با هدف گسترش آگاهی کاربران در مواجهه با فرصت‌ها و آسیب‌های فضای مجازی؛

کدخبر: 2933

نخستین دوره تربیت روان‌درمانگر مبتنی بر فضای مجازی سازمان فضای مجازی سراج با حضور 40 متخصص در حوزه روانشناسی از سراسر کشور، برگزار می‌شود.

نخستین دوره تربیت روان‌درمانگر مبتنی بر فضای مجازی سازمان فضای مجازی سراج با حضور 40 متخصص در حوزه روانشناسی از سراسر کشور، برگزار می‌شود.

 نخستین دوره تربیت روان‌درمانگر فضای مجازی سازمان فضای مجازی سراج با حضور 40 تن از روانشناسان و روان‌درمانگران کشور، پنج‌شنبه 5 و جمعه 6 به صورت شبانه روزی بهمن‌ماه در مجموعه فرهنگی آدینه تهران برگزار می‌شود.

دکتر احمدرضا متین فر، مدیر مرکز سواد فضای مجازی و کلینیک سلامت ذهن سازمان فضای مجازی سراج درباره این دوره گفت: با گسترش روزافزون ارتباطات و اطلاعات، لزوم بهره‌مندی هرچه بیشتر از فضای مجازی در جای‌جای زندگی امروزی به چشم می‌خورد.

وی افزود: در بیان اهمیت فضای مجازی همین بس که رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) فرمودند «اگر من امروز رهبر انقلاب نبودم، رئیس فضای مجازی کشور می‌شدم». ایشان در راستای اجرای بند اول اصل 110 قانون اساسی بر تحقق سیاست‌های کلی خانواده در  به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی، فرهنگ‌سازی و تقویت تعاملات اخلاقی و مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده، تأکید فرمودند. 

متین فر ادامه داد: مرکز سواد فضای مجازی و کلینیک سلامت ذهن سازمان فضای مجازی سراج نیز در جهت تحقق فرمان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) پیرامون فضای مجازی و تقویت نهاد خانواده با رویکرد توانمندسازی متخصصان حوزه روانشناسی در حیطه‌های آموزش و درمان به برگزاری دوره تربیت درمانگر فضای مجازی اقدام می‌کند.
مدیر مرکز سواد فضای مجازی و کلینیک سلامت ذهن، درباره اهداف این دوره دو روزه گفت: ارتقاء آگاهی فراگیران در حوزه سواد فضای مجازی به‌منظور استفاده صحیح از این فضا و مصون ماندن از آسیب‌های احتمالی آن؛ آشنایی فراگیران با علائم اعتیاد به اینترنت و نحوه اثرگذاری آن بر ساختار و عملکرد مغز و ارائه راهکارهای مناسب به‌منظور پیشگیری و درمان این اختلال، بخشی از اهداف این کارگاه‌های آموزشی است.

متین فر با اشاره به‌ضرورت حضور فعال شرکت‌کنندگان در برگزاری این کارگاه‌های آموزشی، ادامه داد: آشنایی فراگیران با راهکارها و کاربست‌های اثربخش جهت ارتباط و تعامل سازنده زوجین و پیشگیری از خیانت سایبری؛ توانمندسازی مخاطبان از طریق آموزش الگوهای فرزند پروری صحیح به‌منظور ارتباط مؤثر والدین و فرزندان و پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی؛ ارتقاء آگاهی فراگیران از طریق آموزش مصاحبه انگیزشی درمان اعتیاد به اینترنت؛ آموزش درمان شناختی – رفتاری اعتیاد به اینترنت و توانمندسازی فراگیران از طریق آموزش و کاربست مهارت‌های زندگی در فضای مجازی، بخش دیگری از اهداف این دوره را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به انتخاب شرکت‌کنندگان دوره تربیت درمانگر فضای مجازی سازمان فضای مجازی سراج از میان فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی با تمرکز بر گرایش مشاوره، گفت: این دوره، ویژه روانشناسان و مشاوران دفاتر استانی سراج بوده و دغدغه‌مندی، مسئولیت‌پذیری، روحیه جستجوگری، آشنایی با رسانه و فضای مجازی، علاقه‌مندی و داشتن روحیه تشکیلاتی از ویژگی‌های لازم برای شرکت‌کنندگان این دوره است.

متین فر تأکید کرد: «سواد فضای مجازی»، «اعتیاد به اینترنت»، «خیانت سایبری»، «فرزند پروری در عصر رسانه»، «مصاحبه انگیزشی اعتیاد به اینترنت»، «درمان شناختی – رفتاری اعتیاد به اینترنت» و «مهارت‌های زندگی مبتنی بر فضای مجازی» عنوان کارگاه‌های این دوره است که توسط استادانی مجرب، تدریس می‌شود.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار