مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین:

کدخبر: 50

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با بیان اینکه طرح محله ما به دور از اهداف سیاسی و برای مردم برنامه اجرا می‌کند، گفت: هدف از اجرای طرح محله ما انجام کار سیاسی نبوده و فقط برای تحقق برنامه‌های اجتماعی دنبال می‌شود.

به گزارش قزوین خبر به نقل از فارس، سعید وزیری‌نژاد صبح امروز در افتتاحیه سومین دوره طرح محله ما در سال 93 که در سالن اجتماعات فرهنگسرای بانو حضرت زهرا (س) برگزار شد، اظهار کرد: هدف از اجرای طرح محله ما انجام کار سیاسی نبوده و فقط تحقق برنامه‌های اجتماعی دنبال می‌شود بنابراین اعتماد مردم به این طرح و مدیرانی که آن را پیش می‌برند موجب شده پس از دو سال نهالی استوار به بار نشیند.

وی افزود: در سایه راه‌اندازی و فعالیت طرح محله ما برنامه‌های خوبی برای شهروندان طی سه سال اخیر اجرایی شده است و هدف از تشکیل و اجرای برنامه‌های طرح محله ما اجرای برنامه‌های اجتماعی برای شهروندان دانست.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین با اشاره به بدو تأسیس طرح محله ما بیان کرد: با توجه به اینکه در سه سال قبل، در تقسیم‌بندی شهری (ناحیه) کوچک‌ترین جزء به‌شمار می‌آمد، آمدیم با اجرای طرح محله ما، شهر را به محله تقسیم کردیم و برای هر یک از آنها برنامه‌هایی تعریف کردیم.

وزیری‌نژاد با بیان اینکه مهم‌ترین تفاوت طرح محله ما در قزوین با دیگر کلان‌شهرهایی مثل تهران در این است که از ظرفیت مساجد به عنوان پایگاه‌های اصلی اجرای این طرح استفاده شد، ادامه داد: سعی کردیم محلات را در اجرای برنامه‌های مدیریت شهری مشارکت دهیم و با به‌کارگیری تکنیک برنامه‌ریزی از سطوح پایین مدیریتی به بالا را در این طرح اجرایی کردیم.

وی با بیان اینکه مدل برنامه‌ریزی از سطوح بالای مدیریتی به پایین دیگر در شهرهای مهم دنیا منسوخ شده است، عنوان کرد: در سیستم جدید، مردم و نخبگان شهر از جایگاه مهمی برخوردارند و به آنها این فرصت داده شده تا برای آینده شهر خود برنامه‌ریزی کنند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین ادامه داد: طرح عیادت از سه هزار بیمار و سالمند، تقدیر از پارکبان‌های شهر و تشکر از رفتگران را که در زمان انجام وظیفه آنان برگزار شد را از دیگر برنامه‌های ماندگار طرح محله برشمرد.

وزیری‌نژاد گام بعدی طرح را در حل مسائل و معضلات شهری و شهروندی اعلام کرد و گفت: با استفاده از سبک زندگی ایرانی و اسلامی به حوزه‌های مختلفی همچون آپارتمان‌نشینی، ترافیک، معماری، شهرسازی، محیط‌زیست و دیگر موارد ورود پیدا کرده و چالش‌های پیش رو را برطرف خواهیم کرد.

این مسئول ابراز کرد: در راستای استفاده تخصصی از توان محلات، هر محله به شکل تخصصی راجع به یک موضوع و یا معضل که مربوط به آن محله است و یا اینکه در شهر قزوین به صورت گسترده وجود دارد، در طول سال کار خواهد کرد و در پایان راه‌کارهای حل آن‌ را پیدا و اجرایی می‌کند.

وزیری‌نژاد با اشاره به توانی که محلات در اجرای برنامه‌های قرآنی دارند، بیان کرد: با توجه به راه‌اندازی محافل انس با قرآن کریم و تجلیل از حافظان قرآنی  می‌توان امیدوار شد که سالانه حدود 700 برنامه قرآنی در محله‌ها رخ دهد.

وی از ایجاد کانون‌های محله‌ای همچون کانون سلامت، شعر و ادب، ورزش و سالمندان خبر داد و گفت: این کانون‌ها بر اساس دستورالعمل‌هایی تشکیل شده و فعالیت می‌کنند و ضمن شناسایی افراد علاقه‌مند و توانمند در قالب موضوعات مختلف محله‌ای فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین تصریح کرد: در چشم‌انداز اولیه تشکیل 70 کانون محله‌ای در دستور کار قرار دارد که اگر هر کدام مجری 10 برنامه باشند می‌توان امیدوار شد که سالانه 70 برنامه از سوی این کانون‌ها اجرایی می‌شود.

وزیری‌نژاد از آمادگی سازمان متبوع خود برای تشکیل سراهای محله خبر داد و ضمن اینکه همکاری و مساعدت شورای اسلامی شهر قزوین و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری را در این راه مهم می‌دانست، نقش هیئت‌امنای محلات را نیز در این رابطه کم‌رنگ ندانست.

گفتنی است، در پایان این مراسم  از هفت محله برتر و پیشکسوتان محلات تقدیر شد و محله‌های اول تا سوم را مجاهد، مینودر و آخوند تشکیل می‌دادند.

ارسال نظرات

آخرین اخبار