کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه

کدخبر: 307

گفتگوی ویژه خبری شب گذشته به موضوع فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پرداخت و با دعوت از کارشناسان این حوزه ،تهدیدات و فرصت های آن را بررسی کردند.

به گزارش سرویس اجتماعی قزوین خبر؛ مصطفی علیزاده  در خصوص پیش بینی های قانون برای تعدیب و مجازات متخلفین فضای مجازی  گفت: بعضی قوانین بازدارنده است و برخی دیگر از این قابلیت بی بهره اند و ما از مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در این مسیر استمداد می طلبیم از آن جا که برخی مجازات ها از بازدارندگی لازم برخوردار نیست برخی از مجرمین به کار خود ادامه می دهند بسیاری از کاربران قصد فعالیت در حوزه های مجرمانه ندارند اما گرفتار می شوند.

 کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه ادامه داد: این موضوع در 3 حوزه رقم خورده و مدیران این صفحات در 3 محور اصلی تهاجم فرهنگی فعالیت می کنند که این حوزه ها عبارتند از حوزه های اخلاقی، اعتقادی و رفتاری .

وی با اشاره به بخش اول این حوزه ها ادامه داد: این بخش شامل ایجاد برخی جذابیت ها مانند جمع آوری عکس های مستهجن و این اقدام همزمان با انتشار شماره تلفن برخی زنان با عفت که شماره تلفن های مختلف در زیر عکس ها منتشر و موجب مزاحمت برای این افراد گردید که این صفحات به طور کلی حذف شده اند.

مصطفی علیزاده بخش دوم را پدیده ابتذال عنوان کرد و ادامه داد: شکل گیری پدیده مدلینگ توسط برخی عکاسی ها، آرایشگاه ها، مزون ها... به این ترتیب شکل گرفت که آن ها از مراجعه کنندگان خود عکس گرفته و آن را منتشر می کردند و از آن جا که افرادی که این عکس ها را منتشر کرده اند،زیر بار این عمل خود نمی روند لذا ضعف قوانین بازدارنده در این بخش به چشم می آید به عنوان مثال برای انتشار این قبیل عکس ها جریمه نقدی تعیین و آتلیه مجرم پس از پرداخت این مبلغ مجدداً قادر بود به کار ادامه دهد که البته ما با وزارت ارشاد برای صدور مجوز مشورت هایی انجام دادیم.

* برخی دختران این مرز و بوم ناآگاهانه به سمت جریانات و اهداف صفحات مستهجن حرکت می کنند

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه بخش بعدی را این طور عنوان کرد که برخی از دختران این مرز و بوم که در معرض آسیب قرار دارند ناآگاهانه به سمت این جریانات حرکت می کنند و این موضع مهمی است که باید جلوی آن گرفته شود بسیاری از خانواده ها به این دلایل از هم پاشیده می شوند و زمینه ابتلا به آسیب بسیاری از دختران جوان به این ترتیب فراهم می شود و بسیاری از خانواده ها حتی از فعالیت دخترانشان در این شبکه ها بی اطلاع اند که بازگشت آن ها بعضاً غیر ممکن است.

مصطفی علیزاده در ادامه با اشاره به قبح شکنی از مقدسات در شبکه های اجتماعی گفت: فرزندان انتظارات نا به جای خود را از پدران و مادرانشان در این شبکه ها جستجو می کنند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به شوخی هایی که در قالب مقدسات در این شبکه ها شکل می گیرد افزود: ماموریت این صفحات در این است که در قالب جوک به نق و غر زدن پیرامون هر مسئله ای که در کشور رخ می دهد می پردازند.

 وی با اشاره به این موفقیت هایی که در کشور اتفاق می افتد،افزود: هر موفقیتی که در کشور صورت می گیرد به تمسخر از سوی عده ای در این شبکه ها گرفته می شود.

 * کاربران فضای اجتماعی با فضای خود باختگی روبرو می شوند

مصطفی علیزاده با اشاره به کارکرد شبکه های اجتماعی خاطر نشان کرد: زمانی که کاربر شبکه های اجتماعی به این صفحات مراجعه می کند تصور می کند که با فضای شاداب و بانشاطی روبرو خواهد شد،اما این گونه نیست آن ها زمان برگشت با فضای خودباختگی مواجه می شوند

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به حوزه اخلاقیات، رفتار و اعتقاداتی که دچار خودباختگی از سوی افراد شده است،اظهار داشت: آسیب قبل از ورود به فضای اجتماعی کمتر است این در حالی است که این آسیب ها پس از ورود بیشتر می شود.

 وی با اشاره به این که استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی دچار سرخوردگی می شوند بیان کرد: آن ها فضای عمومی را نیز دچار مشکل می کنند.

مصطفی علیزاده با بیان این که این صفحات مورد سوء استفاده شبکه های اجتماعی خارجی و ضدانقلاب قرار می گیرد،افزود: فضای ظرفیت برای آن ها فراهم می شود به طوری که تلاش می کنند با تبلیغات در شبکه های خارجی در مناسبت های مختلف از ظرفیت های موجود بهره بگیرند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با بیان اینکه برای توزیع انبوه شایعات دراین شبکه ها اقداماتی صورت می گیرد،گفت: مدیران ناخواسته به دام این شبکه ها می افتند.

وی با اشاره به این که مدیرانی که در این شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند وارد فضای ایمن و مطمئنی شده اند افزود: ما در تلاش هستیم تا آسیب ها را کم کنیم.

* به همه شبکه های اجتماعی اشراف اطلاعاتی کامل داریم

 مصطفی علیزاده با تاکید بر این که ما به همه ی شبکه های اجتماعی به لحاظ اطلاعاتی اشراف کاملی داریم،اظهار داشت: از دوستان درخواست می کنم تا فضای این شبکه ها به دور از گناه و معصیت کنند.

کارشناس ویژه فضای سایبری سپاه با اشاره به این که تلاش می کنیم تا فضای امنی را برای جوانان فراهم کنیم ادامه داد: به خانواده ها این نوید را می دهیم که این آسیب ها را کم خواهیم کرد.

ارسال نظرات

آخرین اخبار