مسئول برگزاری طرح فصل بیداری

کدخبر: 856

برگزاری طرح و جریان فصل بیداری آنقدر برای دانش آموزان و مادرانشان جذاب بود و پی به خلاء های آموزشی و عدم آگاهی خود بردند و در پیگیری و اشتیاق ادامه طرح از مسئولین پیشی گرفتند.

سرویس اجتماعی قزوین خبر؛

تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد پیش برد و امروز علاوه بر اینکه یک فعال فرهنگی در حوزه تربیت اسلامی و خانواده است بر کرسی تدریس در دانشگاه نیز تکیه زده است.

با توجه به نزدیک شدن به برگزاری همایش بزرگ " فصل بیداری" بر آن شدیم که با سوده شهرستانی مسئول برگزاری این همایش گپ و گفتی داشته باشیم اما کلام شیوا و دغدغه های عمیق ایشان حرف را به سمت بایدها و نباید های فعالیت فرهنگی سوق داد.

بعنوان اولین سوال، نمایی کلی از "فصل بیداری" را برای ما و مخاطبین ترسیم نمایید، دلایل و نیازهای برگزاری این همایش چه بود؟

سال گذشته بود که جمعی از فعالان و دغدغه مندان مسائل خانواده گردهم آمدند و بر این نکته که "هر اتفاق فرهنگی باید از مسیر خانواده عبور کند" اتفاق نظر وجود داشت. اینکه ریشه هر اصلاح و افسادی که در جامعه رخ دهد را باید در کانون خانواده جستجو کرد ما را برآن داشت تا به فکر اصلاح رویکرد های فرهنگی در خانواده باشیم که در این میان نقش مادران بعنوان ستون خانواده و محوری ترین شخصیت در اجتماع مورد ارزیابی قرار گرفت. با انجام کارهای پژوهشی (و استفاده از نتایج پژوهش های گذشته) آفات و آسیب های اجتماعی خانواده جمع آوری و براساس آن برنامه هایی تدوین شد.

طرح و جریان "فصل بیداری" مرحله عملیاتی و اجرایی همین پژوهش ها بود و بعنوان مرحله اول جریان فرهنگی، از پسران نوجوان به همراه مادرانشان دعوت شد تا با حضور در اردوگاه شهدای علم فناوری (طلاییه) توان خود را در یک عملیات رزمی شبیه سازی شده بسنجند. 

دو نوع برنامه نیز برای آنها در نظر گرفته شده بود. اول اینکه با انجام یک شبه عملیات رزمی دانشمند هسته ای گرفتار شده در پایگاه دشمن را تحت هدایت مرکز فرماندهی آزاد کنند. دوم اینکه بستر معنوی و عاطفی برای این شبه عملیات نیز از پیش آماده شده بود.

فضای فیزیکی ایجاد شده نیز کاملا مشابه دوران دفاع مقدس آماده شده بود.از لباس گرفته تا اسلحه و مهمات مشابه که در اختیار دانش آموزان قرار داده شد. با این کار روحیه فداکاری و معنویت در کنار پرداختن به هیجانات نوجوانی در کنار هم ترکیب مناسبی از برنامه اردویی - آموزشی ساخت که حاصل آن تقویت روحیه اسکتبار ستیزی شجاعت و مقابله با دشمن مهمترین اهداف این عملیات بود.

پیش از آغاز عملیات مادران در فضایی عاطفی - معنوی و معطر به عطر ایثار و شهادت به بدرقه فرزندان خود میرفتند و در پایان با اتمام عملیات به استقبال فرزند خود می آمدند و با گرفتن عکس های یادگاری صحنه های بی بدیل را رقم زدند، که یکی از اثرگذار ترین کارهای این بخش به شمار می رفت.

در بخشی دیگر از این مرحله، مادران این دانش آموزان بودند که با قرار گرفتن در سالنی مملو از دست نوشته ها و دیوار نویس ها سوالات زیادی در ذهنشان ایجاد می شد و بطور هدفمند به سمت پاسخ آن کشیده می شدند که در این بخش نیز سخنرانان امور تربیتی که از اساتید صاحب نظر بودند بحث های انگیزشی را مطرح و احساس نیاز خلاء های تربیتی را برمی انگیختند.

البته همه این موارد تنها بعنوان زنگ خطر بیان شده و اصلا باعث ایجاد نگرانی منفی در خانواده نمیشود بلکه  هوشیار بودن اعضای خانواده بخصوص مادران را به آنها گوشزد می کند.

در این مقطع استمرار "فصل بیداری" را تحت نام "فصل آگاهی" شاهد هستیم. تمامی کسانی که در فصل اول حضور داشتند با درخواست های مکرر استمرار این طرح را خواستار شدند که البته جزء برنامه های ما هم بود ولی این اصرارها برای ادامه مسیر ما را دلگرم کرد.

"فصل آگاهی" چه زمان ، با چه برنامه هایی و برای چه کسانی برگزار خواهد شد؟ 

همایش "فصل آگاهی" - بعنوان مرحله دوم عملیاتی - یک همایش عمومی است که همگان می توانند در آن حضور داشته باشند. ضمن اینکه تمامی مادرانی که در فصل بیداری حضور داشتند به همراه همسرانشان حضور خواهند داشت تا این بار نقش پدرها را نیز در تربیت اسلامی و خانواده به تصویر بکشیم.

در این همایش که یکشنبه 17 خرداد برگزار می شود با استفاده از سخنرانان متخصص در حوزه تربیت اسلامی بحث های ایجاد انگیزه برای بالا بردن سطح آگاهی را اجرا خواهند کرد. ضمن اینکه خلاصه ای از برنامه های اردوگاه را در قالب مستندی ارائه خواهیم داد.

خانواده هایی که به جریان فصل بیداری میپیوندند از خدمات و تسهیلات ویژه اردویی-تفریحی و فرهنگی -آموزشی برخوردار می شوند که جزییات آن در همایش روز یکشنبه تشریح خواهد شد.

ضمن اینکه " همایش فصل آگاهی" مقدمه است برای مرحله سوم طرح که قرار است تابستان در 12 جلسه و با سر فصل های : "مبانی و اعتقادات، آسیب شناسی خانواده امروز ایرانی، وضع مطلوب خانواده ایرانی و راهکار رسیدن به نقطه مطلوب" برگزار شود.

 

ادامه دارد...

 

پایان پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار