با همکاری چهل و شش هیأت مذهبی قزوین

کدخبر: 85

سومین مراسم «شب وداع» با همکاری ۴۶ هیأت مذهبی، با سخنرانی حجت‌الاسلام خضری، روایتگری حاج حسین یکتا و مداحی حاج میثم مطیعی در اردوگاه شهدای علم و فناوری قزوین برگزار شد.

به گزارش قزوین خبر،برای سومین سال پیاپی قزوین این افتخار را داشت که با همراهی و همگامی هیئات استان، ویژه برنامه «شب وداع» برگزار شود تا در یکی از نادرترین برنامه‌های کشوری، قزوین شاهد هم‌دلی بزرگترین شبکه اجتماعی تربیتی یعنی هیئات مذهبی باشد. هیأت‌هایی که هر کدام با یک هدف خاص، با یک جهت گیری و نگاه ویژه، با مخاطبانی متفاوت و البته سلیقه‌هایی کاملاً گوناگون در گستره استان در حال فعالیت هستند اما در نقطه‌ای به نام «شب وداع» دور هم جمع می شوند تا همه این تفاوت‌ها را کنار بگذارند و زیر یک پرچم به حرکتی گسترده و برنامه‌ای ویژه و صد البته جریان‌ساز برسند.

و البته در این هماهنگی شاهدیم که چقدر همدلی‌ها زیاد می شود و هیئات از تجارب هم‌دیگر در این خیزش عمومی بهره می‌گیرند، در تضارب آرا به بهترین راه‌حل‌ها می رسند و توان هم را مضاعف می‌کنند.
با این‌که از طرفی هیئات ما هر کدام برای خود مدعی کار فرهنگی در قزوین هستند و از سویی دیگر این گستردگیِ هیئات، خود نشان‌دهنده اختلاف سلیقه در مدیریت این مجموعه‌هاست؛ اما هیأت‌ها توانسته‌اند فصل مشترکی پیدا کنند و هر سال به بهانه «شب وداع» زیر یک خیمه دور هم جمع شوند.
البته مدیریت چنین برنامه‌ای با حضور بیش از چهل هیئت، باید مدیریت ویژه‌ای باشد که بتواند از همه ظرفیت‌ها استفاده کند و نقاط قوت هیأت‌ها را به کار گیرد تا در تقسیم وظایف «شب وداع» ما شاهد چرخش چرخه همه هیئات قزوین باشیم و ردپای همه هیأت‌ها را در این برنامه ببینیم، فرقی نمی‌کند این هیأت قدیمی باشد یا تازه‌کار، کوچک باشد یا بزرگ، با نگاه جدید باشد یا نگاه سنتی، خلاصه همه سر این سفره نشسته‌اند سفره‌ای به نام «شب وداع».
ستاد برگزاری این مراسم که شامل یک اتاق فکر از مسئولین همه این هیأت‌ها بود؛ پس از بحث‌های اقناعی طولانی پیرامون ضرورت، کم و کیف برگزاری مراسم، یک دبیر انتخاب می‌کند. این دبیر که هرساله به‌صورت چرخشی از میان مسئولین هیأت‌ها انتخاب می‌شود، وظیفه احصاء و مشخص کردنِ تمامی جزئیات و ملزومات برنامه را برعهده دارد. پس از این، تقسیمِ وظایف و سپردنِ مسئولیت هر قسمت از کار به یک هیأت و توجیهِ مسئول آن هیأت برای به‌کارگیری و مشارکتِ اعضای هیأت جهت انجام وظیفه محوله از دیگر وظایف دبیر است.
در تمامیِ مراحل، تلاش و حساسیت بر این است که همه هیأت‌ها و اعضای آن‌ها در برگزاری مراسم مشارکت کنند؛ چرا که شاید حتی برخی از هیأت‌ها بتوانند به‌تنهایی چنین مراسمی برگزار نمایند، اما همدلی و مشارکت که غرض و هدف اصلی برنامه است، حتی بر اصلِ برگزاری «شب وداع» اولویت دارد.
 
اوجِ عظمتِ شب وداع در پیشگاه حضرت باری
سومین مراسم «شب وداع» پس از دقایقی تأخیر در شام‌گاهِ یکشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۳ با قرائتِ قرآن آغاز شد و تا سحرگاه طول کشید. نسیمی که در محل برگزاریِ مراسم می‌وزید، کار مسئولان را مقداری سخت کرده بود. در این مراسم معنوی که در «اردوگاه شهدای علم و فناوری» برگزار شد، حجت‌الاسلام سید مهدی خضری، سخنرانِ نام‌آشنای هیئات شهر قزوین، در سخنان خود با تأکید بر اهمیت شب وداع با ماه مبارک رمضان گفت: در این شب خدای متعال در نهایت رحمت و بخشش بندگان خود را می بخشد تا در پایان این ماه با پرونده ای پاک به سراغ عید فطر بروند.
وی در ادامه با اشاره به روایات و نامه‌ای از امام زمان(عج) در کتاب شریف بحارالانوار افزود: این که امام زمان در جوابِ نامه یکی از یارانِ خود می نویسد «در جایی که قطعیت برای شب آخر ماه مبارک رمضان وجود ندارد، دو شب را به عنوان شب وداع به راز و نیاز بپرداز»؛ نشان‌دهنده اوج عظمت این شب در پیشگاه خداوند باری تعالی است. (صوت سخنرانی)
 
شبِ وداع، شبِ بریدن از همه وابستگی‌ها
پس از سخنرانی حجت الاسلام خضری که با اشک و استغفار مردم قزوین همراه بود، حاج حسین یکتا، فرمانده قرارگاه فرهنگی قرب بقیه الله (عج) با ذکر خاطراتی از شهدای والامقام گفت: شب وداع شبِ انقطاع است؛ شبِ بریدن از همه وابستگی‌ها است؛ شبِ دل‌کندن از دنیا و آمادگی برای آغاز دوباره است؛ یک شروعِ خوب برای با خدا بودن و به خدا رسیدن است. وی افزود: ما به همان میزان که به انقطاع رسیده باشیم، امید وصل داریم. درست مانند شهدای والامقام که در شب های عملیات حال و هوا و راز و نیازشان انقطاعی بود، یعنی به خدا می گفتند ما دیگر نمی توانیم بدون وصل معبود زندگی کنیم.
وی در ادامه علت اصلی نائل شدن به فیض شهادت را صداقت ذکر کرد و گفت: جوان‌هایی که در جنگ شهید شدند در پای پیمان خودشان با صداقت کامل ایستادگی کردند و در سختی آزمایشات الهی کم نگذاشتند؛ یکتا اضافه کرد: به همین دلیل می‌بینیم حتی در تکه‌های استخوان‌های شهدا که بعد از چند سال پیدا می‌شود، اثر هست؛ و گاهی اوقات یک تشییع پیکر شهیدِ گمنام، حال و هوای شهر را عوض می کند. این تأثیرگذاری و این نَفَسِ حق، خاصِ شهداست. این‌ها فقط به همین دلیل است که شهدا از صادقون بودند.
 
در ادامه این مراسمِ سراسر معنوی و در حالی که جمعیت حاضر زیر سقف آسمان دستِ نیاز به سوی پروردگار دراز کرده بودند؛ نوای آشنای مداح انقلابی، حاج میثم مطیعی در فضای اردوگاه شهدای علم و فناوری طنین انداز شد؛ و با ذکر حضرت زهرای مرضیه (س) و روضه وداع فرزندان فاطمه،  مراسم به اوجِ خود رسید. قرائت دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه در وداع با ماه مبارک رمضان بخشِ دیگر این برنامه بود. ذکر شهدا و آرمان های انقلاب از جمله قدسِ شریف پای ثابت مداحی حاج میثم مطیعی است که در مراسم شب وداع هم نمای خاصی داشت. در نهایت مراسم سینه‌زنی با نوای این مداح جوان و خوش‌آتیه برگزار شد و مراسم شب وداع شهر قزوین به پایان رسید. (صوت مداحی)
 
نشریه هیأت امروز و سایر حواشیِ مراسم
برپایی ایستگاه صلواتی برای پذیرایی از مردمِ روزه‌دار و غرفه‌های فرهنگی از جمله هیأت و فضای مجازی، هیأت و هنر، هیأت و حجاب و… از دیگر بخش‌های این برنامه عظیم فرهنگی بود.
گفتنی است در پایان این مراسم هجدهمین شماره نشریه «هیأت امروز» که به مناسبت برگزاری این برنامه و به همت اهالی قلم هیئاتِ قزوین چاپ شده بود در بین مردم توزیع شد. از جمله بخش‌های قابل توجه این نشریه، جانماییِ محل برگزاری مراسماتِ هیئاتِ شهر در نقشه قزوین بود که در نوع خود، کار چشم‌نواز و کاملی بود. مصاحبه با حاج محمد نبوی، مداحِ با اخلاص قزوین، از دیگر بخش های قابل توجه نشریه هیأت امروز است. برای دریافت این نشریه می‌توانید به پایگاه نشریه هیأت امروز مراجعه بفرمایید.
 
قابل ذکر است که پس از اتمام مراسم شب وداع، چهارمین نشست هم‌اندیشی فعالان فرهنگی قزوین با حضور حاج حسین یکتا، حجت الاسلام خضری و جمع کثیری از فعالان فرهنگیِ قزوین برگزار شد.
 
پایگاه اطلاع‌رسانیِ شب وداع
همزمان با برگزاری سومین مراسم شب وداع، پایگاه اطلاع‌رسانی این مراسم آغاز به کار کرد. این پایگاه اطلاع‌رسانی در حالِ بارگذاری مجموعه کاملی از مطالب، اخبار، فایل‌های صوتی و گرافیکیِ برنامه‌های شب وداع می‌باشد. علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی http://shabeveda.ir مراجعه فرمایند.
یادآور می شود برنامه شب وداع امسال برای سومین سال با حضور بیش از چهل و شش هیأت برگزار شد، برنامه‌ای که در جریان‌سازیِ فرهنگیِ بزرگترین شبکه تربیتی جامعه دینی و ایمانی ما یعنی هیأت می‌تواند نقش بسیار ارزنده‌ای داشته باشد.

 

انعکاس مراسم در رسانه‌های محلی و کشوری
گزارش مکتوب از مراسم/کیوسنا
خبر سخنرانی حجت الاسلام خضری/مردم قزوین با ماه رمضان وداع کردند
صوت مداحی میثم مطیعی/کیوسنا +
مقاله قدیمی/امیر صالحی
گزارش تصویری از ایستگاه صلواتی/هیأت ابن الرضا
گزارش تصویری از بخش خواهران/برنا
گزارش تصویری/ایسنا + + +
گزارش تصویری/جام (از ایسنا و فارس)
گزارش تصویری/شاخص نیوز
گزارش تصویری/صبح قزوین
گزارش تصویری/فارس + + + + + + + + + + + 
گزارش تصویری/کیوسنا
گزارش تصویری/مهر
 
 
 
خلاصه محتوای پایگاه شب وداع (تا سحرگاه عید فطر/سایت در دست بروز رسانی می‌باشد)
شب وداع۱/گزارش تصویری
شب وداع۲/گزارش تصویری
شب وداع۳/خبر/گزارش مختصر برنامه
شب وداع۳/ پیش از مراسم/خبر/آخرین جلسه هماهنگی هیأت‌ها
شب وداع۳/ پیش از مراسم/خبر/حاج محسن حق‌شناس در جمع هیأت‌ها
شب وداع۳/ پیش از مراسم/خبر/مهندس امیر دیزانی در جمع هیأت‌ها
شب وداع۳/جنبی/ایستگاه‌های اتوبوس
شب وداع۳/نشست فعالان فرهنگی/ خبر
شب وداع۳/نشست فعالان فرهنگی/سخنرانی حاج حسین یکتا، خبر
شب وداع۳/نشست فعالان فرهنگی/سخنرانی حجت الاسلام خضری، خبر
شب وداع۳/نشست فعالان فرهنگی/هدفِ شب وداع از زبان دبیر
 
گزارش‌های تصویری به صورت موضوعی :
پارکینگ +
حرکت مردم در مسیر پارکینگ + + + + +
اتوبوس‌ها + +
هیأت امروز و غرفه‌ها + +
غرفه پذیرایی + + + + +
مسیر پیاده‌روی آقایان تا محل برگزاری مراسم + +
مسیر پیاده‌روی خواهران تا محل برگزاری مراسم + +
جلسه قرآن و قرائت قرآن + + + + +
سخنرانی حجت‌الاسلام خضری (به همراه مردم) + + + +
شبه پرتره حجت‌الاسلام خضری + +
سخنرانی حاج حسین یکتا (به همراه مردم) + + + + + +
شبه پرتره حاج حسین یکتا + + + + + +
مداحی حاج میثم مطیعی (به همراه مردم) + + + + + + + + + +
شبه پرتره حاج میثم مطیعی + + + +
سینه زنی و دعا + + +
جمعیت حاضر در جلسه (از بالای سردرب اردوگاه) + + + + + + + +
جمعیت حاضر در جلسه (از نزدیک) + + + + + + + + + + +
جمعیت حاضر در جلسه (از بالای کوه) + + +
تصاویر از مردمِ حاضر در جلسه (شبه پرتره) + + + + + + + + + + + + + + +
تصاویر از خواهران + + + + + + + + + + +
اطفال + + + + + +
سایر بخش‌های اردوگاه + + +

ارسال نظرات

آخرین اخبار