در روزهای اولیه سال 94

کدخبر: 529

عضو فعال موسسه پناه کودکان کار: طرح کارآفرینی مادران به عنوان یکی از پروژه های بزرگ پناه کودکان در سال 94 در نظر گرفته شده که البته مراحل اولیه آن انجام شده و ان شاءالله در روزهای بعد از نوروز 94 به مرحله نهایی اجرا می رسد.

به گزارش سرویس اجتماعی قزوین خبر؛ موسسه "پناه کودکان کار" چند سالی است که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از کار کودک تاسیس و مشغول به فعالیت در استان است.

با توجه به نقش مهم چنین موسساتی در جهت آگاه سازی عمومی برای حفظ حقوق کودکان کار گفت و گویی داشتیم با سیما مسگرچیان؛ یکی از اعضای اصلی این مجموعه.

این مسوول شروع کار مجموعه پناه کودکان را از سال 90 دانست و ابراز داشت: این موسسه با دریافت مجوز از سوی بهزیستی و با هدف اجرای طرح های آموزشی، حمایت از خانواده های کودکان کار، توانمندسازی مادران با هدف جایگزینی کار مادر به جای کودک به وجود آمد و با شعار اصلی "حذف کار کودک" و رسیدن به جامعه ای با حداقل بهره کشی ممکن از کودک مشغول به فعالیت است.

مسگرچیان عمده برنامه های این مجموعه را آموزش های رایگان خواند و اعلام کرد: آموزش در تمام زمینه ها از جمله فرهنگی، اجتماعی، هنری و ...توسط داوطلبین که اکثریت دانشجویان می باشند به صورت تخصصی انجام می شود؛ علاوه بر آن حمایت هایی نیز در زمینه های پزشکی، خدماتی و مالی ارائه می گردد؛ البته بیش ترین کمک های اقتصادی از سوی خیرین به خانواده هایی انجام می شود که به لحاظ مالی و معیشت وضع نابسامانی دارند.

وی با اشاره به نیروهای داوطلب مجموعه گفت: این نیروها به صورت موقت فعالیت کرده و هرچند وقت یک بار جابه جایی در این زمینه انجام می شود؛ به طور متوسط می توان گفت که امروز 50 نفر و شاید هم بیش تر نیروی مردمی مشغول به ارائه خدمت در موسسه  هستند.

عضو مجموعه پناه کودکان کار جذب اولیه کودکان به مجموعه را به صورت میدانی دانست و توضیح داد: در روزهای اولیه ی راه اندازی موسسه، فعالین و نیروها به کودکان کار خیابانی نزدیک شده و پس از کسب اعتمادشان آن ها را وارد مجموعه می کردند که البته امروز هر یک از بچه ها دوستان دیگر خود را به پناه کودکان دعوت می کنند و به این ترتیب تا الان حدود 50 تا 100 کودک کار تحت پوشش این مجموعه هستند.

مسگرچیان ادامه داد: عده ی زیادی از بچه ها از بیرون و خارج از مجموعه حمایت می شوند چرا که تمام وقت آن ها برای تحصیل در مدرسه و کار در بازار یا کارخانه می گذرد؛ بنابراین برای این کودکان خدماتی چون مشاوره، توانمندسازی، ارائه کلاس های سبک زندگی و کلاس های هنری و ورزشی جهت تخلیه انرژی انجام می گیرد.

این مسوول ضمن بیان اینکه موسسه همکاری چندانی با سایر مجموعه های هم راستا ندارد تشریح کرد: هر موسسه ای با هدف خاص خود موفق به دریافت مجوز از سوی بهزیستی می شود؛ بعضی مجموعه ها صرفا به امور خدماتی و مالی می پردازند، بعضی دیگر به ارائه آموزش اختصاص می یابند اما پناه کودکان کار مجموعه ای از تمام خدمات مالی، آموزشی و تفریحی می باشد که البته ارتباط لازم با سایر موسساتِ هم هدف انجام می شود.

وی رشد مجموعه را نسبت به روزهای اولیه قابل توجه دانست و اظهار داشت: یکی از علل رشد افزون مجموعه حمایت از کودکان و هم چنین خانواده های آن ها است که با هدف آموزش حقوق کودکان کار به مربیان و نیز جامعه انجام می شود؛ یکی دیگر از سرفصل های مهم موسسه سوادآموزی مادران این کودکان است چرا که در راستای کار آفرینی آنان و جایگزینی کار مادر به جای کودک، آموزش و کسب تحصیلات اولیه از ملزومات می باشد؛ بنابراین طرح کارآفرینی مادران به عنوان یکی از پروژه های بزرگ پناه کودکان در سال 94 در نظر گرفته شده که البته مراحل اولیه آن انجام شده و ان شاءالله در روزهای بعد از نوروز 94 به مرحله نهایی اجرا می رسد.

مسگرچیان در توضیح تامین هزینه های موجود بیان کرد: تامین بخش قابل توجهی از هزینه های مجموعه توسط خیرین و مردم فهیم استان انجام می شود و در کنار آن فعالین موسسه که عموما دانشجویان مخلص و با انگیزه هستند با فروش محصولات خودساز موسسه در سر چهارراه ها به تامین هزینه ها می پردازند که این اقدام در دو طرح عیدانه و مهر انجام می گیرد.

این عضو اصلی مجموعه در پایان با بیان اینکه سازمان های دولتی می بایست حمایت همه جانبه ای از این قبیل موسسات داشته باشند گفت: مردم و هم چنین ارگان های دولتی که فعالیت های ما در جهت برنامه های آن ها می باشد می بایست کمک های لازم را مبذول داشته و موسساتی چون پناه کودکان را برای دستیابی به اهداف خود یاری کنند.

 

انتهای پیام/ 

 

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار