به مناسبت میلاد پیامبر مهربانی و رحمت

کدخبر: 206

از یکی از همسران پیغمبر سوال کردند که رفتار رسول الله، شخصی با این همه عظمت و ایمان، در خانواده چگونه بود، ایشان پاسخ داد که پیغمبر نرم ترین، مهربان ترین و همسردوست ترین مردان در خانه بودند.

سرویس فرهنگی قزوین خبر به مناسبت فرا رسیدن ایام با سعادت و فرخنده میلاد رسول الله، پیامبر مهربانی ها و رحمت، به بررسی نگاه پیغمبر به جریان محبت در خانواده می پردازد.

برای این امر پای صحبت دکتر محسن اسماعیلی، حقوقدان و مدرس برجسته دانشگاه می نشینیم:

 

نگاه پیامبر به جریان محبت در خانواده

پیامبر (ص) بر اساس قرآن، خانواده را کانون مهربانی و محبت می دانند که اگر چرخ خانواده بر محور مهربانی نباشد، مورد پسند و رضایت خداوند نخواهد بود.

رسول اکرم یکی از راه های خیررسانی خداوند بر بندگان را سوق دادن دل های آنان به سمت مدارا و محبت با خانواده می دانند؛ اینکه اهل خانه در قضاوت عجول نباشند چرا که کسانیکه از نعمت مهربانی بی نصیب باشند از هیچ خیری بهره مند نمی شوند.

 

مهربانی و محبت؛ کلید تمام خیرات

از نگاه رسول الله، ریشه تمامی برکت های دنیوی و اخروی در محبت و مهربانی است و اگر مردم یاد بگیرند که با هم مهربان و لطیف باشند، دنیا و تمام هستی نیز با آن ها مهربان خواهد شد و حتی کارهای مادی نیز بر وفق مراد می شود.

 

کامل ترین و بهترین ایمان در وجود انسان با اخلاق است

ممکن است این سوال پیش بیاید که اگر بخواهیم کامل ترین و بهترین ایمان را نسبت به پیامبر (ص) داشته باشیم باید چه کنیم؟

پیامبر بزرگوار اسلام در پاسخ به این سوال، انسان با اخلاق را صاحب بهترین و کامل ترین ایمان می خوانند و می فرمایند که بهترین مردم کسی است که با خانواده اش بهترین باشد.

زیرا بسیاری از مردم برای جامعه مفید هستند و مهربان اما اخلاق نیکویی در خانواده ندارند و با اهل خانه عبوس هستند که این امر به هیچ وجه مورد رضایت خداوند و پیامبرش نیست.

 

ما، در فهم دین مشکل داریم !

دین اسلام فقط پایبندی به ظواهر نیست بلکه ایمان و دینداری باید در عمق وجود انسان ها و زندگی شان جریان داشته باشد که در این صورت است که کودکان نیز از همان ابتدا و در بطن خانواده با محبت اسلامی رشد پیدا می کنند.

 

نداشتن رفتار پیامبرانه در خانه، علت بالا رفتن آمار طلاق

چه زنان و چه مردان باید رفتار پیغمبرگونه را درمحیط خانه و در تعامل با خانواده سرلوحه خود قرار دهند چرا که خشونت در خانواده از مهمترین علل افزایش طلاق در جامعه امروز است زیرا جوانان صبوری را نیاموخته اند.

پیامبر می فرمایند اگر در مواقع خشونت آمیز در محیط خانواده، زن در برابر تندی های همسرش شکیبایی کند، پاداش آسیه، همسر فرعون را خواهد داشت و متقابلا اگر مردی با بدخلقی های همسرش مراعات کند اجر پیامبرانی را خواهد داشت که زنان بداخلاقی داشتند.

روزی از یکی از همسران پیغمبر سوال کردند که رفتار رسول الله، شخصی با این همه عظمت و ایمان، در خانواده چگونه بود، ایشان پاسخ داد که پیغمبر نرم ترین، مهربان ترین و همسردوست ترین مردان در خانه بودند.

 

خوش اخلاقی با همسر؛ نیکوتر از اعتکاف در مسجد رسول الله

پیامبر (ص) خوش رفتاری با همسر را برتر از اعتکاف در مسجد النبی می دانند این در حالی است که طبق روایات معصومین، یکی از بهترین عبادات، اعتکاف درمسجد النبی است که یکی از چهار مسجد برتر می باشد و نمونه ای در شان و عظمت ندارد.

اگر نگاهمان را عوض کنیم و در جهت رضایت رسول خدا زندگی کنیم، طعم ایمان و زیستن عوض خواهد شد.

در بحارالانوار جلد 101، صفحه 132 آمده است که در یکی از روزهای آغازین زندگی مشترک امیرالمومنین و حضرت فاطمه زهرا (س)، پیامبربه خانه آن بزرگواران رفتند و با دیدن علی  (ع) در کنار دخترشان که مشغول پاک کردن عدس و کمک رسانی در پخت غذا بودند، فرمودند:

علی جان میدانی چیزی که من می گویم از جانب خداست، هیچ مردی نیست که در کارهای خانه به همسرش کمک کند مگر اینکه به اندازه هر تار مویی که در بدنش است پاداش یک سال عبادت برایش حساب شود، عبادتی که هر روزش، روزه و هر شبش قیام است.

پیامبر (ص) متقابلا نیز زنان را به اطاعت و احترام به همسرانشان فرامی خواندند می فرمودند که اگر قرار بود دستور دهم که بنده ای بر بنده دیگر سجده کند، سجده زن بر همسرش را واجب می کردم.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات

آخرین اخبار