9 دی

کدخبر: 157

استادیار روابط بین الملل: نظام اسلامی با اراده 98% ملت ایران و پاسخ آری به اصول جمهوری اسلامی بنا شده است و هر تلاشی در جهت دگرگونی این اصول منجر به شکست است؛ 9 دی اقتدای ملت ایران به 22 بهمن 57 و تجدید بیعت با نظام جمهوری اسلامی بود.

به گزارش سرویس اجتماعی قزوین خبر؛ یک روز مانده به 9 دی؛ روز خلق حماسه ای که بار دیگر دشمنان اسلام و ایران را انگشت به دهان گذاشت و گره پیوند خورده ی ملت ایران و انقلاب اسلامی را محکم تر از پیش کرد.

گرامی داشت این روز بهانه ای می شود برای گفت و گو با دکتر محمد آذری، استادیار روابط بین الملل دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره).

متن این صحبت را در ادامه می خوانید:

 

  • حماسه 9 دی را با کدام واقعه تاریخی قابل مقایسه می دانید؟

آذری-  9 دی اقتدای ملت ایران به 22 بهمن ماه 57 و تجدید بیعت با نظام جمهوری اسلامی بود؛ حضور طیف های مختلفی مردمی در گوشه گوشه ایران یکی از نقاط مشترک این حماسه با انقلاب22 بهمن ماه است.

مردم مسلمان ایران بار دیگر با رعایت اصول قانون اساسی به میدان آمدند و با تجدید میثاق خود بیان کردند که راه 22 بهمن در تاریخ جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد و پایدار است؛ این در شرایطی بود که یک عده، رویکردها و راهبردهای جدیدی برای انقلاب اسلامی و مراجع تازه ای به عنوان منابع قانون اساسی و حرکت در جامعه تجویز کرده بودند.

 

  • از نظر شما رمز ماندگاری 9 دی پس از گذشت پنج سال چیست؟

آذری-  با توجه به اینکه حماسه 9 دی ریشه در انقلاب اسلامی دارد و انقلاب نیز الگو گرفته از اسلام ناب محمدی است می توان رمز ماندگاری این جریان را همان رمز ماندگاری انقلاب پس از بیش از 30 سال و پایداری اسلام پس از طی صدها سال دانست و این رموز چیزی جز همسو بودن این جریانات با فطرت انسانی نیست.

مردم در 9 دی ایستادگی بر ارزش های اسلامی و انقلابی را به اثبات رساندند و امروز با وجود همه تحریم ها و فشارهای اقتصادی این حماسه را گرامی می دارند و همچنان مقاومت خود را در میدان مبارزه با دشمن و پیروی از عقاید و آرمان ها به عرصه ظهور می رسانند.

 

  • عملکرد اصلاح طلبان در طی سال های انقلاب و نحوه تعامل حکومت با آن ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

آذری-  جمهوری اسلامی در طی این سال ها نشان داده است که در تعارض و عناد با هیچ گونه حرکت اصلاح طلبی نمی باشد اما بحثی که در سال 88 اتفاق افتاد جریان دیگری به نام ساختار شکنی بود که این دو مقوله از هم جدا هستند چرا که Reformism در تضاد با Deformism است یعنی اصلاح طلبی در تعارض با ساختارشکنی می باشد.

بنیادهای ثابت در هر نظام سیاسی مقوله ای انکار ناپذیر است و هرگونه ساختارشکنی با این بنیادها محکوم به شکست خواهد بود، همانند اتفاقی که در سال 88 رخ داد چرا که این نظام اسلامی با اراده 98% ملت ایران و پاسخ آری به اصول جمهوری اسلامی بنا شده است و هر تلاشی در جهت دگرگونی این اصول منجر به شکست است چنانچه در دهه 60 نیز تمام برنامه های گروهک های نفاق به ناکامی منجر شد.

 

  • به نظر شما فتنه 88 چه ضرباتی را بر بستر اجتماعی جامعه وارد کرد؟

آذری-  با توجه به استواری اصول اساسی نظام، بستر اجتماعی جامعه ضربات مهلکی در پی جریاناتی چون فتنه 88 نمی خورد اما همواره کسانی هستند که در حمایت از اصول اسلامی در طی حرکت های مختلف سیاسی و ارزشی صحنه را خالی کرده و عرصه را برای دشمن هموار می کنند، چنانچه در صدر اسلام نیز در جنگ های بدر و احد نیز شانه خالی کردن عده ای از رعایت موازین و دفاع از ارزش ها اتفاق افتاد.

این گسستگی ها در صدر اسلام وجود داشته و امروز نیز هم چنان شاهد آن هستیم؛ اسلام در تمام زمان ها و سرزمین ها مجاهد می خواهد، کسانی که جان و مال خود را در راه خدا خرج کنند اما همواره یک عده از مردم این خرج کردن را دریغ می کنند.

با همه تبلیغات عظیمی که دشمن در سال 88 انجام داد ملت ایران با تکیه بر اصول اساسی اسلام به یک وحدت و همگرایی رسید و با وجود تلاش دشمنان داخلی و خارجی برای ایجاد گسست در نظام اسلامی، یک بلی بزرگ دیگر به انقلاب گفته و سیلی دیگر به دشمن زدند.

 

  • چرا بیانات رهبری در نماز جمعه تهران هم نتوانست بصیرت را در میان خواص بی بصیرت افزایش دهد و آن ها با عوام فریبی، جوانان را به سمت خود کشیدند؟

آذری-  دشمن همواره در تلاش برای ایجاد غبار در صحنه و پوشاندن لباس حق بر باطل است، این مسئله اساس فعالیت دشمن در سال 88 را تشکیل می دهد و جوانان با پیروی از خط مشی رسانه بیگانه و عوم فریبی خواص بی بصیرت دچار سردرگمی بزرگی در انتخاب خود شدند.

همین موضوع ایجاد بصیرت در جوانان ایرانی را به تاخیر انداخت و تصمیم گیری را با وجود تمام خط دهی های صحیح سخت کرد.

خداوند در قرآن کریم خطاب به پیامبر می فرماید که یهود و نصارا هرگز از تو راضی نمی شوند؛ بنابراین به دلیل تبعیت و تاثیرپذیری پیام این انقلاب و نظام از پیام ناب محمدی، دشمنان هرگز از کینه خود نسبت به این نظام کوتاه نخواهند آمد و در این میان تنها وظیفه ملت مسلمان ایران، پیروی از ولایت فقیه است که نشانه بارز این تبعیت را در 9 دی 88 شاهد بودیم.

 

  • تاثیرگذاری حوادث سال 88 را بر دانشجویان و محیط دانشگاه چگونه ارزیابی می کنید؟

آذری- دانشجویان به عنوان عناصر تاثیرگذار در عرصه های سیاسی و اجتماعی این سرزمین، همواره برحرکت های عقلانی و متکی به اعتدال تاکید داشتند و هرزمانی که گروهی از این جریان خارج شود اعتراض خود را نشان می دهند؛ امروز دانشگاه های کشور به برکت وجود جوانان مستعد خود آماده ایجاد یک حرکت نوین علمی _فرهنگی  در دهه پیشرفت و عدالت است.

 

ارسال نظرات

آخرین اخبار