کدخبر: 139

یک استاد دانشگاه گفت: بیشترین مصرف قرص‌های ضد افسردگی در استان‌ها مربوط به استان قزوین است.

به گزارش سرویس اجتماعی قزوین خبر، آمارهای میدانی، نظرات برخی کارشناسان و افزایش روند مصرف داروهای ضد افسردگی خبر از سیر صعودی افسردگی در میان زنان استان قزوین را دارد.

هر چند از دیدگاه برخی روانشناسان، همچون دکتر مینو نمی توان قاطعانه از فزونی این بیماری در زنان استان نسبت به سایر استان ها صحبت کرد.

اما مصاحبه جمشید عدالتیان،  استاد دانشگاه و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با «خبرآنلاین» حکایت از افزایش این بیماری در زنان استان می کند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: بیشترین مصرف قرص‌های ضد افسردگی در استان‌ها مربوط به استان قزوین است.

گفتنی است که شکایت بیشتر زنان نسبت به مردان درباره ی روند تغییر خلق و خو و میل به تنهایی و عزلت و افزایش مصرف قرص های ضد افسردگی  نشان دهنده ی حساسیت و آسیب پذیری بیشتر جنس زن نسبت به مرد است هرچند که زنان به لحاظ فیزیولوژیکی توانایی بالاتری در تحمل درد و بیماری دارند.

عومل جسمی، روحی و اجتماعی می تواند از جمله ریشه های افسردگی باشد، زنان پس از زایمان یکی از بیشترین قشرهای افسرده تلقی می شوند که البته با راهکارهای مختلف می توانند به سلامت از این مرحله عبور کنند که البته شیوع این بیماری روحی در زنان بالای 40 سال بیشتر بوده و وخیم تر است.

دختران و زنان 25 تا 30 سال هم از جمله صید های این بیماری محسوب می شوند که تاخیر در ازدواج و ناسازگاری با خانواده همسر  از جمله عوامل زمینه ساز آن  محسوب می شود.

به طور کلی مشکلات اقتصادی، اجتماعی و ارتباطی، روحی و جسمی زمینه ساز ایجاد این بیماری در شخص است که این نوسانات در کنار پیش زمینه های ارثی مخرب خواهد بود.

در این عصر پر هیاهوی ارتباطات که استرس و خستگی ها جزئی از زندگی محسوب می شوند می بایست راهکارهایی را برای مقابله با عوارض آن همچون افسردگی در نظر گرفت.

از جمله اقدامات مناسب جهت پیشگیری و درمان بیماری های روزمره ی رو به افزایش ایجاد شادابی و روحیه ی ایمان و امید است، به هر اندازه که معنویات در آدمی رشد و نمو یابد ریشه های دردهای روحی و حتی جسمی خشکیده می شود چرا که در دنیای امروز براحتی می توان ارتباط دین گریزی، دنیاخواهی و طمع را با انواع بیماری ها و دغدغه های روحی حس کرد.

شادابی و نشاط از دیگر داروهای قوی در درمان این بیماری ها می باشد، روانشناسان بیان می کنند که اگر مردم از تاثیر نشاط، شادابی و ورزش بر روحیه خود خبر داشتند روزانه چند ساعت از زندگی خود را به این امر اختصاص می دادند.

در میان همه ی ورزش هایی که در این امر موثرو کاربردی است، می توان به ورزش شنا و کوهنوردی تاکید ویژه ای جهت تسریع بهبودی و یا جلوگیری از این مسئله داشت.

ورزش به عنوان یکی از مبانی اساسی و غیر قابل انکار در درمان بیماری های روحی محسوب می شود چرا که مواد مترشح در مغز که باعث ایجاد شادابی می شود تنها در زمان ورزش و فعالیت پرنشاط بدنی ترشح می شود.

 • حرف تو 0 0 پاسخ

  سلام
  تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
  " افسردگی؛ تهدیدی برای زنان "
  با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/38075
  در این سایت انتشار یافت.
  چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
  هدیه سایت "حرف تو" به شما:
  "امام علی (علیه‌السّلام): لغزش دوست خود را برای زمان یورش دشمنت تحمّل کن."
  یا علی

ارسال نظرات

آخرین اخبار