

بسیاری از بزه های امروز ریشه در بیکاری دارد و اگر هرکس به این درک برسد که ایجاد اشتغال خدمت متقابل به جامعه است، دنیایی زیبا خواهیم داشت.

سرویس اقتصادی قزوین خبر

به مناسبت  هفته کار آفرینی به سراغ یکی از کار آفرینان موفق استان رفتیم تا گپ و گفتی صمیمی داشته باشیم و از راه های موفقیت و موانع کارآفرینی بیشتر بدانیم.

حسین زارع پور، جوان آن روزها  که سودای کارآفرینی و ورود به بازار کار، پای او را به مدارس شبانه باز کرد و آغازی شد برای امروزی موفق.

در ابتدا تعریفی کوتاه از خود را برای مخاطبین ما ارائه بدهید 

من حسین زارع پور هستم ، متولد قزوین . بعد از دوران تحصیل ابتدایی با تحصیلات شبانه آغاز به کار کردم ، روزها کار می کردم و شب ها در مدارس شبانه درس می خواندم .

اولین تجربه کاریم را در کارخانه جات ریسندگی شروع کردم و بعد از اینکه تجربیات بیشتری را در حوزه های بازار و نیازهای بازار به دست آوردم در کنار تجربه ، به کار آفرینی در حوزه های مختلف از جمله گاوداری و تولیدات محصولات لبنی مشغول به کار و کار آفرینی شدم و امروز به عنوان یک کار آفرین در خدمت شما هستم.

به نظر شما امروز تا چه اندازه به کار آفرینی در کشور ما نیاز است ؟

چون من خودم اول کارگر بودم و از کارگری به کارآفرینی رسیدم ، درد و نیاز جامعه رو حس میکنم ، چون خودم نیازمند بودم. 

کار آفرین تا یک گوشه ای از حد توان خود را میتواند نیازهای شغلی موجود در جامعه را حل کرده و کار آفرینی کند ، اما کمک اصلی در حوزه اقتصادی باید از سوی دولت و مراجع ذیل صلاح صورت بگیرد .

من در جوانی حدود پنجاه سال پیش ، بیکاری را با تمام وجودم لمس کردم و به همین دلیل امروز واقعا دوست دارم که به جامعه ی خود خدمت کنم و مشکلات شغلی جوانان را حل کنم و کار آفرینی بیشتری داشته باشم.

آیا تا کنون جایی در حوزه کار آفرینی به مشکلاتی هم بر خوردید ؟ 

یکی از مشکلاتی عدیده ای که امروز تمام تولید کنندگان حوزه ی لبنیات به آن رسیده اند مشکل همکاری با اداره ی بهداشت است . متاسفانه من شرکتی در حوزه ی تولید یکی از فرآورده های لبنی را خریده ام که تا دوسال قبل از من مشغول به کار بوده اما بعد از ورود من به این شرکت هر روز اداره ی بهداشت به بهانه های کوچک جلوی تولید من را میگیرند و سخت گیری هایی که قبلا نبوده و امروزه تبدیل به سخت گیری بی موردی شده است.

خودتون هم ایده ی خاصی برای تولید داشتید ؟ و یا از تولیدات دیگران و نمونه های موجود در بازار استفاده کرده اید؟

ابتدا کار خودم را با استفاده از تولیدات دیگران و نیاز های بازار شروع کردم ، اما امروز که در حال ایجاد حوزه ی کاری جدید در زمینه ی بسته بندی هستم ، طرح های ابتکاری بسیار زیاد و جدیدی برای عرضه به بازار را دارم که این ها همه به خاطر نیاز سنجی های من از بازار است.

تعریف شما از کار آفرینی چیست ؟

از معنای لغوی این کلمه بسیار معلوم و واضح است ، کار آفرینی یعنی ایجاد کار و اشتغال زایی در جامعه ، که یک خدمت متقابل به جامعه است . من معتقدم که یکی از مشکلات و معضلات  اصلی که امروز در جامعه داریم که منجر به بروز فساد ها و دزدی ها و غیره می شود ، همه و همه ریشه در بیکاری است و اگر هر کدام از مردم درک کنند که اشتغال زایی و کار آفرینی نوعی خدمت متقابل به جامعه است ، آن وقت است که ما جامعه ی بسیار زیبایی خواهیم داشت . من از مردم خواهش میکنم که به جای اینک پول های خود را در بانک ها بگذارند ، به فکر اشتغال زایی در جامعه باشند.

آیا شما تحصیلات دانشگاهی را در کار آفرینی موثر می دانید ؟

من خودم دیپلم ندارم ، اما با اینک مدرک تحصیلی عالیه ندارم عضو هیئت مدیره یک شرکت 1500 نفری هستم که حدود 50 مهندس با تحصیلات عالیه برای من کار میکنند ، می خواستم این رو بگم که یعنی کار آفرینی مربوط به توانایی ها شخصی هر فرد است.

یا به طور مثال ، پسر من با مدرک دیپلم به عنوان یک کار آفرین با مطالعات شخصی خود مو های دام های گاوداری خود را برای آمریکا فرستاده و از نظر ژنتیکی نمونه هایی از محصولات پسرم را در آمریکا تولید می کنند و بارها از پسرم در خواست کردن که نمونه های گاوی مرغوب خود را با قیمت های بالایی برای آمریکایی ها بفرستد ، این خود یعنی نمونه های مرغوب تولیدات ما در خارج از کشور هم طرفدار دارد ، اما متاسفانه در کشور ما اصلا هیچ نوع حمایت دولتی دیده نمی شود و این خود باعث سر خوردگی خیلی از کار آفرین های دیگر هم می شود. 

در آینده ی کاری که شما برای خودتان ترسیم کرده بودید ، تا چه اندازه مسئله ی مالی و لفظ کار آفرینی برای شما اهمیت داشت ؟

من چون از ابتدا کارم را با کارگری شروع کردم ، خیلی دوست داشتم که روزی کار آفرینی کنم. 

اما من از ابتدا علاقه به کار کردن داشتم که این علاقه به کار در کنار عشق به کار آفرینی خود منجر به این شد که من بتوانم کار آفرینی کنم و چیزی که برای من اولویت بود کار آفرینی بود و هیچگاه به دنبال درآمد های آنچنان نبودم و همیشه به دنبال کارآفرینی برای جامعه و خدمت به جامعه هستم .

  • حمید نورانی 0 0 پاسخ

    با سلام خدمت دوستان عزیز
    این مصاحبه عکس و تصویر کم داره
    عزت و موفقیت یارتان

ارسال نظرات

آخرین اخبار