برای اولین بار در قزوین

کدخبر: 83

سنت حسنه "هبه" به عنوان سنتی اسلامی و ملی به منظور جمع آوری اقلام غیر ضروری خانواده ها در قزوین اجرا می شود.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر قزوین خبر و به نقل ازصبح قزوین، اصلاح الگوی مصرف رهیافتی معنوی در جهت پیگیری از اصراف و تجل گرایی است که فرآیند آن می تواند در جهت ترویج فرهنگ نوع دوستی و مشارکت معنوی جامعه در حمایت از مستمندان بسیار موثر باشد.

سنت هبه به عنوان سنتی اسلامی و ملی از دیرباز تاکنون مورد توجه عوام و خواص جامعه قرار داشته است، سنتی که می توان با احیا دوباره آن توسط نهادها و سازمانهای اجتماعی بسیاری از مشکلات معیشتی و نیازهای اولیه اقشار آسیب پذیر جامعه را رفع کرد.
استفاده صحیح از اقلام، کالاها، ابزارهای فرسوده و حتی زباله های خانگی و صنعتی مدتهاست به عنوان یک فرهنگ و صنعت در بسیاری از کشورهای جهان تثبیت شده در حالی که در دین مبین اسلام این حرکت در قالب سنتی به نام “هبه” بارها و بارها در احادیث و روایات ائمه اطهار به مسلمانان تاکید شده است.

هبه در فرهنگ ایرانی از سه واژه هفت سین، بهره وری و همیاری نشات گرفته است. در این فرهنگ خانواده ها اقلام غیر ضروری خود را به اشخاص و خانواده های نیازمند تقدیم می کنند. سنتی که با اجرای موفق آن می توان چرخ صنعت و اداره کشور را به گردش در آورد.

images (3)

در همین راستا این سنت حسنه در استان قزوین در حمایت از حمایت از معلولان و مددجویان توسط  موسسه جامعه خیرین حضرت رسول اکرم (ص) قزوین برگزار خواهد شد.

هدف از برگزاری این جشنواره حمایت از معلولان و مددجویان سازمان بهزیستی است تا از شرایط بهتری برای زندگی برخوردار شوند و در این راستا جشن گلریزان با مشارکت و تعامل مسئولان و خیران می‌تواند کمک شایانی به تحقق این مهم داشته باشد.

در این طرح موسسه جامعه خیرین حضرت رسول اکرم (ص) در تلاش خواهد بود تا با جمع‌آوری لوازم دست دوم زندگی که مورد استفاده مددجویان و معلولان است به فراهم آوردن شرایط رفاهی آنان توجه بیشتری داشته باشد.

gift-plan-tehran

همچنین طرح هبه که برگرفته از تعالیم قرآن است از سوی سازمان فرهنگی ورزشی  شهرداری قزوین در قالب طرح محله ما با هدف کمک به نیازمندان در ماه مبارک رمضان اجرا خواهد شد.

امیرعلی مظاهری  مدیر طرح محله ما سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین اظهار کرد: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین در ماه مبارک رمضان طرح های مختلفی را اجرا می کند که یکی از این طرح ها که به نوعی طرح جدیدی نیز محسوب می شود، طرح هبه است.
وی ادامه داد: این طرح در حال حاضر در دست بررسی است که ان شاالله برای اولین بار در قزوین اجرا خواهد شد و در قالب این کار، خانواده ها اقلام مازاد خود را جمع آوری می کنند و در اختیار نیازمندان واقعی قرار می دهند.
مدیر طرح محله ما سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین اضافه کرد: در این طرح شهرداری به دنبال این است که پل ارتباطی بین شهروندان باشد و در طرح هبه شهروندان اقلام نویی که در منازل دارند را می توانند به خانواده های نیازمندی که قصد تأمین جهیزیه برای فرزندشان دارند، اهدا کنند.
وی عنوان کرد: همچنین در این طرح نیازمندانی در محلات شناسایی شدند که این اقلام به دست آنها می رسد و سومین موضوعی که در این طرح پیگیری می شود در خصوص اقلامی است که با یک تعمیر کوچک می توان از آنها استفاد کرد و درصدد هستیم که فضاهای تعمیرگاهی را در شهر ایجاد کنیم و خیران این اقلام را اهدا کرده و اقلام بازسازی و به نیازمندان اهدا شود.
مظاهری تأکید کرد: با این اقدام بسیاری از سرمایه های شهری حفظ می شود و اقلامی که ممکن است سالیان سال در خانه های شهروندان بلااستفاده مانده به دست نیازمندان برسد و مورد استفاده قرار گیرد.
وی یادآور شد: در اجرای طرح هبه هدف این است که کار با جامعیت و دقت کامل صورت گیرد که بعد از بررسی این طرح نیز مشخص می شود کار در کدام یک از محلات قزوین به صورت پایلوت صورت گیرد.

images (1)

در پایان باید گفت بدیهی است که در هر خانه ای لباس و پوشاکی را می توان پیدا کرد که هیچ وقت از آن استفاده نشده است، لوازم خانگی در انبارها مانده و یا اسباب بازی، کتاب و دوچرخه ای که دیگر برای شما کوچک شده، پرده خانه های قبلی، کمد لباس کودکان و صدها اقلام و ابزار بدون استفاده و قدیمی که با جایگزین کردن اقلام نو و جدید آرام آرام در سطل زباله و یا جلوی درب خانه گذاشته می شود.

سنت “هبه” می گوید بسیاری از نیازمندان با هر کدام از این اقلام زندگیشان تغییر می کند پس بیایید این اقلام را به نیازمندان جامعه هدیه کنید که لازمه آن سخاوتمندی صاحبان اموال است.

ارسال نظرات

آخرین اخبار