مدتی است اخبار مختلفی درباره فیلترینگ این پیام رسان خارجی به گوش می رسد که این روزها شکل جدی تری نیز به خود گرفته است.

پیام‌رسان‌های موبایلی مدتی است که جایگاه خود را در ایران باز کرده و هرروز بر تعداد مشترکان این سرپیس‌ها افزوده می‌شود.تلگرام به دلیل سرعت و امکان ذخیره سازی بالا، از مشهورترین و محبوب‌ترین پیام‌رسان‌ها در بین ایرانی‌ها محسوب می‌شود که هر روز بر تعداد کاربران و طرفدارانش افزوده می‌شود. مطابق با آخرین آمار رسمی، تعداد کاربران ایرانی این پیام رسان 25 میلیون نفر و براساس آمار مراجع غیر رسمی، بیش از 40 میلیون نفر اعلام شده است، این در حالی است که تعداد کاربران تلگرام در جهان حدود صد میلیون نفر است!

با این وجود، مدتی است اخبار مختلفی درباره فیلترینگ این پیام رسان خارجی به گوش می رسد که این روزها شکل جدی تری نیز به خود گرفته است. اکنون پرسش اصلی کاربران این شبکه اجتماعی که به نوعی به فضای آن عادت کرده و بیشترین تبادلات اجتماعی روزانه خود را در بستر تلگرام انجام می دهند، این است که، چرا با وجود عضویت چند ده میلیون نفر، مراجع ذی صلاح تصمیم به فیلترینگ این شبکه اجتماعی گرفتند؟ در ادامه تلاش می کنیم با برشمردن برخی از معایب مهم تلگرام، به این پرسش پاسخ دهیم.

انحصارگرایی

هیچ تردیدی در قابلیت ها و امکانات تلگرام نیست. این شبکه اجتماعی علاوه بر امکان انجام تبادلات اجتماعی روزانه، تبدیل به یک رسانه قدرتمندی شده است که در آن می توان با استفاده از وجود کانال های متعدد با موضوعات مختلف به اخبار متنوعی دست پیدا کرد. با اینکه حدود 30 درصد از کل کاربرانی این شبکه اجتماعی را ایرانی ها تشکیل می دهند. ولی، مدیران تلگرام هیچ وقت حاضر به همکاری با ایران حتی بخش خصوصی نشده و همواره در مقابل درخواست های مختلف در این خصوص، اعلام مخالفت کردند. البته ناگفته نماند عدم توجه کافی نهادهای ذی صلاح به پیام رسان های داخلی و بهبود کیفیت آنها جهت رقابت پذیر کردن این شبکه ها با نمونه های خارجی، در انحصارطلبی تلگرام بی تاثیر نبوده است.

 

 

تضعیف ریال با راه اندازی "ارز گرام"

تلگرام، در حال پی‌ریزی مراحل انتقال محیط کاربری خود به شبکه جدیدی است که تحت الگوریتم بلاک‌چین‌ها – همانند بیت کوین و اتریوم - قابل دسترسی خواهد بود.کاربران این اپلیکیشن پس از راه‌اندازی شبکه نوین تلگرام، قادر خواهند بود ارز تلگرام که «گرام» نامیده شده را برای انجام تراکنش‌های خود به‌کار ببرند. تراکنش‌های مبتنی بر گرام، بدون نظارت بانک یا نهادی انجام خواهند شد. براساس اطلاعات منتشر شده، حدود دو میلیارد دلار سرمایه گذاری اولیه برای انجام این طرح انجام شده است و اگر مدیران این شبکه اجتماعی بتوانند ارز «گرام» را راه‌اندازی و مبادله کنند مردم ناچارند برای استفاده از خدمات تلگرام این ارز را خریداری کنند و از این طریق دارایی و ارز از کشورمان خارج خواهد شد و این موجب افزایش تقاضای ارز و کاهش ارزش ریال خواهد شد. در این باره محمدرضا فلاح، عضو ئئیت علمی دانشگاه می گوید: "مدیریت ارزهایی مانند «گرام» از دست مدیران داخلی خارج است و این موضوع اگر محقق شود به‌نوعی حمله به نظام پولی کشور است و پول ملی را تضعیف خواهد کرد."

تهدیدات امنیتی

بر کسی پوشیده نیست تلگرام با توجه به نفوذ گسترده در جوامع مختلف، به راحتی می تواند ابزار تحریک و تهییج مردم با برخی عملیات رسانه ای در قالب القاء یا وارونه نمایی از واقعیت ها قرار بگیرد. از همین روست که، بسیاری از کشورها از جمله انگلیس، روسیه و چین با فعالیت این شبکه اجتماعی مخالفت کردند. این تهدیدات، در کشورهایی همچون ایران، که به نوعی با نظم موجود جهانی با محوریت آمریکا علنا مخالفت می کنند، می تواند بیشتر نمود پیدا کند، با توجه به اینکه براساس اطلاعات ارائه شده مالک و سرمایه گذار اصلی تلگرام، مایکل میری لاشویلی، عضو هیئت‌رئیسه کنگره جهانی یهود است که رابطه بسیار نزدیکی با رژیم صهیونیستی دارد. مرور اغتشاشات اخیر با محوریت شبکه های ضدانقلاب در تلگرام که بدون هیچ نظارتی با ارائه اطلاعات غلط، در تلاش برای ایجاد آشوب در ایران بودند، می تواند شاهدی برای این ادعا باشد. به همین دلیل است که با جدی تر شدن امکان فیلترینگ تلگرام، شبکه های ضدانقلاب با ترس از دست دادن بستر دروغ پراکنی خود، با به سخره گرفتن یا تهدیدنمایی از شبکه های پیام رسان داخلی، تلاش می کنند با فشار افکار عمومی مقابل مختل شدن فعالیت این پیام رسان در ایران را بگیرند.

چه باید کرد؟

تردیدی نیست با توجه به معایب اجتماعی، اقتصادی و امنیتی تلگرام، ادامه فعالیت این شبکه پیام رسان به شکل کنونی نمی تواند قابل قبول باشد ولی به دلایلی همچون؛ لزوم دسترسی مردم به پیام رسان ها جهت انجام برخی امور روزانه و ایجاد فرصت های شغلی مناسب از بستر این شبکه ها برای جوانان، بایستی تدابیر لازم از سوی مدیران متولی این موضوع با نگاهی کارشناسی شده و حمایت همه جانبه اتخاذ شود. تقویت شبکه های پیام رسان داخلی از طریق افزایش سرعت، بالا بردن ضریب امنیت جهت اطمینان کاربران و امکان ذخیره سازی و کیفیت از جمله مسائلی است که باید در پیام رسان های دخلی مورد توجه قرار بگیرد. بی شک، فراهم شدن چنین فضایی می تواند زمینه تغییر بستر فعالیت از تلگرام به پیام رسان های داخلی را برای مردم به راحتی قابل پذیرش نماید.

ارسال نظرات

آخرین اخبار