مسوول تشکل های مردمی ستاد امر به معروف:

کدخبر: 282

سید عباس موسوی: این واجب الهی را باید شناساند تا آنجا که تبدیل به دغدغه مردم شود و پس از آن راهکارهایی در جهت احیای آن انجام داد؛این عمل واجب می بایست خودجوش و هدایت گرانه باشد .

قزوین خبر؛ مسوول معاونت تشکل های مردمی ستاد امر به معروف قزوین، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی قزوین خبر، با اشاره به سابقه تشکیل ستاد امر به معروف و نهی از منکر بیان کرد: این ستاد در سال 72 با رویکرد ضابط گرا، تحت عنوان ناصحین و با اعضای بسیج سپاه پاسداران و حضور مردمی تشکیل شد که کارهای اجرایی و برخورد انتظامی با منکرات، از جمله اقدامات آن ها محسوب می شد.

سید عباس موسوی اضافه کرد: حدود چهار سال پیش این ستاد با رویکرد احیا و انجام کارهای فرهنگی، تغییر کاربری داد.

وی در توضیح شاکله این ستاد گفت: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، با ریاست حضرت آیت الله جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران اداره می شود که نمایندگان استانی این ستاد از نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان بعنوان رییس، استاندار بعنوان جانشین و فرمانده سپاه پاسداران، دبیر این ستاد تشکیل می شوند.

این دبیر بازنشسته تصریح کرد: این ستاد در سایر شهرستان های استان با مجموع امام جمعه، فرماندار و فرمانده سپاه شهرستان، بعنوان هسته مرکزی مشغول به فعالیت است، که هر ستادی با توجه به نیاز های مردمی آن منطقه برنامه ریزی های خاص خودش را دارد.

موسوی با بیان اینکه این ستاد از چهار معاونت با عنوان های فرهنگی، سازمان های اجرایی و قضایی، تشکل های مردمی و ادارات و سازمان ها تشکیل شده است، اظهار کرد: تنها معاونتی که به صورت مجزا در ستاد مشغول به فعالیت است، تشکل های مردمی می باشد چراکه مسوولین معاونت های دیگر، هرکدام با حفظ سمت های خود به عنوان ریاست سازمان تبلیغات، ریاست دادگستری و معاونت سیاسی استاندار، در ارگان و سازمان مربوط به خود فعالیت می کنند تا با استفاده از پتانسیل جایگاه خود بهترین کارکرد را در زمینه ستاد داشته باشند.

عضو شورای حل اختلاف استان یادآور شد: تمام معاونت های این ستاد، جز فرهنگی، نهادهای مردمی را با عنوان شوراهای امر به معروف تحت پوشش خود دارند که هر یک به تناسب موقعیت خود و شناسایی منکرات و معروفات مربوط به قشر خود فعالیت هایی را در اصناف، هیات های مذهبی و ادارت انجام می دهند که این شوراهای متشکل از سه تا هفت نفر با دریافت حکم توسط ستاد، برنامه ریزی می کنند.

این مسوول، امر به معروف و نهی از منکر را از واجبات فراموش شده خواند و تشریح کرد: در مرحله ابتدایی می بایست این واجب الهی را شناساند تا آنجا که تبدیل به دغدغه مردم شود و پس از آن راهکارهایی در جهت احیای آن انجام داد؛ این عمل واجب می بایست خودجوش و هدایت گرانه باشد چرا که هیچ انسانی با اعمال زور و خشونت به درک معروف نمی رسد.

وی افزود: مهم ترین تلاش این ستاد درگیر کردن مردم و حتی مسوولین با مقوله امر به معروف است چرا که متاسفانه بسیاری از مردم به دلیل حفظ منافع و موقعیت خود روی این فریضه را می پوشانند.

موسوی با اشاره به اینکه تذکر لسانی و عمل باید تواما انجام شود اذعان کرد: در مبحث امر به معروف و نهی از منکر می بایست منکرات و مقولات بزرگ تر را هم مدنظر قرار داد هم چون پدیده حلقه های کیهانی که با هدف شیطان پرستی و با شیوه های فریبنده انرژی درمانی و شفا در حال گسترش است و باید برای مباررزه با آن ها برنامه های درستی انجام شود.

مسوول معاونت تشکل های مردمی ستاد امر به معروف در توضیح فعالیت های گشت ارشاد گفت: گشت ارشاد به عنوان یک قانونی که توسط وزارت کشور اجرا می شود، وظیفه دارد با عاملان به منکر مقابله کند اما در کنار این مقوله می بایست توجیهات فرهنگی با روش های نوین و زبان روز انجام شود و در کنار آن مردم متدین و متعهد که نسبت به انجام واجبات دغدغه مند هستند وارد عرصه شده وبا گسترش و بهبود روابط اجتماعی، گشت ارشاد حقیقی را ایجاد کنند که البته مردمی گمنام در سطح شهر وجود دارند که با انجام فعالیت های فرهنگی، مصداق واقعی آمران به معروف هستند.

عضو شورای حل اختلاف استان با تاکید بر نفوذ در حوزه سایبری بیان کرد: افراد دغدغه مند می بایست با فعالیت در عرصه فضای مجازی این واجب الهی را احیا کنند که متاسفانه امروز در زمینه های مختلف فیلمسازی، تئاتر، موسیقی و سایر هنرها غافل شده ایم؛ می بایست کار فرهنگی انجام داد و با فضاسازی هایی درست به خصوص در مساجد، زمینه را برای جذب حداکثری جوانان فراهم کرده که این خود امر به معروف عملی محسوب می شود، پیش از آنکه نیازی به نهی از منکر وجود داشته باشد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار