متینا آسیابان:

کدخبر: 709

قصه از یک بیانیه شروع شد که موضوعش اپیلاسیون بود . بعد هم این موضوع طعمه دهانهای شکارچیان خبر افتاد و دهان به دهان چرخید . تاریخچه این پدیده به ظاهر مدرن که به نظر می رسد صرفا یک مسئله بهداشتی است مدت زمانی است که وارد ادبیات زنان جامعه ما شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی قزوین خبر؛ عریان شدن درد عظیمی است . چه در جسم بنشیند ، چه در تجسم روح باشد ، چه در اندیشه نمایان شود و چه واژه ها و کلمات را برهنه کند .

نمی شود واژه ها را عریان کرد و نوشت گرچه هدف قله کوه باشد . یاد آن بزرگ به خیر که می گفت با نردبان گناه نمی شود به بام سعادت رسید .   قلم ِ شرم و حیا آنچه را که درست است خود خواهد نگاشت .

قصه از یک بیانیه شروع شد که موضوعش اپیلاسیون بود . بعد هم این موضوع طعمه دهای شکارچیان خبر افتاد و دهان به دهان چرخید . تاریخچه این پدیده به ظاهر مدرن که به نظر می رسد صرفا یک مسئله بهداشتی است مدت زمانی است که وارد ادبیات زنان جامعه ما شده است. همه ما می دانیم که  سال ها پیش در دین اسلام به نظافت و زدودن موهای زائد بدن سفارش شده است .  بنابراین مقدمه اول این است که اسلام مخالف بهداشت و نظافت نیست و برعکس در روایات متعدد به آن توصیه کرده است .

توضیح بعدی آن است که اپیلاسیون به خودی خود هم احتمالا مشکل شرعی ندارد که این امر قابل اثبات است. مسئله ساده است : احکام شرعی به صراحت بیان می کنند دیدن بدن عریان زن توسط زن دیگر جایز نیست مگر در موارد اضطرار و همه مراجع تقلید در تمام توضیح المسائل ها این را مکتوب کرده اند . مثلا در علم پزشکی اگر مسئله درمان بیماری باشد و یا به شکل حاد تری پای زندگی و مرگ در میان باشد با اعمال محدودیت هایی اجازه این موضوع به پزشک داده شده . حالا باید دید آیا اپیلاسیون اضطراری دارد ؟ که پاسخ روشن است. قطعا ضرورتی در میان نیست.

حکم اپیلاسیون عورت زن، توسط خانم دیگری که این کار شغل او است، چه حکمی دارد؟

دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی)

در صورتی که مستلزم لمس یا دیدن عورتین باشد جایز نیست.

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی)

نگاه کردن به خود عورت جایز نیست و ستر (پوشیدن) آن واجب است.

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی )

نگاه به عورت دیگری، خواه برای زائل کردن مو باشد یا چیز دیگر جایز نیست، ولی زایل کردن موهای زیر بغل و مانند آن، به وسیله ی هم جنس مانعی ندارد.

پاسخ حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) به این شرح است:

این کار جایز نیست.

پس مقدمه دوم آن است که اپیلاسیون تا زمانی که منجر به دیدن بدن عریان زن دیگر نشود مشکلی ندارد .

سوالی که طرح می شود این است که آیا بیانیه نویسان مخالف نظافت و بهداشت اند ؟ خیر موضوعی که آنها طرح کرده اند اپیلاسیون کامل بدن و ماساژ های بعد از آن است که به هیچ وجه جایز نیست . البته این بحث به طور دقیق در بیانیه عنوان نشده است و صرفا به بیان کلیاتی از آن پرداخته شده است .

این مسائل برای بسیاری از افراد روشن است ولی اینکه زنان جامعه ما که تا پیش از این حتی در مقابل محارم خود درجه ای از حیا و عفت را لحاظ می کردند چطور به اینجا رسیده اند که می توانند در مقابل زنی غریبه عریان شوند مسئله است . خیلی از دلایل باعث می شوند . محیط ، تبلیغات و از همه مهم تر رسانه ها .

رسانه این است می تواند به من بگوید چطور فکر کنم و چه چیزی اولویت من باشد . رسانه می تواند جایگاه همه چیز را در زندگی من عوض کند . رسانه می تواند بگوید این کار در نظام جمهوری اسلامی اتفاقی عادی است و باید همین باشد و مگر بهداشت جز این است ؟ می تواند همین جمله آخر را در ذهنم معادل آیه ای از قرآن قرار دهد که در سوره فلان و صفحه فلان است . این رسانه است . 

 

انتهای پیام/

 

  • سلیم 0 0 پاسخ

    لطفا راجع به مضرات پزشکی این عمل هم یادداشتی داشته باشید.

ارسال نظرات

آخرین اخبار